Gerçeklerin sizi çıkaracağı yolculuğa hazırlık yapamazsınız. 8 MM (1999)

Sinema Tarihindeki Korkunç Palyaçolar

Korku Listeleri

YasinKarakaya

06 Ocak 2012

12 Adet Yorum

12

Kırmızı burun, beyaza boyanmış bir surat, çılgın renklere sahip tulum ve çarpık bir ifade. Tahmin edilemeyen, suratınıza su fışkırtıp başkalarının alay etmesi pahasına eğlenen asosyal borderline sendromlu bir insan. Pop kültürü ve sinema tarihi hem çocuklar hem de yetişkinler arasında türlü rahatsızlıklara yol açan ürkütücü palyaçolarla doludur.

İstatistiklere göre her yedi kişiden birinde palyaço fobisi varmış. Yazımızın giriş kısmını Johnny Depp’in The San Fransisco Chronicle ile yaptığı röportajda kendi palyaço korkusunu anlatan sözleriyle bitirelim:

”Boyalı yüz ve sahte gülümsemede bir şeyler var. Sanki yüzeyin hemen altında gizlenen bir karanlık, gerçek bir kötülük potansiyeli var.”

10- Patch (Patch Adams)korkunc-palyacolar10

Amerikan sinemasındaki en rahatsız edici palyaço portrelerinden biri, hiç şüphesiz palyaço gibi giyinen, kendisine “Patch” diyen ve zaten ölümcül bir hastalıktan ölmek üzere olan çocuk hastalarına dayanılmaz repliklerle işkence eden, Robin Williams’ın canlandırdığı Nathan Adams isimli gerzek bir tıp öğrencisidir. Bu ahlaksız hareketler o kadar utandırıcıdır ki yönetim bu adamın kıçına tekmeyi basar. İntikam almak için bu sadist suçlu kendi kliniğini açar ve duygusal olarak dengesiz insanları, çocuklarını tedavi etmesine izin vermeleri için kandırır hatta doktorluk için lisansı bile yoktur!

9- The Laugh (Amusement)korkunc-palyacolar9

Bu filmin DVD kapağı çok yanıltıcı olabilir. Üzerindeki korkunç palyaço heykelciğini görünce “ah bu film korkunç bir palyaço heykelciğiyle ilgiliymiş. Güzeel” diyebilirsiniz. Ama film aslında korkutucu bir palyaço kıyafeti giyerek kurbanlarıyla oynayan ve onları sonunda öldüren psikopat bir katille ilgili. Ortalama bir film olan Amusement girift hikayesi ile gayet ilgi çekici.

Favori Replik: “Ahh, bizde öyle bir şey yok (büyük korkunç bir palyaço)”

8- The Clown Puppet (Dead Silence)korkunc-palyacolar8

Ekranda fazla gösterilmedi fakat kırmızı saçlı küçük tahta adam kesinlikle etkileyiciydi. Avustralyalı yazar-yönetmen ekibi James Wan ve Leigh Wannel’a ait bu filmde sandalyesinde sallanan Palyaço kuklası kesinlikle tüyler ürperten bir sahneydi. Ve sonra konuşmaya başlıyor. Hikaye (başka bir Avustralyalı oyuncu Ryan Kwantan’ın oynadığı) dul Jamie ve (New Kid On The Block Donnie Wahlberg’in canlandırdığı) polis etrafında gelişiyor; bu ikili, adamın karısının cinayetini araştırmaktadır ve bu cinayete bir de kötü bir vantroloğun hayaletinin karışıp karışmadığı sorusu vardır.

Favori Replik: “Bana kayıp birinin bulunmasında yardım edebilir misin? Bir erkek arıyorum … yaklaşık bu uzunlukta. Bazen eli kıçında gezer” (Det Lipton)

7- Shakes, Dink, Binky (Shakes the Clown)korkunc-palyacolar7

Bu bir korku filmi değil ama ne zaman Bobcat’i görseniz biraz ürkersiniz. Polis Akademisindeki tuhaf konuşmasıyla akıllarda yer eden aktör bu filmde doğum günü partilerine giden ve her seferinde burada zom olan bir palyaçoyu canlandırıyor. O bir alkolik. Tabii çocuklarla sürekli uğraşmak sizi de alkolik yapabilir. Bobcat, bir kara komedi ve aynı acıyı paylaşan yani yüzlerini beyaza boyamak zorunda olan olağandışı karakterlerin yer aldığı stand up komedi dünyasını hicveden bu filmi yazdı ve yönetti. Filmin bir bölümünde pandomim öğretmeni olarak Robin Williams gözüküyor ve genç Adam Sandler, şanssız palyaçolardan birini oynuyor.

Favori Replik: “Sen hiçbir şey görmedin yaşlı adam. Bizler bir tabak bifteğin başına oturmuş beş mutlu palyaçoyuz. Beyaz- pudralı-biftek …”  (Binky)

6- TheJoker (The Dark Knight)korkunc-palyacolar6

Palyaço maskesi olsun olmasın rekorlar kıran Batman filminin açılış sahnesindeki The Joker ürkütücü bir herif. Şimdiye dek 1960’ların sıradan şovunda Cesar Romero, Tim Burton’ın 1989 yapımı filminde Jack Nicholson ve hatta 1990’ların animasyon serisinde (sesiyle) Mark ‘Luke Skywalker’ Hamill olmak üzere bir çok Joker gelip geçmiştir – ancak en dikkat çekicisi yüzünde yara izleri bulunan ve bunları nasıl elde ettiğini anlatan, Ledger’ın sadistik yaratısıdır. Hatta kurşun kalemlerle sihirli numaralar da yapmaktadır. Karakterin Ledger yorumunun, punk rock’çı Sid Vicious’un dağınık görüntüsüne ve Stanley Kubrick’in Otomatik Portakalında Malcolm McDowell’ın oynadığı Alex De Large karakterinin psikotik davranışlarına dayandığı söylenmektedir.

Favori Replik: “Gördüğün gibi, ben basit tatların adamıyım. Dinamiti ve barutu severim…”  (The Joker)

5- Captain Spaulding (The Devil’s Rejects)korkunc-palyacolar5

The Captain önce Rob Zombie’nin yönetmen olarak çıkış yaptığı ve 1970’lerdeki büyük korku filmlerine (The Texas Chainsaw Massacre, The Hills Have Eyes ve The Last House on the Left) bir saygı duruşu niteliğindeki House of 1000 Corpses’da gözüktü. Kendisi yol kenarındaki Captain Spaulding’in Canavarlar ve Deliler Müzesi’ni işletmektedir. Ancak az sayıda ziyaretçi Kaptan’ın kendisinin de (gerçek adı Johnny Lee Johns’tur) bir deli olduğunu bilmektedir ve gerçekte yoldan geçenleri parçalara ayırmayı seven kaçık bir ailenin üyesidir. Bu büyük, kötü ve kel adam yüzünde bir miktar boyaya ve ellerinde bir miktar kana hayır dememektedir özellikle etkileyici, realistik ve gaddar bir sahnede kanundan kaçarken…

Favori Replik: “Eğer öldürmeye başlayacaksan buradan başlamalısın. Tamamen öldüğüme emin ol çünkü geri geleceğim ve seni benim fahişem yapacağım!” (Captain Spaulding)

4- Cheezo, Bippo, Dippo (Clownhouse)korkunc-palyacolar4

İlk filminde, Sam Rockwell (The Green Mile, Ironman 2) palyaço kılığında giyinmiş üç akıl hastanesi kaçağının kovaladığı ve ailesinin büyük evinde yalnız kalan üç kardeşten birini canlandırmıştır. Gerçek olanlarını öldürdükten sonra bu kaçıklar Cheezo, Bippo ve Dippo’nun kılığına bürünürler ve biraz eğlenmeye karar verirler. Aslında ekranın arkasında olanlar önünde olanlardan çok daha rahatsız edicidir. Bu filmi yani ikinci filmini yapan yazar-yönetmen Victor Salva (Jeepers Creepers) genç oyunculardan 12 yaşındaki Winters’ı taciz etmiş, üç yıl hapse mahkum olmuş ancak 15 ay içeride yattıktan sonra çıkmıştır. İşte bu ürkütücü!

Favori Replik: “Palyaçolar… palyaçolar Randy buradalar …” (Casey)

3- Killer Klowns From Outer Spacekorkunc-palyacolar3

Dünya’daki palyaçolara benzeyen tuhaf uzaylılar ve onların sirk çadırına benzeyen uzay gemileri (kimin aklına gelirdi ki?) tüm dünyayı ele geçirmeden önce küçük bir kasabayı dehşete boğarlar. Kesinlikle ciddiye alınmamalı fakat yine de palyaçolar ah o palyaçolar 1980’lerin tuhaf ürkütücülüğüne sahipler. Bu garip film dışında film yapımı sektörünün sadece özel efekt kısmında çalışan Chiodo Kardeşler (Stephen, Charles ve Edward) bu filmi yazmış ve yönetmiştir.

Favori Replik: “Bir uzay gemisi vardı. Ve şu katil palyaçolar vardı ve bize popcorn ile ateş ediyorlardı! Zor kaçtık!” (Mike Tobacco)

2- Clown Doll (Poltergeist)korkunc-palyacolar2

Sallanan sandalye bir yana. Palyaço bebekleri ele geçirmek bir yana. Bir grup kötücül ruhun barındırdığı bir eve taşınan aile zaten anlaşmasında üzerine düşeni fazlasıyla almıştır – ve biz izleyiciler de zararsız bir oyuncak gecenin bir vakti ayaklanıp dolaşmaya başladığında anlaşmasında üzerine düşeni fazlasıyla almış olduk. Kesinlikle sizin de evinizdeki oyuncak bebekleri birkaç kez kontrol etmenize neden olmuştur. Buradaki tabi The Exorcist’deki Regan’ın ele geçirilmesi gibi bir şey değil ama yine de bayağı korkutucu.

Görünüşe göre ailenin oğlu Robbie’ye musallat olan her iki dehşet öğesi de yazar-yapımcı Steven Spielberg’in kendi çocukluk korkularından geliyor – palyaçolar ve pencerenin dışındaki ağaç. Ha ikincisi için başka bir liste yapılabilir, ”Filmlerdeki En Korkutucu Ağaçlar”

Favori Replik: “Ona yalan söylüyor. Ona sadece bir çocuğun anlayabileceği şeyler anlatıyor. Diğerlerini zaptetmek için onu kullanıyor. Küçük kıza göre o sadece bir başka çocuk. Bize göreyse, o Şeytan.” (Tangina)

1- Pennywise (IT)korkunc-palyacolar1

İyi bir Stephen King adaptasyonu ve tabii iyi bir TV korku mini dizisi olan uyarlamada, Tim Curry, Pennywise the Clown karakteriyle tüm gösteriyi çalıyor. Kuzu postu giymiş kurt gibi bu palyaço da her 30 yılda bir çocuklarla beslenmeyi seven korkunç bir canavardır. The Walton’dan John Boy (Richard Thomas) gibi “kaybedenler” O’nu durdurmaya çalışır. Dev ekran için kitabın incelendiğine, yapımcıların 2013’de bunu piyasaya çıkarmayı düşündüklerine dair söylentiler var. Ancak gerçekten Curry’nin performansının üzerine kim çıkabilir? 1990 yılında yayınlanan mini dizi hakkında yorum bölümünün bulunduğu DVD’de aktörlerin yorumlarına göre Curry Pennywise’ı o kadar ürkütücü ve gerçekçi oynamış ki film çekimleri boyunca herkes ondan uzak durmuş.

Favori Replik: “Oh Paha biçilmezsin Velet! Ben sonsuzluğum çocuk. Ben dünyaları yiyenim, ve çocukları… Ve sıra sende!” (Pennywise)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (12 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.