Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Saw 5

Korku Film Arşivi

SonerYıldırım

27 Ekim 2008

5 Adet Yorum

5

Yönetmen: David Hackl
Senaryo: Patrick Melton, Marcus Dunstan
Yapım: 2008 ABD Süre: 107 Dakika
Oyuncular: Tobin Bell, Julie Benz, Costas Mandylor

Gol atmayan kaldı mı?

İlk olarak 2004’te tanıştığımız Testere, büyük ilgi görünce devam filmleriyle seri bir yapıma dönüştü. İzleyicilerin bir kısmı ikinci filmden sonra serinin kabak tadı verdiğini düşünürken; bir kısmı her yıl Ekim’in son haftasında vizyona girmekte olan devam filmlerini büyük bir merakla bekliyor. Serinin bugüne kadarki tüm filmlerinin toplam maliyeti 38 milyon dolar; toplam kar ise 500 milyon dolar. Kısacası, ortadaki durum tam bir altın yumurtlayan tavuk meselesi… Hal böyle olunca, seri daha uzun yıllar devam edeceğe benziyor.

Sinemaya James Wan ve Leighl Whannell’ın kazandırdıkları Testere, ilk filmiyle sinema dünyasında küçük çapta bir şok yaratmış ve daha film vizyondan kalkmadan devam filmlerinin geleceği müjdelenmişti. İkinci filmde James Wan’ın koltuğunu Darren Lynn Bousman devralmış ve beşinci filme kadar serinin yönetmenliğini yapmıştı. Beşinci filmin yönetmenliğini ise, bundan önceki filmlerde yapım tasarımcısı ve yardımcı yönetmen olarak görev alan David Hack yaptı.

Jigsaw cinayetlerini çözmeye çalıştığını sandığımız dedektif Hoffman’ın aslında Jigsaw’ın Amanda’dan sonraki yardımcısı olduğunu öğrenmiştik dördüncü filmin sonunda. Beşinci film buradan başlayarak kafalarda kalan soru işaretlerini tek tek cevaplıyor. Dedektif Hoffman, bu küçük sırrını açığa vermemek için her şeyi göze alıyor. Bir yandan yeni kurbanların başına sardığı oyunuyla uğraşırken, diğer yandan üzerinde birleşen şüpheleri akıllıca bir planla başka bir meslektaşının üzerine yöneltiyor. Film dinamik bir yapıda seyrini sürdürürken Hoffman’ın neden Jigsaw’ın yardımcılığına soyunduğu sorusu başta olmak üzere önceki filmlerden izleyicinin kafasına takılan pek çok sorunun cevaplanması da ihmal edilmiyor.

8 insanın ölümüne neden olan bir yangında parmağı olan 5 yeni kurban, Jigsaw’ın daha ölmeden onlar için hazırladığı ölümcül testte yaşam mücadelesi veriyorlar. Oyunun sonunda hayatta kalanların karşılaştıkları sürpriz ise Jigsaw’ın oyunlarının, hala kendi oluşturduğu felsefe doğrultusunda hazırlandığını gösteriyor. İlk 5 film içerisindeki en iyi tuzaklardan biri olarak görülen kapanış tuzağı ise, izleyiciyi tam anlamıyla şaşkına çevirip filmin en akılda kalıcı sahnesi olmayı kotarıyor.

Yedi tuzaktan oluşan 5. film, son iki filmin aksine kurgusunu, kanlı bıçaklı sahnelerden ziyade, akıllıca tuzaklarla biçimlendiriyor. Bu bakımdan serinin şiddet istismarını öne çıkaran 3. ve 4. filmlerinden çok, ilk iki filmine yaklaştığını söylemek mümkün.

6. film için hazırlıkların şimdiden başladığını ve seneye yine aynı tarihte (24 Ekim) vizyona gireceğini de duyuralım. Filmin yönetmenliği içinse serinin tüm filmlerinin kurgusunu yapan Kevin Greutert düşünülüyor. Anlayacağınız iş galip takımın farka gittiği bir halı saha maçına döndü ve teknik ekip artık, takımda henüz ileri çıkıp gol atamamış defans oyuncularının gol atmasını dert ediyor. Bize de altıncı golün kim tarafından atılacağını merak etmekten fazlası kalmıyor.

Bundan önceki filmleri izlediyseniz ve bunun için pişman değilseniz Testere 5’i de izlemelisiniz. Üçüncü ve dördüncü filmde konusunun saptığını düşünüyor ve bundan şikayet ediyorsanız, bu filmle seriye yeniden ilgi duyabilirsiniz. Baştan beri filmi sevmeyenlerdensiniz, bir şey söylemeye zaten gerek yok.

Son olarak, umarız her maçın 90dk. olduğu ve Testere’nin artık uzatmaları oynadığı yapımcılarca unutulmamıştır!

Beş film arasında sıralama: 1 > 2 > 5 > 4 > 3

Soner Yıldırım – Korkuluk

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Soner Yıldırım

Tüm Yazıları
2 Ocak 1988’de Giresun Şebinkarahisar’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da, yüksek öğrenimini Dumlupınar Üniversitesinde tamamladı. İlk korku filmini izlediğinde (Stephen King’s It) henüz 5 yaşındaydı. Filmin etkisi ile uzun süre mazgallara yaklaşamadı. (O filmin hala bir çocuk için izlenebilecek en korkunç film olduğuna inanıyor.) İlk okulda Wes Craven ve John Carpenter ile tanıştı. Onların filmlerinden feyz alarak birçok korku öyküsü yazdı. Lisede Stephen King kitaplarına başlayınca korku, hayatının vazgeçilmezleri arasına girdi. İşi günde üç korku filmi izleyip bir korku kitabı yarılayacak kadar abarttığı zamanlar oldu. 2008 Eylülünde korkucu.com ailesi ile tanıştı ve onların arasına katıldı.

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.