Seni yakalayacaklar Barbara! Night of the Living Dead (1968)

Simpsonlar: Cadılar Bayramı Özel

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

OrçunTunalı

29 Ekim 2010

5 Adet Yorum

5

Matt Groening’in yarattığı çizgi film efsanesi “The Simpsons”u duymayan yoktur. Amerika’da hatta dünya çapında en popüler ailelerden biri olan Simpsonlar’ı izlemeyenin olmadığını varsayarak konuya girmek istiyorum. Bildiğiniz üzere 21 yıldan beri yayın hayatını sürdüren çizgi dizinin değinmediği konu kalmamıştır. Her konuda söylediği bir şey olan, eleştirel ve mizahi tarzıyla televizyon tarihinde kendine özgü bir yer edinen yapımın en yakın rakiplerinden olan “Southpark” bile bu durumu bir bölümünde (Simpsons Already Did It – S06E07) hem saygı duruşu niteliğinde hem iğneleyici bir şekilde işlemiştir.

Gelelim yazının asıl konusuna. Bu yazıda Simpsonlar’ın 2. sezonunda ortaya çıkan ve her sezon geleneksel hale gelen Halloween Specials (Treehouse of Horror) bölümlerinden bahsetmek istiyorum. Her yıl Cadılar Bayramı döneminde yayınlanan bu bölümler, Simpsonların neden her kesim tarafından sevildiğini göstermesi açısından en güzel örneklerden biri muhtemelen. Bu bölümlerde Simpson ailesi, korku ve bilimkurgu dünyasına geçiş yaparlar ve görüp görebileceğiniz her çeşit yaratıkla, birbirinden garip olaylarla karşılaşırlar. Vampirler, zombiler, hayaletler, uzaylılar mı dersiniz; korku filmlerine, romanlarına, efsanelerine göndermeler mi dersiniz? Aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Ve en güzeli bunu prime time’da izlenen dünyaca ünlü bir çizgi filmde görmektir. Lafı daha fazla uzatmak istemiyorum ve ilk olarak ikinci sezonda yayınlanmış olan birinci Halloween Special bölümüyle başlıyorum.

Sezon 2 Bölüm 3 (Treehouse of Horror)
Başlangıç videolarıyla bile ayrı bir olay olan Simpsonların Halloween bölümleri, mezarlıktaki acayip isimleri görmemizle açılır. Springfield Mezarlığına giriş yaptıktan sonra mezar taşları üzerinde Ezekiel Simpson, Garfield, Casper the Friendly Boy, Elvis, The Grateful Dead, Paul McCartney, Disco gibi yazılar görürüz. Her bölümde bu isimler değişir ve gittikçe daha komik hale gelir. Ardından ağaç evinde birbirine korkunç hikayeler anlatan Bart’la Lisa ve onları dinleyen baba Homer’ı görürüz. İlk hikaye lanetli ev konsepti üzerinedir ve Simpsonlar’ın lanetli evde geçirdikleri bir geceyi anlatır. Evde bilinmeyen bir güç Simpson ailesinin fertlerine teker teker birbirlerini öldürmelerini söylemektedir. İkinci hikayede uzaylılar Simpsonlar’ı kaçırır. Ayrıntılarıyla gülmekten kıran ve en sonundaki mesajla da “Cannibal Holocaust”a selam çakan bir hikaye olarak akıllarda yer alır. Üçüncü bölümde ise korku edebiyatı deyince akla gelen ilk isimlerden olan Edgar Allen Poe’nun “Kuzgun” hikayesi işlenir. Ailenin entellektüel diyebileceğimiz tek ferdi olan Lisa hikayeyi coşkunlukla anlatırken yüzeysel düşünceli Bart hikayeden hiç etkilenmez. Bölüm finalinde hikayeleri gizlice dinleyen Homer, korkudan uyuyamazken ailenin diğer fertleri mışıl mışıl uyumaktadır. Addams Ailesini andıran müziklerle bölüm sona erer.

Akılda kalan replik:
(Kuzgun hakkında konuşurlarken)
Bart: Lisa, bu korkutucu değil. Hatta şiir bile değil.
Lisa: 1845’de yazılmış. Belki insanlar o zamanlar daha kolay korkuyordu.
Bart: Evet! 13.Cuma Bölüm 1 gibi. Bugünün standartlarına göre oldukça yumuşak.

Sezon 3 Bölüm 7 (Treehouse of Horror II)
Bu bölümde Bart, Lisa ve Homer’ın gördüğü kabusları izleriz. Lisa’nın kabusu dilekleri gerçekleştiren lanetli bir maymun elinin yarattığı dehşeti anlatır. Lisa, lanetli elden dünya barışını diler ve tüm dünya silahları yakar. Uzaylılar bunu fırsat bilip dünyayı ele geçirirler. Bart’ın kabusunda ise Bart, insanların düşüncelerini okuyan ve hakkında kötü düşünenleri istediği şekle dönüştüren faşist bir lider gibidir. Herkes onun hakkında iyi düşünür, kötü düşünenlerse anında belasını bulur. Klasik bir Bart hayali olan rüya baba-oğulun sarılmasıyla sona erer. Homer’ın kabusu tabii ki müdürü Mr. Burns’le ilgilidir. Burns, bir robot üzerinde çalışarak onu istemediği halde bir canavara (Frankenstein) dönüştürür. O robotun Homer olduğunu, bütün gün yan gelip yatan ve ‘Donut’ yiyen biri olduğunu düşünün. Aynı vücutta Burns ve Homer’ın birleşmesiyle bölüm sona erer.

Akılda kalan replik:
(Lisa, büyülü maymun elinden dilek diler)
Lisa: Dünya barışı diliyorum.
Homer: Lisa! Bu yaptığın çok bencilce!

Sezon 4 Bölüm 5 (Treehouse of Horror III)
Üçüncü bölümün ilk hikayesi “Clown with Pity” Palyaço Krusty’nin canlandığı ve ‘Chucky’ misali ölümcül bir oyuncağa dönüştüğü eğlenceli bir açılış yapar. İkinci hikaye ise “King Homer” yani “King Kong”un hikayesinin Simpsonlara uyarlanmış hali olarak karşımıza çıkar. Yine son derece eğlenceli bir King Kong uyarlaması izleriz. Son bölümün adı “Dial Z For Zombies”, Hitchcock’un filmine gönderme yapan ismine rağmen kara büyüyle ortaya çıkan zombilerin hikayesini anlatan bölüm klişelerle de doyasıya dalga geçer. Klasik korku filmlerini sevenlerin ayrı tat alacağı muhteşem bir bölüm daha böyle sona erer.

Akılda kalan replik:
Lisa: Baba, biz çok kötü bir şey yaptık!
Homer: Arabayı mı çarptınız?
Bart: Hayır.
Homer: Ölüleri mi uyandırdınız?
Lisa: Evet!
Homer: Ama araba iyi durumda?
Bart-Lisa: Evet?
Homer: Tamam, o zaman.

Sezon 5 Bölüm 5 (Treehouse of Horror IV)
Ünlü ressamların tablolarından hikayelere geçiş yapan bu bölümün ilk hikayesinde Homer, Şeytanla (bilin bakalım kim?) anlaşma yapar. Buna göre yarısını yediği bir çöreği bitirirse ruhu sonsuza kadar şeytanın olacaktır. Tabii ki Homer bu fırsatı tepmez ve gecenin bir yarısı uykulu halde dolaptaki çöreği yer. Dava mahkemeye taşınır ve Homer’ın ruhunun Marge’a ait olduğu kanıtlanarak bölüm sona erer. Jüriye dikkat! İkinci hikaye “Terror at 5½ Feet” Bart’ın başına musallat olan bir gremlinin okul otobüsünde yarattığı dehşeti anlatır. Üçüncü hikaye “Bart Simpson’s Dracula” Bram Stoker’ın klasik hikayesinin Simpsonlar versiyonu olarak karşımıza çıkar. En çok izlediğim ve her izleyişimde ayrı zevk aldığım Halloween bölümlerinden biri.

Akılda kalan replik:
Lisa: Anne! Baba! Bay Burns bir vampir ve Bart’ı yakaladı!
Mr. Burns: Ama Bart burada.
Bart: Merhaba anne. Merhaba baba. Olaysız yokluğum sırasında sizleri özledim.
Homer: Lisa, sen ve şu hikayelerin. “Bart bir vampir.” “Bira beyin hücrelerini öIdürür.” Hadi artık, yataklarımız… ve TV’mizin olduğu… şu binaya gidelim..

Sezon 6 Bölüm 6 (Treehouse of Horror V)
Bu bölüm yine bir korku klasiği olan “The Shining” filminin parodisini yapan aynı adlı hikayeyle açılır. Parodi son derece keyifli. İkinci hikaye tost makinesiyle zamanda yolculuk yapmayı başaran Homer üzerinedir. “Time and Punishment” adlı bölüm Ray Bradbury’nin meşhur kısa hikayesi “A Sound of Thunder” üzerinden çıkmış. Günümüzdeki örneği olarak“Kelebek Etkisi” denilebilir. Geçmiş zamanda yapılan en küçük bir değişikliğin geleceğe etki edişini anlatan bir bölüm. Kesinlikle izlemeniz gerekenlerden. Son bölüm “Nightmare Cafeteria”. Bu bölümde öğrencilerini gizlice kesip, yiyen yamyam öğretmenlerin hikayesini izliyoruz. Bölüm sonunda iç organlarıyla dans eden Simpson ailesini kaçırmayın.

Akılda kalan replik
(Shining’teki Jack Torrance’in meşhur kapı arasından bakma sahnesini hatırlayın)
Homer: Heeeeeeeeeeeere’s Johnny!….. (Kapıdaki delikten boş bir odaya bakmaktadır) D’oh!

Sezon 7 Bölüm 6 (Treehouse of Horror VI)
Hayalet Süvari’ye selam çakarak başlayan bölümün ilk hikayesinin adı “Attack of the 50-Foot Eyesores“. Tanıdık geldi mi? Homer’ın büyük bir çörek çaldığı koca bir reklam figürünün canlanmasından sonra kasabadaki tüm reklam karakterleri ayaklanır. Kasabaya dehşet saçan dev reklamları yok etmenin tek yolu kendilerine ilgi gösterilmemesidir. Müthiş bir eleştirinin yanı sıra kült bir filme yapılan gönderme. Simpsonlar’ın neden sevildiğinin en güzel örneklerinden biri. İkinci bölümün adı “Nightmare on Evergreen Terrace“. Tahmin ettiğiniz üzere Elm Sokağı Kabusunun bir parodisi. 13. ayın 13. gününün, 13. saatinde yakılan bir hademenin olması hikayeyi daha da güzelleştirir. Hademe Willy’nin cayır cayır yanmasının tek sebebi ise Homer’ın vurdumduymaz ve kurallara uymayan biri olmasından kaynaklanır. Gelelim son hikayeye “Homer 3D”. Favori bölümlerimden biri olduğunu söylemek istiyorum. Homer, Marge’in meymenetsiz ablaları Patty ve Selma’dan kaçmak isterken, yanlışlıkla 3. boyutun olduğu bir yere geçiş yapar. Homer ve Bart’ı 3 boyutlu görebileceğiniz yegane bölüm. Homer’ın, çizgi dünyadan gerçek dünyaya geçişini izlemek ise 3 boyuttan daha zevkli. Bölümü nasıl anlatacağımı bilemiyorum. “Tron” filmini izleyen var mı?..

Akılda kalan replik
(Peşlerinde Freddy’nin olduğunu öğrendiklerinde)
Lisa: Bart, bunun ne demek olduğunu anlamıyor musun? Bir daha ki sefer uyuduğumuzda ölmüş olabiliriz?
Büyük Baba Simpson : Benim dünyama hoş geldiniz.

Sezon 8 Bölüm 1 (Treehouse of Horror VII)
İlk hikaye “The Thing and I”. Bart ve Lisa, anne babasının kendilerinden sakladığı sırrı keşfederler. Tavan arasında yabani bir çocuk beslemektedirler. Bu çocuk Bart’ın ikiz kardeşi Hugo’dur. İkinci bölüm “The Genesis Tub” yine benim en sevdiğim Halloween hikayelerinden biri. Lisa, okul için yaptığı bilim projesinde bir şeyi fark eder. Küçük insanlar, medeniyet kurmuşlardır ve Lisa’yı Tanrı olarak görürler. Şeytan ise Lisa’nın kardeşi Bart’tan başkası değildir. Bu bölüm Southpark’ta da bizzat işlenir. Son hikaye “Citizen Kang” dizinin vazgeçilmez uzaylısı Kang’in Amerikan liderlerini kaçırdığı ve kız kardeşiyle birlikte yerlerine geçtiği bölümdür. Bölüm adını Amerikan sinema klasiği “Yurttaş Kane” filminden alıyor…

Akılda kalan replik:
(Uzaylılar Homer’ı kaçırmış ve uzay gemisinde karşısında durmaktadırlar)
Homer: Aman tanrım! Uzaylı yaratıklar! Beni yemeyin, bir karım ve çocuklarım var! Onları yiyin!

Sezon 9 Bölüm 4 (Treehouse of Horror VIII)
İlk hikaye “The Homega Man” “Omega Man” filminin parodisidir. Nükleer felaketten kurtulan tek kişi olan Homer, cesetlerin her yerde olduğu şehirde hiçbir şey olmamış gibi yaşamına devam eder. Sinemaya gider, sokaklarda dolaşır, kilisede çırılçıplak dans eder. Sonra fark eder ki ondan başka hayatta olanlar da vardır. Homer üzerine olan her bölüm gibi son derece eğlencelidir. Bir sonraki hikaye “Fly vs. Fly” bir yerden başka bir yere ışınlanmayı sağlayan bir makine satın alan Homer, makineyi dolaptan bira alma, tuvaletini salondan yapma gibi amaçlarla kullanmaktadır. Bart, bir gece bir sinekle birlikte aletten geçer ve yarı sinek yarı insan formunda biri olarak ortaya çıkar. Ancak ikiye bölünmüş bir şekilde. Biri, kafası Bart olan küçük bir sinek halindeyken, diğeri kafası sinek olan insan şeklindedir. “The Fly” filminin parodisi olan bu hikayeden sonra “Easy-Bake Coven” hikayesi gelir. Marge’in cadı olduğu ortaya çıkan bölümde ablaları Patty ve Selma da, Marge’a yardım etmektedirler.

Akılda kalan replik:
(Marge’i cadı olarak suçlayan topluluk, uçurumun kenarından süpürgeyle atıp cadı olup olmadığını öğrenmeye çalışmaktadır. Tartışma alevlenir, tam atılacakken Lisa araya girer.)
Lisa: Durun. İncil demiyor mu “Kendini yargılamadan başkasını yargılama?”
(Topluluk 1-2 saniye afallar ardından polis şefi araya girer.)
Şef: İncil bir sürü şey diyor. İtin!

Sezon 10 Bölüm 4 (Treehouse of Horror IX)
Intro’da her zaman ki gibi eve gelen aile bireyleri evin kapısında geçirdikleri kazalar yüzünden giriş yapamazlar. Salonda Freddy ve Jason oturmuş televizyon izlemektedirler. İlk hikaye “Hell Toupee”. Barmen Moe ve Kwik E Mart’ın sahibi Apu’yu öldüren suçlu “Dünyanın En Vahşi İdamları” adlı televizyon şovunda idam edilir. Organları bağışlanan suçlunun saçını Homer alır. Homer, saçı aldıktan sonra katile dönüşür. İkinci hikaye “Terror of Tiny Toon”da “Tırmık ve Kıymık” adlı televizyon şovunun içine giren Bart ve Lisa, ikilinin hedefi olurlar. Üçüncü bölüm “Starship Poopers”da Maggie’nin bir uzaylının kızı olduğu ortaya çıkar. Marge, durumu Homer’dan saklamıştır. Uzaylı kızını almak için dünyaya gelir.

Akılda kalan replik:
(Tırmık ve Kıymık’ı izlerken kendilerini çizgi filmin içerisinde bulurlar)
Bart: Hey Lis, çizgi film karakterleri olduk!
Lisa: Ne kadar aşağılayıcı.

Sezon 11 Bölüm 4 (Treehouse of Horror X)
Bölümün ilk hikayesi “I Know What You Diddily-Iddily-Did“. Gecenin bir yarısı yolda arabayla ilerleyen Simpson ailesi, yanlışlıkla Flanders’a çarpar ve öldürür. Cinayeti örtbas etmek için Flanders’a kalp krizinden ölmüş süsü verirler. Ama Flanders o gece, olay öncesinde bir kurt tarafından ısırılmış ve ölümsüz bir yaratığa dönüşmüştür. “Desperately Xeeking Xena“da Bart ve Lisa, süperkahramanlara dönüşürler. Bu sırada çizgi roman hastası bir adam, sevdiği karakterleri kaçırıp koleksiyonlarını yapmaktadır. Lucy Lawless’in kendisini seslendirdiği Zeyna karakteri de maceraya dahil olur. 3. Hikaye “Life’s a Glitch, Then You Die”. 2000 yılına girerken tüm teknolojik aletler işlevini yitirir. Homer’ın sorumlu olduğu bu durum dünya düzeninin yok olmasına neden olur. Dünyanın en zeki ve önemli insanları bir mekiğe bindirilerek Mars’a gönderilmektedir. Simpsonlar’da aralarına karışmak isterler. Yine eğlenceli bir Halloween bölümü.

Akılda kalan replik:
Lucy Lawless: Sizi eve götüreyim. (Lisa ve Bart’ı kucaklayarak uçmaya başlar)
Lisa: Hey, Zeyna uçamaz ki.
Lucy Lawless: Söyledim ya. Ben Zeyna değilim. Lucy Lawless’ım!

Sezon 12 Bölüm 1 (Treehouse of Horror XI)
İlk hikaye “G-G-Ghost D-D-Dad“. Gazetedeki fal bölümünde Homer’ın öleceği yazılıdır. Gün boyunca çeşitli vakalardan kurtulan Homer, akşam yemeğinde brokoli yerken ölür. Cennetin kapısına geldiğinde hiçbir sevap işlememiş olduğu ortaya çıkar ve ona son bir şans verilip dünyaya geri gönderilir. Buna rağmen Homer, her şeyi elini yüzüne bulaştırmayı başarır. İkinci hikaye “Scary Tales Can Come True“da çeşitli masallardaki karakterleri ve olayları Simpsonların gözünden görürüz. Üçüncü hikaye, bu bölümün en iyisi. Lisa, bir Aquarium’da gösteri yapan yunusu özgürlüğüne kavuşturmak için serbest bırakır. Ancak masum görünümlü Yunus, diğer yunusları örgütleyerek insanlardan öç almak için harekete geçer. “Night of the Dolphins”de sevimli hayvanların katile dönüşmesini izleriz. Tabii “The Simpsons” üslubuyla…

Akılda kalan replik:
Homer: Bu yunusları alt edebiliriz! O bilgisayarları, çorapları, kamışları, ısıtıp yenen karidesleri, kutsal deliği ve pudingi kim keşfetti?

Sezon 13 Bölüm 1 (Treehouse of Horror XII)
İlk hikaye “Hex and the City”. Büyücü bir Çingene Homer’ı lanetler ve ona, etrafındaki herkesin zarar göreceğini söyler. Kötü olaylar gerçekleşmeye başlayınca Homer, lanetle başa çıkmak için İrlandalı bir cin alır ve çingeneye karşı kullanmaya çalışır. Çingene ve cin birbirlerine aşık olurlar ve hikaye evlenmeleriyle sona erer. Diğer hikaye “House of Whacks”da yapay zekaya sahip ve her işi kendi yapan teknolojik bir eve taşınan Simpsonlar, en başta her şeyden memnunlardır. Ama ev, Marge’a göz koymuştur ve Homer’ı öldürmek istemektedir. “2001: A Space Oddysey” filminin parodisi niteliğinde olan bölüm kaçırmamanız gerekenlerden. Son hikaye “The Wiz Kids” Harry Potter parodisini yapan bir bölüm olarak karşımıza çıkar.

Akılda kalan replik:
(Çingenin lanetinden kurtulan Homer, Çingene ve İrlanda cininin düğününde)
Homer: Evet. Sonunda her şey yoluna girdi.
Marge: Ne? Bart öldü.
Homer: Özür dilerim demek onu geri getirmeyecek.
Marge: Çingene kadın getireceğini söyledi.
Homer: O kadın bana karışamaz!

Sezon 14 Bölüm 1 (Treehouse of Horror XIII)
İlk hikaye “Send in the Clones”. Homer’ın sihirli bir hamak sayesinde onlarca klonunun ortaya çıktığı bölüm. Homer ve klonları bölümü yeterince komik yapmak için sebep değil mi? Hem de Homer’ın yanlarında ‘Einstein’ gibi göründüğü klonlar olunca. Bu hikayenin konsepti de “Multiplicity” adlı filmden geliyor. İkinci hikaye “The Fright to Creep and Scare Harms“. Ölü kovboylar, Springfield’ı silahsızlandıktan sonra esir alırlar. Springfield, kovboylara karşı koymanın tek yolunun yeniden silahlanma olduğuna karar verir! Son hikaye “The Island of Dr. Hibbert“, “Island of the Lost Souls” filminin parodisi olarak karşımıza çıkar. İnsanlar üzerinde deney yapıp hayvani yaratıklara dönüştüren doktor Hibbert’ın adasında geçen hikayede, Homer’ın durumu fark etmesi bölümün en komik sahnelerinden birine sebep olur. Herkesin halinden memnun olmasına tepki gösteren Homer “Hepiniz delirmişsiniz. Tek yaptığınız yemek yemek, uyumak, sevişmek ve kendi pisliğinizde yuvarlanmak. Sevişmek, yemek….” dedikten sonra 1-2 saniye düşünür ve “Nereyi imzalıyorum?” der. Bölüm, herkesin halinden memnun olduğu ada görüntüsü ve Halloween bölümlerinin olmazsa olmazı uzaylıların gözükmesiyle sona erer.

Akılda kalan replik:
( Homer, hamak satın alırken)
Satıcı: Fiyatı 10 dolar. Ama sizi uyarmam gerek. Sıradan bir hamak değildir. Konfor ve kötülük için yapılmıştır.
Homer: Konfor dediğinde tavladın beni…

Sezon 15 Bölüm 1 (Treehouse of Horror XIV)
İlk hikaye “Reaper Madness”. Homer, Azrail’i öldürür ve yerine geçerek ölüm meleğine dönüşür. Kafasına göre insanları öldürmeye başlayan Homer’ı durduracak tek şey ölüm listesinde Marge’i görmesi olacaktır. İkinci hikaye “Frinkenstein” Springfield’in yegane profesörünün babasıyla hesaplaşmasını anlatan “Frankenstein” göndermeli bölümüdür. Üçüncü hikaye “Stop the World, I Want to Goof Off”, “Clockstoppers” filminin bir parodisi olarak karşımıza çıkar. Bart ve Millhouse zamanı durduran bir saat bulurlar ve bunu kendi çıkarları doğrultusunda kullanırlar. Bart’ın eline geçen saatin nelere kadir olabileceğini bir düşünün. Görebileceğiniz en komik Simpson bölümlerinden biri. Kısa ve etkili…

Akılda kalan replik:
(Homer, Azrail olduktan sonra Marge’i öldürmek zorunda kalır ve Tanrı’nın huzuruna çıkarılır)
Homer: İşte Tanrım. Hayatımın aşkını senin kaprisin yüzünden temizledim. Şimdi beni bu hastalıklı işten azat et.
Tanrı: Hayır.
Homer: Hadi ama!
Tanrı: Pekala….. Hey bir dakika. Bu Marge değil. Bu onun şişko kardeşi Selma.
Homer: O Patty, enayi! Heh heh heh heh…

Sezon 16 Bölüm 1 (Treehouse of Horror XV)
İlk hikaye “The Ned Zone”. Ned Flanders, insanlara dokunarak onların ölümlerini gören bir güce sahip olur. Homer’a dokunduğunda kendisinin, onu öldürdüğünü görür ve bu durumu engellemek ister. Hikaye, “The Dead Zone” filminin parodisidir. İkinci hikaye “Four Beheadings and a Funeral“. Lisa ve Bart, gizemli cinayetleri çözmeye çalışan dedektifler olarak karşımıza çıkarlar. Son hikaye “In the Belly of the Boss” ise yine eski bir film olan “Fantastic Voyage”in parodisidir. Mr. Burns, bebek Simpson Maggie’yi yutar. Simpson ailesi Burns’ın içine özel bir araçla girer ve Maggie’yi kurtarmaya çalışırlar. Tabii ki sakar Homer’ın da sayesinde aksilikler peşlerini bırakmaz.

Akılda kalan replik:
(Flanders, Homer’ın ölümünü görmek için ona dokunur ve Homer’ı öldürdüğünü görür. Homer, nasıl öldüğünü öğrenmek için sabırsızlanmaktadır.)
Homer: Peki, neden öldüm? Çok fazla mutluluktan mı? Çıplak kız çığından mı?
Flanders: Eee, koca bir sandviç yerken ölüyorsun.
Homer: Ne çeşit bir ekmek?
Flanders: Eee, köy parmesanlı.
Homer: Yihuu!

Sezon 17 Bölüm 4 (Treehouse of Horror XVI)
16. Halloween bölümünün ilk hikayesi “B.I.: Bartificial Intelligence“. Bart, yüksek bir binadan düşerek komaya girer. Doktor, aileye Bart’ın yaşama şansının olmadığını söyler ve robot çocuk reklamının olduğu bir broşür gösterir. Simpsonlar, Bart’ın yerini kısa sürede dolduran robot çocukla mutludurlar. Bu sırada Bart, mucizevi bir şekilde iyileşerek eve geri döner. Robot çocuk ve Bart arasındaki rekabetle izlenmeye değer bir “Artificial Intelligence: AI” parodisi. 2. hikaye “Survival of the Fattest“. Mr. Burns özel bir davetiyeyle bir grup insanı malikanesinde yapacağı av partisine çağırır. Partinin özelliği avlanacak kişilerin partiye gelenlerin olmasıdır. 3. hikaye “I’ve Grown a Costume on Your Face“. Springfield’da yapılan bir kostüm partisinde en iyi kostüm ödülünü cadı görünümlü kadın kazanır. Ancak kadın gerçekte de bir cadıdır ve üzerindeki kostüm değildir. Buna tepki gösteren insanları kostümünü giydikleri şeye dönüştürmeye başlayan yaşlı cadının lanetini dönüştürecek tek kişi yine cadıya dönüşmüş olan Maggie’dir.

Akılda kalan replik:
(1.Hikayenin sonunda izlediklerimizin Homer’ın rüyası olduğunu görürüz. Lisa, Homer’ı uyandırmaya çalışmaktadır.)
Lisa: Baba! Baba! Uyan. Sen robot değilsin sadece şeytan tarafından ele geçirildin.
Peder: İsa’nın gücü adına… (kutsal suyu Homer’ın yüzüne atar)

Sezon 18 Bölüm 4 (Treehouse of Horror XVII)
İlk hikaye “Married to the Blob”. Gökyüzünden düşen bir meteordaki sıvıyı yiyen Homer, insan yiyen sarkmış görünümlü dev bir canavara dönüşür. Bu hikaye de 1958 tarihli “The Blob” filminin bir parodisidir. 2. hikaye “You Gotta Know When To Golem”. Bu bölümde Bart, eski bir Golem’e sahip olur. Golem (dev heykel), ağzından içerisine yazılı not atıldığında yazanı yapmaktadır. Bart, Golem’i kendi çıkarları doğrultusunda kullanır. “The Day the Earth Looked Stupid” adlı 3. hikaye de radyodan bildirilen habere göre dünyaya uzaylılar saldırmakta ve küçük kasabaları yok etmektedirler. Kısa sürede bunun bir radyo şakası olduğu ortaya çıkar. Bu durumu fırsat bilen uzaylılar, bir daha ki saldırı haberine kimsenin inanmayacağını düşünerek dünyaya saldırırlar. Bu sefer saldırı gerçektir.

Akılda kalan replik:
(1938 yılında geçen uzaylı istilası hikayesinde)
Abe Simpson: Birinci Dünya Savaşındayken olayların buraya varacağını düşünmemiştim.
Lenny: Birinci Dünya Savaşı mı? Neden böyle söyleyip duruyorsun?
Abe Simpson: Görürsün.

Sezon 19 Bölüm 5 (Treehouse of Horror XVIII)
İlk hikaye “E.T., Go Home“. Bir uzaylı, Simpson ailesinin evinin bahçesinde ortaya çıkar. Çocuklar, ona karşı iyi davranır, arkadaş olurlar. Ama uzaylının amacı dünyayı yok etmektir. Adıyla bile komik olmayı başaran bölümlerden biri daha. İkinci hikaye “Mr. And Mrs. Simpson”. İkisi de birbirinden gizli suikastçı olan karı kocanın macerasını bir de Homer’la, Marge üzerinden izleyin. Aksiyon dolu bir Simpson bölümü. Bart, Milhouse, Nelson ve Lisa dörtlüsü Cadılar Bayramı’nda Springfield’da ev ev dolaşıp terör estirmektedir. Flanders’ın evine geldiklerinde cezalandırılacaklardır. Bölümün adı “Heck House

Akılda kalan replik:
Ned Flanders: Bu yıl ki Halloween gösterimiz burada sona eriyor. Bu kanalı izleyenlere söylemek istiyorum ki hepiniz cehenneme gideceksiniz. Buna FX, Fox Sports ve en yeni şeytan geçidimiz The Wall Street Journal da dahil. Kulübe hoş geldin!

Sezon 20 Bölüm 4 (Treehouse of Horror XIX)
En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Uzun süre sonra yapılmış en iyi Halloween bölümü bu. Kaçırmayın derim. İlk hikaye Transformers’ın parodisi olarak karşımıza çıkar. Adı Morf Transers (Morfin Bağımlıları), Trans Morfers (Morfin Travması), Snort Farmers (Horlayan Çiftçiler) gibi dönüşümlerden sonra “Untitled Robot Project” olarak kalır. İkinci hikayede Krusty’i öldüren Homer’a reklamcılar bir teklif yaparlar. Buna göre reklamlarında oynatamadıkları ünlüleri, Homer’ın öldürmesini istemektedirler. “Psycho Killer” şarkısı eşliğinde George Clooney, Prince, Neil Armstrong gibi ünlülere düzenlediği suikastler görülmeye değer. Bu saldırılarla ünlülerin reklamlarda oynamalarını sağlar. “Mad Men” göndermeli zeka dolu bir Simpsons bölümü daha. Üçüncü hikaye “It‘s the Great Pumpkin, Charlie Brown” adlı tv filminin parodisidir. Milhouse, büyük balkabağının Cadılar Bayramında kendisine görüneceğine inanmaktadır.

Akılda kalan replik:
(Cennetten yeryüzüne inen ünlüler Homer’ı sıkıştırmış, öldüreceklerdir.)
Homer: Beni öldürmenizden önce, bilmek istiyorum, hangi din gerçek?
Palyaço Krusty: Voodoo ve metodist karışmı bir din.

Sezon 21 Bölüm 4 (Treehouse of Horror XX)
Şimdiye kadar yapılmış olan Halloween bölümlerinin sonuncusu ve 20.si olan bu bölümde ilk hikayenin adı “Dial ‘M’ for Murder or Press ‘#’ to Return to Main Menu”. Adından da anlaşılacağı üzere bir Alfred Hitchcock filmlerine göndermelerle dolu bir bölüm. Hatta, kendisini filmlerindeki gibi kısa bir süre ekranda görürüz. Bart, bıçakla kendisini kovalayan Lisa’dan kaçarken önüne çıkan Hitchcock’u uçurumdan aşağıya iter. Hikayede Lisa ve Bart, sevmedikleri öğretmenlerinden intikam almak için anlaşırlar. İkisi de birbirlerinin sevmedikleri öğretmenleri cezalandıracaklardır. Çaprazlama dedikleri bu anlaşmayı Lisa yanlış anlar. İkinci hikaye “Don’t Have a Cow, Mankind“. İneklere, inek eti yedirip kestikten sonra insanlara sunan yeni bir burger zincirinin formülü ters teper. Canlı yayında insanlar birbirlerini yemeye başlarlar. Kamera yere düşer ve hikaye 28 gün sonraya geçer. Şehir yıkılmış ve her yeri zombiler sarmıştır. “28 Days Later” parodisi ve zombi filmlerine yapılan göndermelerle Halloween bölümlerinde olması gereken eğlenceli bir zombi hikayesi. “Sweeney Todd” filminin parodisi olan son hikaye “There’s No Business Like Moe Business” ile Halloween serisi şimdilik sona erer.

Akılda kalan replik:
(Frankenstein, mumya, dracula ve kurt adam sokakta yürümektedir)
Dracula: Ah, Cadılar Bayramı. Sokaklarda fark edilmeden yürüyebildiğimiz tek gece.

Son söz
Yıllardır “The Simpsons” hayranı biri olarak, ilk izlediğimden beri “Cadılar Bayramı Özel” bölümlerini ayrı severim. Korku sevenlerin bu bölümlerden alacağı zevkin çok fazla olacağına da eminim. “Cadılar Bayramı Özel” bölümlerini siteyi takip eden tüm korku severlere şiddetle tavsiye ederim.

Korkusitesi için yazan Orçun ‘Gorcun’ Tunalı

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Orçun Tunalı

Tüm Yazıları
25 Haziran 1986 tarihinde Tekirdağ, Çorlu ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri korku filmleri, hikayeleri ve oyunlarına ilgi duyduğundan olsa gerek bu siteyi keşfetmesi kaçınılmaz olarak gerçekleşecekti. Daha sonra yazdıklarıyla ekip içerisinde kendisine yer buldu. Mesai dışında ve off günlerinde Jigsaw’ın asistanı olarak stajını sürdürüyor. Amatör ruh ve tutkuyla korku türündeki her türlü görsel, işitsel ve yazınsal eserlere ilgi duymakta. Aynı hissiyatı ve heyecanı paylaşan bu topluluk içerisinde yer almaktan son derece memnun.

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.