Duymak istemediğimiz tek şey kabul etmediğimiz şeylerdir. Prof. Howard Birack - Prince of Darkness (1987)

Sinemanın Kadrolu Psikopatları

Korku Karakterleri

Korku Sinema

YasinKarakaya

27 Mayıs 2008

13 Adet Yorum

13

Favori film kahramanlarınız kim? Spiderman’dan Neo’ya, Roger Rabbit’den James Bond’a kadar birçok isim sayabilirsiniz, ama kendinizi kandırmayı bırakın artık, içinizde” Freddy Krueger de, Freddy de” diyen bir “id” var işte, Freud amcanın yıllar önce söylediği gibi. Şimdi dosyamızı okuma ve psikopata özdeş aromalı favori kahramanınızı seçme zamanı. Bir daha asla sırtınızı duvara yaslamadan duş alamayacaksınız!

Freddy Krueger: Sinemanın seri katilleri arasında en kendine özgü, en esprili olanı demekten gocunmuyoruz. Wes Craven icadı bu cıcık cıcık suratlı adam, bizim gibi pofuduk evlerde sevgi dolu bir aile ile büyümedi. Zavallı Freddy’yi yargılamadan önce bunu da düşünün.

Doğum tarihi: Şubat 1942
Doğum yeri: Springwood Ohio
Irkı: Beyaz
Cinsiyeti: Erkek
Boyu: 1,72
Kilosu: 72
Saç rengi: Ne saçı?
Göz rengi: Gri
Favori silahı: Parmak uçlarına 15 cm uzunluğunda 4 çelik bıçağın takıldığı deri eldiven.
Belirgin yara izleri: Biraz yüzü yanmış(!)
Alt egosu: Freddy’yi, en başından beri kariyerini bu rolle lanetleyen Robert Englund canlandırdı.

Freddy Krueger

Freddy Charles Krueger, çocukları şekerle kandırıp bodrumuna götürdüğü için komşularınca linç edildi. Ama ölmesi hiçbir şey değiştirmedi, rüya iblisleri sadist karakterine hayran oldular ve bu âlemde sonsuz güce sahip olmasını sağladılar, o da gençleri rüyalarına girerek öldürmeye devam etti. Eğer Freddy bir kez peşinize düştüyse kurtulmanız için hiçbir yol yoktur, sizden önceki 35 genç gibi eninde sonunda uykuya dalacaksınız ve Freddy sizi orada bekliyor olacak. Üstelik elini kolunu keserek de durduramazsınız, o bunu zevk için kendisine yapıyor zaten. Kırmızı yeşil çizgili kazağı, eski püskü şapkası ve bizzat kendisi tarafından yapılmış eldiveni ile tanımamanıza imkân yok.

Jason Voorhees: “Ölmek bilmeyen seri katiller” ekolünün bir numaralı ismi Jason, kendine kariyer olarak yeniden dirilen psikopatlığı seçecek bütün gençlere ilham olmalı. Rekor denebilecek sayıda cehennemden geri dönen Jason, vizyonunu asla daraltmadı, Crystal Lake kampından uzaya kadar vahşet saçmadığı yer bırakmadı. Vahşetten kastımız 146 ceset. Fena değil, ne dersiniz?

Jason

Doğum tarihi: 13 Haziran Cuma, 1946
Doğum yeri: Wessex kasabası
Irkı: Beyaz Cinsiyeti: Erkek
Boyu: 1,90
Kilosu: 112,5
Saç rengi: Sarı, ama pek az
Göz rengi: Kahverengi
Favori silahı: Bıçak, balta, kama… Sivri olsun da!
Belirgin yara izleri: Kafasında koca bir kama kesiği, yüzlerce kurşun yarası
Alt egosu: 10 filmi olan Jason’u 6 aktör canlandırdı. Şimdi tek tek saymayalım ama maskesiz bile korkutucu olan ve 5 kez Jason hokey maskesini takan Kane Hodder favorimiz.
Jason’un yeniden dirilip gençleri parçalara ayırmasının altında da doğaüstü güçler var. Bir de annesi. Kampa eğlenmeye gelip işin ucunu kaçıran gençlerdenseniz dikkatli olmanızda fayda var. Gölde yüzerken, ormanda gezerken, odanızda uyurken,sevgilinizle sevişirken her an yeni sevimli bir arkadaş edinebilirsiniz. Zorunuz ne, deniz kıyısına filan gidin işte.

Leatherface: Bubba Sawyer, sinema tarihinin en psikopat ailesinin ürünü. 1974’da gösterime giren Tobe Hooper’ın elinden çıkma ilk “Texas Chainsaw Massacre”, perdeden şapır şapır kanlar akmayan, hatta bugünkü türdaşlarına göre oldukça az şiddet içeren bir filmdi. Ancak şiddeti göstermek değil sezdirmek konusunda onu geçen film daha çıkmamıştır. Peki bu terörün kaynağı neydi? Tabii ki Leatherface ve elektrikli testeresi.

Leatherface

Doğum yeri: Texas
Irkı: Beyaz
Cinsiyeti: Erkek
Boyu: 1,90
Kilosu: 135
Saç rengi: Kahverengi
Göz rengi: Mavi
Favori silahı: Elektrikli testere
Belirgin yara izleri: Sayısız elektrikli testere kesiği
Alt egosu: Leatherface’i şimdiye dek dört aktör canlandırdı, ama ilki ve en iyisi Gunnar Hensen idi.

Leatherface, babası Drayton Sawyer, iki kardeşi Hitchiker ve Chop Top ile görüp görebileceğiniz en ölümcül aile. Yamyamlığı, insan etini temel gıda haline getirecek kadar ileri götürmüş durumdalar. Leatherface’i tanımamanız mümkün değil, “Killing Mask”, “Old Lady” ve favorisi “Pretty Woman” adını verdiği üç tane maske takıyor, çünkü aile içi evliliklerden dolayı ucubeleşmiş. İnsan derisinden yapılma maskeli bir adam, elektrikli testere ile size doğru koşuyorsa yapmanız gereken tek şey kaçmaktırrrrrr.

Michael Myers: Bir cadılar bayramında çıldıran ve kız kardeşini öldüren Michael, psikolojik tedavi gören ender seri katillerden. Peki bir işe yaramış mı? Hayır! Hiçbir akıl hastanesi, 15 yıl sonra kaçıp cadılar bayramında terör estirmeye kaldığı yerden devam etmek isteyen bir ruh hastasını zapt edemez. Üstelik Michael Myers da arkasını doğaüstü güçlere dayamış durumda.

Michael Myers

Doğum tarihi: 31 Kasım 1957
Doğum yeri: Haddonfield
Irkı: Beyaz
Cinsiyeti: Erkek
Boyu: 1,83
Kilosu: 90
Saç rengi: Siyah
Göz rengi: Mavi
Favori silahı: Mutfak Bıçağı
Belirgin yara izleri: Sayısız kurşun ve delici alet izi, boğazında ve gözlerinde darbeler
Alt egosu: Yedi Halloween filminde yedi aktör Michael Myers’ı canlandırdı. İlk filmde Michael’in maskesiz halini canlandıran Tony Mordan da bunlara dahil.

Maskeli kahramanların, ah pardon, seri katillerin en ürkütücüsü, en sessizi ve en kararlısı Michael Myers, sizi gözüne kestirdiyse yapacak pek fazla şeyiniz yok, kaçabilirsiniz ama saklanamazsınız. En azından tavanarasına kaçmayın ve filmin sonunda kurtulacak tek kişi olmayı ümit edin. Ya da en garantilisi cadılar bayramında kapınızı kilitleyip evde oturun.

Pinhead: En ürkütücü Michael Myers mı demiştik? Kusura bakmayın, bir an ne dediğimizi bilememişiz. Karanlık güçlerin en yoğun desteklediği seri katilimiz Pinhead. Aslında cinayet onun için bir keyif değil bir yaşam biçimi. Üstelik Hellraiser, bir slasher filmi değil, yani amaçsız bir katil etrafta gezinip önüne geleni doğramıyor, düzgün bir hikâyesi, araştırınca içine girilen bir evreni var. Evren? Bildiğiniz cehennemden bahsediyoruz.

Pinhead

Doğum tarihi: Pinhead oluşu 2. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasına denk geliyor
Doğum yeri: Pinhed oluşunu soruyorsanız Hindistan
Irkı: Cenobite
Cinsiyeti: Erkek
Saç rengi: Karelere ayrılmış bir derinin üzerine saplanmış çivilere saç diyorsanız, metalik gri.
Göz rengi: Siyah, ama beyazı yok!
Favori silahı: Silah amatörler içindir
Belirgin yara izleri: Çivileri saymazsak, göğsünde kancaların etine saplı olduğu 6 yarası var. Ayrıca kafasının arkası elbisesine, kemeri de karnına kancalanmış durumda.
Alt egosu: Doug Bradley

Bulan kişiye “acının ve zevkin sınırlarını aşan bir deneyim” vaat eden puzzle kutusu çözülürse Cenobite’larcehennemden gelir, bu deneyimin bedeli olarak da ruhunuzu alır. Aynı kutu Cenobite’ları cehenneme geri göndermek için de kullanılabilir. Phillip LeMarchand tarafından tasarlandığı söylenen başka bir kutudan, “Elysium”dan da bahsedilir, ancak Cenobite’ları yok etmek için tasarlanan bu kutunun varlığı asla kesinleşmemiştir. Bize inanın, hiçbir deneyim Pinhead ve çetesi ile muhatap olmaya değmez!

Kaynak : Sinema Dergisi

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (13 Yorum)

YORUM YAZ