Ölüm kasabanıza geldi Şerif! Sam Loomis - Halloween (1978)

Sam Raimi

Biyografiler

MuratÖzkan

27 Eylül 2008

0 Adet Yorum

0

Birçoğumuzun Sam Raimi ismini duyduğunda vereceği tepki ‘ Kim? ’ olabilir, ama yönetmenin kült filmlerini izleyenler Raimi’nin yönetmenlik yeteneğini onaylayacaklardır. Michigan’da beş çocuklu bir ailenin en küçük ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Raimi’nin çocukluğu Detroit’in varoş kesimlerinde geçti.

Boş zamanlarını basketbol oynayarak ya da örümcek adam hikayeleri okuyarak geçiren yönetmen, en çok komedi filmlerini izlemeyi seviyordu. Asıl adı Samuel Marshal Raimi’dir.

Jerry Lewis’in “ The Little Rascals ” filminin o yıllardaki favorisi olduğunu söyleyen Raimi’nin sinemaya olan ilgisi daha çok babasından kaynaklanıyordu. Mobilyacılıkla uğraşan babası, Eastman Kodak kitabı doğrultusunda mobilya tanıtımları için dükkanda küçük filmler gösteriyordu. Babasının bu filmlerden etkilendiğini söyleyen Raimi o günleri şöyle dile getiriyor: “ Gerçeği elinizde tutabileceğiniz gerçeği onu hayrete düşürmüştü. 8mm’lik bir kamerayla kurgulayarak, tekrarlatarak gerçek yaşamdaki her şeyi olduğundan çok farklı bir şekle sokabiliyordunuz. ”

İlk filmini 11 yaşındayken yapan yönetmen, 13 yaşında 8mm’lik bir kameraya sahip oldu. Hayal gücünden esinlenerek küçük çaplı komediler çeken Raimi, değişik açı ve kamera tekniklerini deneyerek deneysel çalışmalar yapmaya başladı. Ailesi oğullarının zamanının büyük bir kısmını kameraya ayırmasından rahatsız olduysa da, ona engel olmadılar. Arkadaşlarıyla birlikte kendi çapında film çeken Raimi, daha sonraları Vern Nobles’ın yanında eğitim görmeye başladı. Nobles’ın yapım asistanı olan hevesli yönetmen adayı, bu sayede ilk ciddi deneyimini profesyonel bir film stüdyosunda gerçekleştirme imkanı buldu.

Kendi başına yaptığı amatör filmler ile birlikte, yönetmenlik, senaristlik ve oyunculuk deneyimi kazanan Raimi, Detroit içerisinde küçük ticari yapımlara da katıldı. Michigan Üniversitesi’ne başlayan yönetmen, burada gelecekteki iş ortağı Robert Tapert ile tanıştı. Ekonomi dalında eğitim gören Tapert, film yapımcısı olmayı düşlüyordu.

Okuldan mezun olduktan sonra birlikte çalışmaya karar veren ikili, “ Evil Dead ” filmini gerçekleştirdiler. Kolej yıllarında sürekli komedi filmleri çeken Raimi, bu yıllarda korku türüne merak salmıştı. Bu filmden önce de “ It’s Murder ” ve “ Clockwork ” gibi korku filmleri çeken yönetmen, daha sonraları filmlerinde çoğunlukla kara mizah öğelerini kullanmaya başladı.

Kariyeri boyunca yönetmenliğin yanı sıra senaristlik ve yapımcılıkla da uğraşan yönetmen, birçok kez oyunculuk denemelerinde de bulundu. Aralarında “ The Proxy Hudsucker ” ve “ The Flinestones ” gibi yüksek bütçeli filmlerinde yer aldığı yaklaşık yirmi filmde ufak çaplı roller alan yönetmen, oyuncu olarak favorisinin okul yıllarında tanıştığı Bruce Campbell olduğunu söylüyor. Campbell’a birçok filminde rol veren Raimi, geçimini sağlamak için TV dizilerinde çeşitli görevler aldı.

Tarz olarak “ Scream ”in unutulmaz korku yönetmeni Wes Craven ile çok şey paylaştığını belirten yönetmen, zamanla kendine özgü bir üslup buldu ve genç yönetmenlere esin kaynağı olmaya başladı. Kendisinden esinlenen yönetmenlerin başında ise Cohen Kardeşler geliyor. Seri ve keskin kamera hareketleriyle gerilimi ekrana en iyi yansıtan birkaç yönetmenden biri olan Raimi, yazarlık yönüyle de ön plana çıktı.

Özellikle uyarlama senaryolarda kendine has üslubunu çok iyi yansıtan yönetmen, bunun en iyi örneğini 1998 yapımı “ A Simple Plan ”de sergiledi. Başrollerinde Billy Bob Thornton ve Bill Paxton’ın yer aldığı film bir Scott B.Smith uyarlamasıydı. Filmde paranın en umulmadık ve masum görünüşlü insanları bile canavara dönüştürebileceğini anlatmaya çalışan yönetmen, ince elenmiş kurgusu ve yalın oyunculuklarıyla dikkat çeken filmiyle adından söz ettirdi.

Filmlerinin tutarlılık taşımaması dolayısıyla eleştirilen yönetmen, seyre değer filmlerini ara dönemler halinde gerçekleştirdi. 1999 yılında Kevin Costner’ın başrolde oynadığı ve bir beyzbol oyuncusunun hikayesini konu alındığı “ For Love of the Game ” ile ticari ve sanatsal olanı bir ayara getiren Raimi, bir ara yeniden televizyona döndü ve “ Jack of All Trades ” ile “ Cleopatra 2525 ” adlı dizilerin yapımcılığını üstlendi.

Aynı yıl, başrolünde Cate Blanchett’in rol aldığı ” The Gift “in yönetmenliğini de üstlenen Raimi, 2002 yılında, çocukluğundan beri hayranı olduğu “ Örümcek Adam ”ı beyaz perdeye aktardı. Filmin gösterdiği başarının ardından ikincisi ve üçüncüsüde çekildi ve tabiki bu başarı hiç kuşkusuz en büyük onundu. Raimi bu seri sayesinde tüm dünya çapında adını duyurmayı başardı. (Zaten sinema severler tarafından biliniyorduda)

Kaynak: http://www.bigglook.com/biggcinema

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Murat Özkan

Tüm Yazıları
Korku ile 7 yaşında yanlışlıkla seyrettiği Cannibal Holocaust ve Evil Dead filmleri ile tanışan Murat Özkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. O yaşından beri iflah olmaz bir korku fanatiği olan Murat Özkan, resime ve çizime olan düşkünlüğünü her korku ile birleştirmesinde “psikolojisi bozuk çocuk” muamelesi gördü ama yılmadı. Bu alanda bir çok başarısız site açma girişiminde bulundu. Başarısız oldu çünkü o zamanlarda bu işe her elini attığında “Korku”yu bir öcü ve yasak gibi gören zihniyetle karşılaştı. Yine yılmadı! Bir gün, kendisi gibi çocukluğunda psikopat muamelesi görmüş Yasin Karakaya ile tanıştı ve Korkucu.com sitesinin temelleri o anda atıldı.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.