Eskiden iyilikle aldığımı, sonsuza dek intikam ile alacağım! Tooth Fairy - Darkness Falls (2003)

Sinema Tarihinden 25 Tuhaf Korku Filmi

Korku Listeleri

YasinKarakaya

24 Ocak 2017

0 Adet Yorum

0

Sinema tarihi boyunca tüm alt türlerde başyapıtlar çıkaran film yapımcıları bunun yanı sıra gerçekten çok kötü örneklere de imza atmıştır. Özellikle korku alt janrında daha fazla öne çıkan bu ‘kötü filmler‘, b-film, trash movie gibi isimlerle adlandırılarak bir köşeye atılmış ve hor görülmüşlerdir.

Korku aşıkları bizler ise bağrımıza bastığımız bu saçma korku filmlerini bir liste haline getirdik. Gerçekten oldukça tuhaf konular içeren ancak son derece eğlenceli filmlerden oluşan listemizi Top 25 olarak yapsak ta belli bir sıraya koymadan karışık olarak veriyoruz.

The Lift (1983) / The Shaft (2001)thelift

Katil asansör! Sanat eseri bir binanın aynı oranda sanat eseri asansörü, kendi kendine bir akıl geliştirir. Maalesef bu, yolcularını katleden bir akıldır. Hollandalı yönetmen Dick Maas, 1983’te çektiği filmini, 2001’de başrolünde genç Naomi Watts’ın yer aldığı ‘The Shaft‘ olarak yeniden çekti. B movie denilince ilk akla gelmesi gereken yapımlardan olan her iki filmde şaşırtıcı bir biçimde oldukça iyi vakit geçirten nitelikte.

+++

The Stuff (1985)thestuff

Katil tatlı! Larry Cohen’in -ki kendisi b filmlerin duayenlerindendir- bu b filminde, madenciler tarafından keşfedilen beyaz bir bulamaç olan ve yalnızca bağımlılık yapıcı olmayıp aynı zamanda son derece canlı da olan yeni bir tatlı türüyle tanışıyoruz. Ancak tatlı tüm toplum tarafından salgın şeklinde tüketilirken insanların mı tatlıyı yoksa tatlının mı insanları yediğini kendi kendinize soracaksınız! Film, ilki 1958 yapımı ‘The Blob”u az da olsa anımsatıyor.

+++

Dial: Help (1988)
dial-help

Katil telefon! Telefon hatlarını ele geçiren kötü bir ruhla ilgili İtalyan yapımı bu ucuz korku filminde, bir telefon kulübesinde tecavüze yeltenen suçlunun polis tarafından vurulması ve ruhunun telefon kablolarına transfer olması anlatılıyor. Kablodan kabloya akıp telefon ahizesinden dehşet saçan bir ruh bu. Gerçekten çok ucuz!

+++

Baby Blood (1989)babyblood

Katil cenin! Bir kadının doğmamış çocuğunun, rahimde bir parazite yem olması ve taze kanla beslenmek isteyen küçük bir canavara dönüşmesini konu alan bu çarpık Fransız filmi için ‘Katil Embriyonun Saldırısı‘ gibi bir isim belki daha fazla ilgi çekebilirdi.

+++

Attack of the Killer Refrigerator (1990) / The Refrigerator (1991)
attack-of-the-killer-refrigerator

Katil buzdolabı! Aklını kaybeden bir buzdolabı insanları öldürmeye başlar! 1990-91 döneminde acaba insanları katil buzdolapları hakkında filmler yapmaya iten ne vardı? Körfez Savaşı sendromu mu? Yok yok, bu film serisi için gerçekten hiçbir bahane yok!

+++

Jack Frost (1997)jackfrost

Katil kardanadam! Michael Keaton’ın öldükten sonra bir kardan adam olarak yeniden hayata gelen bir babayı canlandırdığı aile filmi Jack Frost çıkmadan bir yıl önce, bir mahkumun öldükten sonra katil bir kardan adam olarak yeniden hayata geldiği bu film piyasaya çıkmıştı. Düşünüyorum da, Michael Keaton’ın versiyonu daha korkutucuydu! Filmin 2000 yılı yapımı doğrudan video için çekilen bir de devam filmi var: Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman!

+++

Killer Condom (1996)
killer-condom

Katil prezervatif! Doğrudan Almanya’dan gelen bu tuhaf korku-komedi filmi, dişleri çıkan ve insan etiyle beslenen kondomlar hakkında. Ne tür insan etinin söz konusu olduğunu artık sizin hayal gücünüze bırakıyorum!

+++

Trees (2001)
trees2000

Katil ağaç! Jaws’ın hafifçe izinden giden (Daha büyük bir baltaya ihtiyacımız olacak) Trees, bir botanist ve bir oduncu ile ekip oluşturan bir orman korucusunun, insan yiyen Büyük Beyaz Çam Ağacı ile mücadelesini anlatıyor. Pehh!

+++

Piñata: Survival Island (2002)
pinata-survival-island

Katil pinyata! Eğlenceyi seven bir grup üniversite öğrencisi, tropik bir adada şeytani bir ‘pinyata‘ ile savaşır. Rengarenk tutkallı kağıttan olmayıp, eski zamanlardan kalma, kilden yapılmış bir pinyata olması onu daha az aptal kılmıyor. Açıklanamaz bir biçimde bu film, Amerikan Sinema Klasikleri istikametine doğru yönünü bulmuştu.

+++

Terror Toons (2002)
terror-toons

Katil çizgikarakterler! Şeytani çizgi karakterler televizyondan kaçar ve çizgi karakterlere benzeyen bir tarzda giyinerek bir partiye gitmekte olan bir grup gence saldırır. İnanın düşündüğünüzden bile kötü! Bu arada Terror Toons’un 3 adet filmden oluşan bir seri olduğunu da belirtelim.

+++

The Day of the Triffids (1963)
the-day-of--the-triffids

Katil bitkiler! Dünyadaki en korkunç şeylerin bitkiler olduğu söylenemez, yani eğer katil bitkiler hakkında bir korku filmi yapacaksanız, sanırım bunların dünyadan gelmeyeceklerinden emin olmanız gerekli. Day of the Triffids’in durumu da böyle, uzaylı bitkiler İngiltere’de insanların peşinden çoook yavaşça yürüyorlar (kayarak). Bitkiler şanslı, çünkü insanlar tohumları dünyaya getiren meteor yağmuru tarafından kör edilmiş durumda, yani ördek gibi ölmeyi bekliyorlar. Durumun aptallığına rağmen, bu film bu listedeki gerçekten güzel birkaç filmden bir tanesi.

+++

Matango: Attack of the Mushroom People (1963)
matango

Katil mantarlar! Godzilla’nın yönetmeni Inoshiro Honda tarafından çekilen, tekneyle gezen bir grubun kaza yaparak gizemli bir adaya çıkması hakkında bir Japon öyküsü. Açlıklarını bastırmak için adadaki mantarları yemeğe başlayan deniz kazazedeleri, açıktır ki “ne yersen osun” deyimini hiç duymamışlardır. Kısa sürede, Sid ve Marty Kroftt’un kabuslarındaki bir şeylere benzeyen mantar insanlara dönüşürler!

+++

Sting of Death (1966)
sting-of-the-death

Katil denizanası mutasyonu! Bu abartılı filmdeki canavarın yarısı insan, yarısı denizanası ve tamamı gülünç. Dalış elbisesi giyen ve başında bir balonla dolaşan bir insan, Everglades’de balıkçılara, deniz biyologlarına ve 60’ların tipik plaj bikini modasına uygun giyinen genç müzisyenlere kötülük yaparak, intikam ve yakıp yıkma peşindedir.

+++

Blood Freak (1972)
blood-freak

Katil hindiadam! Blood Freak gerçekten çok acayip bir yaratık filmi. Bir Vietnam gazisi, (ve bir Elvis taklitçisi) biyolojik mühendislikten geçmiş hindi eti yenen bir deneyde kobay olmayı kabul ediyor. Genetiğiyle oynanmış olan et, onu hindi başlı bir canavara dönüştürüyor.. kanla beslenen, ama kurbanlarını sustalı çakıyla öldüren bir hindi! Yani, hangi noktadan bakarsanız bakın KORKUNÇ!

+++

Night of the Lepus (1972)
night-of-the-lepus

Katil tavşanlar! İnce tüylü sevimli tavşanları birinin korkunç bulabileceğine inanmak zor (Bunu söylemekle beraber, Watership Down çocukluğumun korkusuydu), ama belki yumuşak tüylü DEV tavşanlar korkutucu bulunabilir…? Hızla çoğalan tavşan nüfusunu kontrol etmek için üretilen bir serum, onun yerine bunları dev insan-yiyicilere dönüştürüyor.

+++

Godmonster of Indian Flats (1973) / Black Sheep (2007)black-sheep

Katil koyunlar! Bu absürd film çiftindeki korkunun ana kaynağı mutasyona uğramış koyunlar. Godmonster of Indian Flats’da bir madenden çıkan zehirli gaz, portakal gazı püskürten, arka ayakları üzerinde yürüyen, ön ayakları birbirine eşit olmayan ve kuduz olmuş bir deveyi andıran dev bir koyun yaratıyor. Kara Koyun’daki koyunlar daha küçük ama daha vahşiler, kurbanlarının etrafına tüylü, dört ayaklı zombiler gibi üşüşüp yemeyi tercih ediyorlar.

+++

Soul Vengeance (1975)soul_vengeance

Katil penis! Sıradışı bir cinsel organa sahip olduğumuz söylense, çoğumuz bununla gurur duyabilir, ancak bu filmin anti-kahramanı söz konusu olduğunda, cinsel organıyla kelimenin gerçek anlamında öldürüyor! Bir adam bir metreye yakın ve sıkma yeteneği olan bir penise sahip oluyor ve bunu, kendisini haksız bir şekilde hapse gönderen yozlaşmış adalet yetkililerinden intikam almak için kullanıyor.

Korkucu.com

Death Bed: The Bed That Eats (1977) / Deathbed (2002)deathbed

Katil yatak! Bu iki filmin önce isimlerinin bulunmuş, daha sonra ismin etrafına bir senaryo yazılmış olduğu konusunda bir şüphe var mı? Aksi takdirde katil bir yatak hakkında bir -hatta iki- film yapılmasını nasıl açıklayacağız? İlk Death Bed 1977’de yapılmıştı ama 2002’ye kadar gösterime sunulmadı, böylece üzerine uzananları öldüren, içine şeytan girmiş benzer bir yatak konulu ikincisi yapılıverdi.

Korkucu.com

Attack of the Killer Tomatoes (1978)attack-of-the-killer-tomatoes

Katil domatesler! Adeta absürd kelimesinin anlamını tanımlamak için yapılmış bir film. Aklını kaybeden bildiğimiz kırmızı domatesler devleşip canavarlaşarak saldırıya geçerler. Canavar filmlerinin bu kalitesiz parodisi o kadar iyi biliniyor ki, neredeyse artık absürd bile değil. Bir kült!

Korkucu.com

Mystics in Bali (1981)mystic-in-bali

Katil baş! Şoke edecek kadar kötü olan bu Endonezya yapımının konusu şöyle; Endonezya’da kara büyü üzerine çalışan genç bir Amerikalı kadın, onu uçan, gövdesiz ve henüz doğmamış çocukların kanıyla beslenen bir başa dönüştüren cadının kurbanı olur. Dünya mükemmel olsaydı, baston ve fötr şapkayla “I Ain’t Got Nobody” şarkısını söylemesi gerekirdi, ama dünya adil değil.

Korkucu.com

Monsturd (2003)monstrud

Katil bokadam! Jack Frost’un konseptine korkunç derecede yakın olan Monsturd, lağım borularında zehirli bir atığa maruz kalmasıyla beraber, leş gibi kokan ve intikam peşinde koşmaya başlayan, dışkıdan müteşekkil azimli bir canavara dönüşen bir katili konu ediniyor. Şaşırtıcı bir biçimde ikincisi yapılmadı!. (Bokenştayn? Gazilla? İshalatör?) Ohh Shitt!!!

Korkucu.com

Blown (2005)blown

Katil şişmekadın! Bir voodo rahibesi, sırf gürültü yapan komşularından intikam alabilmek için bir şişme kadını ele geçiriyor ve ona can veriyor!? Bir amaca bağlanma diye işte ben buna derim.

Korkucu.com

The Gingerdead Man (2005)gingerdead

Katil kurabiye adam! Katil oyuncak bebeklerin yazarı Charles Band (Doll Graveyard, Blood Dolls, Dangerous Worry Dolls), elektrikli sandalyede idam edilen ancak annesi küllerini bir kurabiye hamuru ile karıştırınca kurabiye adam olarak hayata geri dönen, bu seri katil (Gary Busey) hikayesini yönetiyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, Gary Busey tüm bu kurabiye meselesi olmadan da yeterince korkutucu. Bu filmin iki devam filmi olduğunun notunu da düşeyim.

Korkucu.com

The Wig (2005) / Exte: Hair Extensions (2007)exte

Katil peruk! Bugün saç kesimi, yarın ölü. Asya yapımı bu iki korku filminin konusu (The Wig Kore’den, Exte Japonya’dan) yeni edindikleri saçların, sabah yataktan kalkınca havalanmış olmaktan daha kötü bir lanetle lanetlendiğini fark eden kadınların, yapay saçların tehlikelerini keşfetmesi üzerine kurulu. Uzakdoğuluların saç kompleksleri üzerine bir film.

Korkucu.com

Evil Bong (2006)evil-bong

Katil Bong! Charles Band tekrar saldırıyor! Ancak bu defa bong şekline girmiş bir şeytan olarak. Bozulmuş ve şamar gibi konuşan kalın sesli bir biçimde karşınıza çıkıyor; önce dileklerinizi gerçekleştiriyor, sonra kabusa dönüştürüyor.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.