Nefes alamadığınızda, çığlık atamazsınız! Anaconda (1997)

Sinemanın 25 Kötü Çocuğu

Korku Listeleri

YasinKarakaya

15 Mayıs 2009

62 Adet Yorum

62

Nasıl olur da insanlığın çocuk hali korku sinemasının en heyecan verici malzemelerinden birisi olur? Sadece yaşamdan zevk alma üzerine kurulu masum bir dönemi temsil eden çocukluktan şeytani güçler ürettiren, katil çocuklar yaratan, çocuklara bakış açımızı tepetaklak eden korku filmlerine bu bakımdan ürke ürke bakıyoruz..

Korku sinemasının çocukları kullanış biçiminde köklü değişiklikler 60′lı yıllarda gözlenmeye başlamıştır. Bundan önceki tarihlere ait filmlerde çocuklar; korku ve gerilimin kaynağı ya da yöneldiği merkez olmaktan çok uzaktırlar; yine de bu dönemde gerilim türüne ait bazı filmlerde çocukların varlığı ve/veya çocukların bakış açıları sayesinde korku hissinin çoklaştırılmaya çalışıldığı görülmektedir.

Bizde yeni eklediğimiz ‘The Omen’ filmi vasıtasıyla çeşitli konularda yaptığımız top listelerimize bir yenisini daha ekliyoruz ve korku sinemasının en tehlikeli 25 çocuğuna odaklanıyoruz..

25- The Chest Deliverer (Sandık, 2007)

Can Evrenol’ün kısa filminde Erencan Eren’in canlandırdığı tehlikeli çocuk bugüne kadar kimsenin cesaret edipte yapmayı aklının ucundan bile geçirmediği bir eylemi gerçekleştirmesinden mütevelli bu listeye bileğinin hakkıyla girmeyi başardı. Küçük bir bebeği hiç düşünmeden parçalarına ayıran bu soğukkanlı velet insanın kanını donduran bir sekansın mimarı olarak kayıtlara geçti..

24- Dışarı Çık Oynayalım Baba! (Salem’s Lot, 1979)

Babasını oynamak için dışarı çağıran bu çocuğun niyeti tabii ki oynamak değil. İyi niyetli göründüğünü söylemek de imkansız. Tobe Hooper’ın 1979 tarihli ‘Salem’s Lot’ filminde karşımıza çıkan bu vampir çocuk Stephen King’in canavar çocuklarından sadece bir tanesi.

23- Johnny (Rubber Johnny, 2005)

Bodruma kilitlenmiş ve gelişimini tamamlayamamış 16 yaşında bir mutant ve minik köpeği arasındaki korkutucu ilişkiyi bize Chris Cunningham’dan daha iyi kimse anlatamazdı sanırım. Tüylerinizi ürpertici derecede rahatsız edici bu çocuk, The Fair Haired Child’da ki Jonathan’a da ilham kaynağı olmuştu.

22- Claudia (Interview With the Vampire, 1994)

İlk bakışta ‘şeker ve masum görünümlü küçük bir kız’ olarak karşımıza çıkan ancak daha sonra iflah olmaz bir kan emicisine dönen Claudia, Brad Pitt’li, Tom Cruise’lu, Antonio Banderas’lı ‘Interview With the Vampire’ filminde karşımıza çıkıyor. Daha sonraları ünlenecek olan Kirsten Dunst tarafından canlandırılan Claudia’nın yüzündeki masumiyet olayın vahametini biraz daha artırıyor.

21- Madenci Zombi Çocuklar (Wicked Little Things, 2006)

Paragöz zengin bir işadamı tarafından madende işçi olarak çalıştırılan bir grup küçük çocuk göçük altında kalarak feci şekilde can verir. Bu olaydan yıllar sonra ise ölen çocuklar bir efsaneye göre tekrar kasabaya geri gelirler. Kasaba halkı ise bu korkunç efsane ile yaşamayı öğrenmiştir ve asla geceleri dışarı çıkmamaktadırlar. Madenden hortlayarak açlıklarını bastırmak üzere kasabaya yönelen çocuklar, bizi yemesinler mantığıyla halk tarafından inek, öküz, dana gibi bilimum büyük baş hayvanlar verilmek suretiyle beslenirler.

20- David (Whisper, 2007)

Zengin bir İngiliz ailenin çocuğu olan 10 yaşındaki David kaçırılır. Çocuğu kaçıran Max Harper (Josh Holloway) ve ortağı, yüklü bir fidye karşılığı bu olayı klasik bir kaçırma olayı olarak görmektedirler. Ancak utangaç ve sessiz biri gibi gözüken küçük çocuğun gizli güçleri vardır. Şeytani güçlere sahip olan David, kendisini kaçırdığı için Max’in anasından emdiği sütü burnundan getirecektir..

19- One, Two, Freddy’s Comin’ For You! (A Nightmare on Elm Street, 1984)

İlk bakışta bu kızlar listeye nasıl girdiler diyebilirsiniz fakat her Elm Sokağı Kabusu filminde Freddy’nin gelişini müjdeleyen bu küçük kızlar küçüklüğümüzde çocuk beynimize işleyen şarkının sahipleri olarak hafızalarımıza kazınmıştı. İp atlayan, top oynayan (Cem Yılmaz esprisi yapmıyorum:)) bu kızlar üzerlerindeki beyaz robalı elbiseleriyle korku sineması tarihine geçtiler.

18-Mutant Bebek (It’s Alive, 1974)

Ne idüğü belirsiz bir hilkatül garübe olarak doğan bir bebek doğar doğmaz önüne çıkan ebe, hasta bakıcı, hemşire, doktor, polis vs. herkesi parçalarına ayırmak suretiyle işe koyulur. Bebeği yoketme konusunda tereddüt eden anne ve baba ne yapacaklarını bilememektedirler. B filmlerin duayenlerinden Larry Cohen’ın elinden çıkma absürd bir korku/komedi filmi It’s Alive..

17- Adam Duncan (Godsend, 2004)

Genç bir çiftin Adam (Cameron Bright) adındaki çocukları 8 yaşına girdikten sonra öldürülür. Bir doktor tarafından bu çifte ilginç bir teklif gelir ve Adam’ın DNA’larından tekrar tıpatıp Adam olan bir bebek yapılır. Aile için her şey güzel gitmektedir, ta ki Adam büyüyüp 8. yaş gününden itibaren birden değişip her açıdan kötü niyetli bir çocuk olana kadar. Film o kadar kötü ki “Robert De Niro’nun böyle bir filmde ne işi var?” diye soru sormaktan yaşanan korkunç olayın etkisine girmeye vakit kalmıyor.

16- Henry Evans (The Good Son, 1993)

Macaulay Culkin’in canlandırdığı Henry, tam anlamıyla psikopat bir çocuk diyebiliriz. Komşunun köpeğini öldürmesi, köprüden aşağıya otobanın ortasına attığı insan boyutunda kuklayla zincirleme trafik kazasına yol açması ve kendi kardeşini öldürmüş olması, bu çocuğun sabıka listesinden yer alanlar arasında.

15- Courtney Gains (Children of the Corn, 1984)

En az filmin baş karakteri Isaac kadar sinir bozucu bir çocuk olan kızıl saçlı Malachai, yetişkinlerin ortadan kaldırılmasında baş role soyunan mısır tarlası çocuklarını organize etmekte çok marifetliydi ve listeye hak ederek girdi. Özellikle elindeki kocaman orakla onu perdede görmek bir çok sinemaseverin sinirlerini germişti.

14- Jonathan (The Fair Haired Child, 2006)

Yönetmen William Malone’nun, Chris Cunningham’ın Rubber Johnny’sinin hikayesini kendine göre yorumladığı bir Masters of Horror bölümü olan The Fair Haired Child’da, istemeden çocuğunun ölümüne sebep olan bir baba ile çocuğunun ölümünü kabullenemeyen ve onu geri getirmek için herşeyi göze alan ürkütücü bir annenin çocuklarını geri getirmek için korkunç bir anlaşma yapmaları anlatılıyor. Çift oğullarını geri getiriyorlar getirmesine fakat onu hayatta tutabilmek için tek bir yolları var; oğulları için başka çocukları kurban etmek..Jonathan korkunç görüntüsüyle gerçekten ürkütücü..

13- Victor (The Orphanage, 2007)

Yine bir İspanyol filmi ve yine korkutucu bir çocuk. Yüzü korkunç derecede deforme olarak dünyaya gelen Victor, annesi tarafından adeta karantinaya alınmış bir şekilde yaşamını sürdürmeye çalışıyordu. Diğer çocuklarla oyun oynamasına izin verilmeyen Victor arkadaşları tarafından öldürülünce intikam için geri dönmesi de kaçınılmaz olmuştu. Filmde kaybolan çocuktan sorumlu olan Victor, yüzünün korkunçluğunu, belkide suratından daha korkunç görünen bir maskeyle gizliyordu..

12- Rhoda Penmark (The Bad Seed, 1956)

Maxwell Anderson’ın oyunundan uyarlanan filmde Patty McCormack, Rhoda adında, istediği şeyler olmayınca sorumlularını öldüren küçük bir kızı canlandırıyor. Tatlı görünüşünün ardındaki kötülüğü keşfeden herkes -ki bunlara filmin finalinde annesi de dahil oluyor -sırayla ölüyor. Film kült olmanın ötesine geçememiş olsa da, McCormack’ın küçük yaştaki performansı alkış hak eden cinsten. Sinema tarihinde “kötü” çocuğa ilk örnek denilebilir.

11- İkiz Kızlar (The Shining, 1980)

Cinnet filminin hayaletlerinden olan ikiz kızlar Jack’in oğlunun karşısına korkunç şekillerde çıkıyor ve tüylerimizi yeterince diken diken ediyorlardı.

10- Katil Çocuklar (Village of the Damned, 1960)

1960 yapımı filmin garip çocukları..Birçok kadın aynı anda hamile kalır ve aynı anda doğum yaparlar. Bir yılın sonunda bu çocuklarla ilgili gariplikler olmaya başlar. Bir çocuğun öğrendiğini başka bir tanesi de öğrenmektedir. Yani veletler telepatik iletişim kurabilmektedir. Çocuklar 5-6 yaşlarına gelince artık tek tip elbiseler giymekte, grup halde dolanmakta ve çaresiz anne babalara dehşetler yaşatmaktadır.

9- Isaac Chroner (Children of the Corn, 1984)

Mısır Çocukları filminin baş karakteri. Sinema tarihinin en itici çocuk tiplerinden biri olan Isaac, Mısır Tarlasına kurban etmek üzere yetişkinleri öldüren çetenin liderliğini yapıyor ve yüzündeki sinsi ifadesi, kafasındaki şapkası ve kışkırtıcı replikleriyle sinirlerimizi baya yıpratıyordu..

8- Toshio Saeki (Ju-On the Grudge, 2000)

Mavi suratlı Japon velet ilk izlediğimizde şoka uğratan Ju-on filminin, anne-oğul birlikte çalışan çetesinin çocuk üyesi. Babası tarafından öldürülen ancak nerede bir nefret belirtisi varsa orada bitiveren ve her tür dar mekanda karşınıza çıkabilen bu korkunç veledin kendine has birde korkutma yöntemi var; kedi gibi miyavlamak!!

7- Karen Cooper (Night of the Living Dead, 1968)

Sinema tarihindeki en korkunç zombilerden birisi muhtemelen bu küçük kız çocuğu olsa gerek. Hiç şüphesiz bunun en büyük nedeni çok çiğ, anlamsız ve karanlık bir sahnede zombi kızın kendi annesinin cesedini yiyiyor olması. 1968 yılında yapılan ve yine Romero imzasını taşıyan Night of the Living Dead filmi, siyah-beyaz çekimleri, müziksiz çiğ sahneleri ve özellikle bahsettiğim bu sekansıyla hafızalara kazınmıştı.

6- Michael Myers (Halloween, 1978)

1978 John Carpenter imzalı Halloween’den fazla söz etmemize gerek yok sanırız. Filmin ve ilerki serinin ölüm makinesine dönüşen katili Michael Myers’ın ilk cinayet deneyimini altı yaşındayken hem de ablası üzerinde yaşaması, Michael’ı korkunç çocuklar listesine sokmaya yetiyor da artıyor bile. Kafasındaki palyaço maskesi, suratındaki ifadesiz bakış ve elindeki kocaman ekmek bıçağıyla Michael, sinema tarihine altın harflerle ismini kazımayı başarmıştı..

5- Sadako Yamamura (Ringu, 1998)

Annesi tarafından içindeki ölümcül güçleri farkedilen ve bir kuyunun dibine gönderilen Sadako Japon yapımı Ringu’da karşımıza çıkıyor. İçindeki intikam ateşini ve nefretini bir video kasetine aktaran ve kaseti izleyen her kişiye yedi gün ömür biçen Sadako, kırıla-yıkıla, çatırdaya-patırdaya, döküle-saçıla kıkırdak kız misali ilerliyor ve yüreğimizi ağzımıza getiriyor. İlk kez ‘saçları yüzünü kapatan küçük Japon kız’ olarak karşımıza çıkmasıda listede kendine üst sıralarda yer bulmasını sağladı..

4- Carrie White (Carrie, 1976)

Yine Stephen King ve yine sorunlu bir çocuk!.Annesinin nobran davranışları sonucu anti sosyal bir tip haline gelen Carrie, ergenlik dönemine geçişinin ilk gününde kız arkadaşları tarafından alaya alınıp hor görülünce yavaş yavaş balataları sıyırmaya başlar. Okul sonu partisinde kafasından aşağı bir kova domuz kanı döküldüğünde ise artık geri dönülemez bir yola girmiştir!!

3- Gage Creed (Pet Sematary, 1989)

Gage’i elinde neşteri ve dilinden dökülen ‘oyun oynamak istiyorum baba’ cümlesiyle düşünmek bile insanın tüylerini ürpertebiliyor. Stephen King’in hayal gücünden çıkma yanaklarını sıkmak isteyeceğiniz bu harika çocuk, insana sonsuz bir sarılma duygusu veriyor vermesine ama bunun sonuçları Hayvan Mezarlığı’ndaki gibi ölümcül oluyor!..

2- Regan MacNeil (The Exorcist, 1973)

Linda Blair’in canlandırdığı Regan beyaz perdedeki en bilinen tehlikeli çocuk karakterdir. Linda, annesiyle sakin huzurlu bir hayat yaşarken bir gün küçük kızın içine şeytan girince korkunç olaylar yaşanmaya başlar. Başka bir dilde konuşabilmesi, sesinin değişmesi, yüzünün gitgide dehşet bir hal alması, küfürlü konuşması, hac ile bir nevi mastürbasyon yapması, insanlar öldürmesi, boynunu 180 derece ters çevirebilmesi… Görüldüğü gibi liste kabarık. Şeytan’ın yalnız yaşayan, özgür bir annenin evine girmesi de dönemin Amerika’sından bağımsız düşünülecek gibi değil.

1- Damien Thorn (The Omen, 1976)

Söylenecek çok fazla bir şey yok. Devam filmlerinin de çekildiği “The Omen”daki Damien, isminden de biraz anlaşıldığı gibi Şeytan’ın oğludur. Dünyayı kötülüğün ele geçirmesi adına önündeki bütün engelleri yoketmekten kaçınmıyor. Kurbanları arasında genç dadısı ve merdivenlerden aşağı düşürdüğü annesi de var. Damien rolündeki Harvey Stephens’in görünüşü akıllardan çıkabilecek gibi değil.

Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (62 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.