Seni yakalayacaklar Barbara! Night of the Living Dead (1968)

Savage Island

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

05 Mayıs 2009

2 Adet Yorum

2

Yönetmen: Jeffery Scott Lando
Senaryo: Kevin Mosley
Yapım: 2003, Kanada Süre: 92 dakika
Oyuncular: Kristina Copeland, Steven Man, Don S. Davis, Winston Rekert, Lindsay Jameson, Brendan Beiser

İnternet ortamından öğrendiğim kadarıyla pek sevilen bir film değilmiş. Bence gayet güzel, gerilimli ve sağlam metinli bir film.

Julia Young ve Steven, bebekleriyle beraber, Julia’nın ailesinin kaldığı adaya gitmektedir. Julia, vahşi görünümlü ve yakışıklı yabancı bir adamla ilgili seksüel rüyalar görmektedir. Görünen o ki evlilikleri pek iyi gitmemektedir. Ailenin sahip olduğu ada aslında Savage ailesine aittir. Soyadlarından da anlaşılabileceği gibi, bu aile ensest ilişkiyle çoğalan, hayvanlar gibi yaşayan bireylerden oluşmuştur. Bu adada nesillerdir yaşamaktadırlar ve Young ailesinin resmi yoldan elde ettiği adanın bir turistik merkeze çevrilmesine direnmektedirler. Baba Keith Young, laf arasında, Savage ailesini bu adadan atabilirlerse kendileri için iyi olacağından bahseder.

Modern ile vahşi olan arasındaki bu çekişme, Young ailesinin uçarı ve şımarık oğlu Peter’ın; adada bir gezinti yaptıkları sırada bir hayvana çarpmasıyla savaşa dönüşür. Hayvan zannettikleri aslında Savage ailesinin küçük oğludur. Olayı örtbas etmeye çalışan Young ailesinin bir gece kapısı çalınır. Baba ve anne Savage, oğullarının diyetini istemektedir. Oğullarının yerini sadece yeni bir bebek tutabilecektir; Julia ve Steven’ın küçük bebeği. Bu korkunç alışveriş kabul edilmez ve kızgın Savage ailesi, intikamını kanla alacaktır. İşkenceler, adam kaçırma, tehdit yöntemlerin sadece bir kaçıdır. Panik atak nöbetleri geçiren ve kocasının pısırıklığından nefret eden Julia, Savage’ların eline geçer. Üstelik hayallerindeki dölleme gücünün doruğundaki damızlık adam, Savage ailesinin büyük oğludur.

İnsanın en ilkel dürtülerinden üreme ve çoğalma içgüdüsünün üzerine kurulmuş çok sağlam bir metin var filmde. Normalde böyle sürprizlere korku sinemasında rastlamıyoruz. Afişe ya da kapağa bakarak, doğa üstü güçlerin neden olduğu kanlı sahneleri bekleyen izleyici için kötü bir seçim olabilir bu. Çoğu sahne iyi ışıklandırılmamış, olayları tüm ayrıntısıyla göremiyorsunuz. Bu teknik bir handikap; bilerek yapıldığını zannetmiyorum çünkü film bütçesinin hayli düşük olduğunu belli ediyor. Bu negatifliği konunun işlenişi ve oyunculuk gücüyle aşmaya çalışan yönetmen başarılı da olmuş. Gerçekten oyunculuk iyi. Şok sahnelere verilen tepkiler usturuplu. Bir filmi izlerken karakterin durumlar karşısında verdiği tepkiler çok eleştirilir, gerçekçi olmamasından yakınılır. Bu filmdeyse, özellikle anne ve kızın otomobil içindeki gerilimli sahnesi gibi stress anında verilen yanlış ama insan psikolojisine çok uygun kararlar insanı dehşete düşürüyor. Bazen bir filmi, eline silah alanın vereceği kritik bir karar alıp götürür. İşte öyle durumlar için bile izlenmesi ve takdir edilmesi gereken asap bozucu bir film.

Başta da belirttiğim gibi internette puanı (bence haksız yere) düşük olan filmin, bilinen festivallerde 6 önemli ödüle sahip olması biraz düşündürücü. Bazen öneriler sizi yanıltabiliyor. İyisi mi siz her zaman kendi zevkinize güvenin…

Wherearethevelvets

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.