Uzayda çığlığınızı kimse duyamaz... Alien (1979)

Ses

Türk Korku Sineması

YasinKarakaya

26 Kasım 2009

14 Adet Yorum

14

ses-afisYönetmen: Ümit Ünal
Senaryo: Uygar Şirin
Filmi Türü: Gerilim,
IMDb Sayfası ve Puanı: 5,2/10
Yapım: 2010, Türkiye Süre:
Oyuncular: Selma Ergeç, Mehmet Günsür, Işık Yenersu, Eylem Yıldız, Serra Yılmaz

‘Göremediğin bir şeyden nasıl kaçarsın?’

Yönetmenliğini Ümit Ünal’ın üstlendiği ve başrollerinde Selma Ergeç, Mehmet Günsür, Işık Yenersu, Eylem Yıldız ve de Serra Yılmaz’ın yer aldığı SES filminin çekimleri tamamlandı. T.C. Kültür Bakanlığının katkılarıyla çekilen “SES” bir gün gaipten sesler duymaya başlayan genç bir kızın hikayesini anlatan iddialı bir doğaüstü gerilim filmi. SES’in senaryosu “Anne Tut Elimi” ve “Büyük Deniz Yükseliyor” romanlarının yazarı Uygar Şirin’e ait.

Yapımcılığını Bir Film’in, ortak yapımcılığını Mars Prodüksiyon’un üstlendiği gerilim/korku türündeki “SES”in çekimleri 19 Ekim’de İstanbul’da başladı ve 4 hafta sürdü. Daha önce de “9”, “Anlat İstanbul”, “Ara” ve “Gölgesizler” gibi başarılı filmlere imza atmış olan Ümit Ünal “SES” filmi ile bu kez seyirciye korku dolu anlar yaşatmaya hazırlanıyor.

Filmin Konusu Şöyle:

Derya (Selma Ergeç) bir bankanın çağrı merkezinde çalışan ve yaşlı annesi (Işık Yenersu) ile birlikte yaşayan genç bir kızdır. Derya’nın rutin giden hayatı, gaipten duymaya başladığı bir SES’in ortaya çıkması ile beraber altüst olur. Genç kız başlangıçta SES’i duymazlıktan gelmeye çalışsa da, SES kısa sürede hayatını kontrol etmeye başlar. Derya’dan iş yerindeki patronu Onur’u (Mehmet Günsür) takip etmesini isteyen SES, genç kızın hayatını giderek korkunçlaşan bir kabusa çevirir.

ses1

Sis ve Gece”, “5 Vakit”, “Asi” gibi yapımlardan tanıdığımız Selma Ergeç, SES’in gaipten sesler duyan ana karakteri Derya’yı canlandırıyor. Filmin her sahnesinde yer alan Ergeç, bir oyuncu için olabilecek en zor rollerden birisi olan Derya karakterinin altından büyük bir başarı ile kalkıyor.

5 yıl aradan sonra Mehmet Günsür yeniden beyazperde de..

Hamam”, “O Şimdi Asker”, “Anlat İstanbul”, “Bıçak Sırtı” ve “Beyaz Gelincik” gibi yapımlardan tanıdığımız ünlü oyuncu Mehmet Günsür, SES’te Derya’nın iş yerindeki patronu Onur’u canlandırıyor. Son beş yıldır sinema kariyerine yurt dışında çevirdiği filmleriyle devam eden Mehmet Günsür uzun bir aradan sonra SES ile sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

ses2

SES ile nitelikli bir tür filmi yapmak üzere kolları sıvayan yönetmen Ümit Ünal filmle ilgili olarak şunları söylüyor: “Hem senaristliğini, hem de yönetmenliğini üstlendiğim uzun metrajlı filmlerin ardından, ilk kez benim tarafımdan yazılmamış bir senaryoya karşı heyecan duydum. Senaryonun beni heyecanlandıran yanı, yüzeyde tür öğelerini zekice kullanırken, derinde incelikli ve dokunaklı bir hikayeyi barındırıyor olması oldu. Hikaye temelde gerilim türüne uygun olarak ilerliyor. Ancak elimizde sıradan bir gerilim filmine kıyasla, çok katmanlı, dokunaklı öykü var.”

ses3

korkumetre-3 kan_ve_siddet-1 gerilim_dozu-5 puan-5

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (14 Yorum)

YORUM YAZ