Uzayda çığlığınızı kimse duyamaz... Alien (1979)

Scream

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

17 Kasım 2008

4 Adet Yorum

4

Yönetmen:  Wes Craven
Senaryo:  Kevin Williamson
Yapım:  1996 ABD Süre: 111 Dakika
Oyuncular: David Arquette, Neve Campbell, Courteney Cox, Skeet Ulrich, Matthew Lillard

Çığlık, sinema tarihinin en önemli korku filmlerinin klişelerini yeniden yorumlarken yer yer gedikler açarak değişimi de ihmal etmemişti.

“İnsanlar korkmaktan hoşlanmıyor. Korku filmlerine gitmelerinin nedeni bu değil. Bu filmlere gidiyorlar çünkü zaten hissettikleri bir takım duyguları ortaya çıkarıyorlar. Zarar görmeyeceğinizi biliyorsunuz. Kendinizi yerine koyduğunuz baş karakterin kurtulacağını biliyorsunuz…”

“Neden korku filmlerine gidilir?” sorusunu böyle yanıtlıyor “Scre@m” filmiyle korku türünü Yeniyüzyıl’a girerken dirilten yönetmen Wes Craven. Korku filmleri müptelası Kevin Williamson’ın senaryosunu yazdığı “Çığlık”, türün kilişelerini bir araya getirip bunları hem doğru kullanarak ve yer yer de bozup değiştirerek bir korku kokteyli yapmayı başarmıştı.

“Çığlık”, sinema tarihinin en devrimci açılışlarından birine sahip. Kim güzel, sarışın yıldız oyuncusunu ilk beş dakika içinde öldürmek ister ki? Evde yalnız bir Drew Barrymore, çalan bir telefon ve yabancı bir ses… Korku filmleri hakkında sorular soracak ve yarışmacı bilemezse “kurban” olacak. Sorular basit gibi görünse de tuzaklı. “13. Cuma filminin katili”ni soruyor telefondaki ses. “Jason” mı, yoksa annesi mi? Ancak korku filmi tiryakilerinin bileceği türde bir soru. Drew Barrymore bilemiyor ve sonu hayli kanlı.

Türdaşı pek çok filme yaptığı göndermelerle ince detaylara önem veren zarif bir korku filmi “Çığlık”. Bu önce karakterlerin diyaloglarında karşımıza çıkıyor. “Bir Wes Carpenter filmi kahramanı gibi konuştun” denerek korkunun kralı iki yönetmen Wes Craven ve John Carpenter’a saygı sunuluyor. “Elm Sokağı’nda Kabus” iyi bir film ama sadece ilki, gerisi berbattı” denerek serileştirilen filmler lanetleniyor. (Bu sahneyi yönetmen Wes Craven çıkarmak istemiş ama Senarist Kevin Williamson ısrar etmiş) Bunların dışında filmin gündeme getirdiği klişelerin başında katilin tek kişi ve erkek olması gerektiği üzerinde durulurken “Temel İçgüdü” filmi gündeme geliyor. Ama hemen sonra orada katilin kadın değil (Sharon Stone), “buz kıracağı” olduğu anımsatılıyor. Maço bir tavır mı? Belki… Okul hademesinin “Elm Sokağı’nda Kabus” filminin katili Freddy Kruger’ın kazağını ve şapkasını giymesi (Yönetmen Wes Craven canlandırıyor), “The Fog”, “Hellraiser”,”Terror Train”, “Evil Dead”, “The Town That Dreaded Sundown” gibi korku filmlerine yapılan açık göndermeler, “Çığlık”ın temel aldığı referanslardan…

“Çığlık”, korkunun temel prensiplerini değiştirmek yerine onları yeniden gözden geçirip yorumlamayı deniyor. Vietnam Savaşı, 68 özgürlük hareketleri, Watergate Skandalı gibi ABD toplumunu ve dünyayı sarsan güvensizlik ortamı, patlayan muhafazakarlıkla eş zamanlarda yükselen korku filmlerinin en büyük özelliklerinden “seks yapma, yoksa ölürsün” korkunun ilk kuralı olarak işaretleniyor. Öyle ki filmin başkarakteri Sidney’in neredeyse frijit bir bakire oluşunun altının çizilmesi bunun için. “Asla hemen geri döneceğim deme”, “telefona cevap verme”, “kapıyı açma”, “kaçmaya çalışma” gibi diğer klişeler de anımsatılarak “korkunun altın kuralları” tamamlanıyor.

“Çığlık”, konu edindiği türü ve izleyicisini avucunun içine alan ve post modernizm rüzgarını sadece korku sinemasında değil tüm sinema sanatı adına en iyi kullanan filmlerden biri.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (4 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.