Kanımdan iç ve sonsuza kadar yaşa... Interview with the Vampire (1994)

Sadako vs. Kayako

Korku Film Arşivi

YasinKarakaya

26 Ocak 2017

0 Adet Yorum

0

sadako-vs-kayakoYönetmen: Kôji Shiraishi
Senaryo: Takashi Shimizu, Kôji Suzuki
Alt Tür: Paranormal, Kötü Ruh
Yapım: 2016 Japonya  Süre: 98 Dakika
IMDb Sayfası ve Puanı: 5,1 / 10
Oyuncular: Mizuki Yamamoto, Tina Tamashiro, Aimi Satsukawa, Masanobu Andô, Misato Tanaka, Masahiro Kômoto

Ringu ve Ju-on filmlerinin Japonya’nın en başarılı korku filmi serileri olduğu inkar edilemez hatta ABD’de de yeniden çekimler veya devam filmleri yapılmıştır. Hatta Rings adı altında Amerika’da bir devam filmi daha gösterime girecek. Uzakdoğu serilerinde çok geride kalıyorum, bu yüzden bu noktada ne kadar iyi olduklarından emin değilim, ancak her iki franchise da köklerine geri dönmüş gibi görünüyor; bu filmin arkasında biraz para kazanma hırsı var ve projenin aslında bir şaka olarak başladığı söyleniyor. Dürüst olmak gerekirse bu iki hayaletin konseptine gülmemek kolay değil ama yine de filmler konuyu ciddi işlemiştir.

Filmin öyküsüne göre “Yuri” isminde bir üniversite öğrencisi ve onun arkadaşı bir düğün videosunu DVD’ye aktarmak için yerel bir dükkandan bir video oynatıcı alırlar. Cihazı çalıştırdıklarında içinden eski bir kaset çıkar onlar da bu kasetin ortalıkta söylentileri dolaşan “lanetli video” olduğunu tahmin ederler (zaten ya öyledir ya da eski bir porno kasetidir). Tesadüf eseri tahmin ettikleri gibi kaset lanetli video kasedi çıkar (kahretsin!) ve Yuri’nin arkadaşı, Sadako’nun kurban listesine girer. Şanslarına şehir efsaneleriyle ilgilenen bir profesör tanımaktadırlar ve o da onlara yardım etmeyi kabul eder. Ama bu arada lanetli kasetin bir kopyasını DVD’ye yazar! Neyse DVD’den bir şey çıkmaz değil mi?

Bu arada “Suzuka” isimli genç bir lise öğrencisi Kayako’nun ve şu sinir bozucu, kedi kılığına bürünen çocuk Toshio’nun hayaletlerinin barındığı tuhaf evin yanına taşınır. Suzuka henüz lanetli eve adım atmamıştır bu yüzden (şimdilik) güvendedir çünkü yakın zamanda bir grup çocuk da burada kaybolmuştur. Tabi ki bir nedenden dolayı Suzuka da kısa süre sonra kendini evin içinde bulur böylece lanetlenir ve Kayako’nun öfkesiyle karşılaşmak zorunda kalır. Yuri ve Suzuka genç bir medyum sayesinde karşılaşırlar. Bu medyum iki hayaleti birbirine düşürerek ortadan kaldırmayı düşünmektedir. Video kaseti ve ev tarafından lanetlenmiş olan iki kız, Kayako ve Sadako’yu ölümüne dövüşmeye zorlarlar.

sadako-vs-kayako-1

Kulağa ne kadar saçma gelirse gelsin ilginç bir konsept bu. Ancak dürüst olmak gerekirse kötü karakterleri birbirleriyle kapıştıran bir çok film çekilmiştir o yüzden bu o kadar da kötü bir fikir değil. Ne yazık ki eğer bir Garez (Grudge) / Ju-on hayranı iseniz biraz hayal kırıklığına uğrayacaksınız çünkü bu film Ring (Halka) filmine biraz daha fazla ağırlık veriyor. Kayako, sonradan ilgilenilmesi gereken bir uğursuz tehdit olarak ikinci plana atılmış. Aslında filmin son bölümlerine kadar Kayako’yu görmüyoruz bile, ki bu sürede kendisi Sadako ile karşılaşıyor. Savaştıkları sahneler de ayrı bir konu çünkü her iki hayaletin de birbirine yapabileceği o kadar çok şey var ki. Ancak yine de ilginç, kısa ve sonunda beklenmeyen bir finalle biten bir sahnesi var.

sadako-vs-kayako-2

Senaryo çok kötü ama böyle bir filmden de bu beklenebilir yine de filmdeki atmosfer ve korku yoksunluğu beni daha çok hayal kırıklığına uğrattı. Aslında şimdiye dek bu hayaletler çok şey yaptığı için geriye bizi şaşırtacak az şey kalmış. Film yapımcıları eski “kediyle korkutma” sahnesini bile koymuşlar ama bu sahne beni ürkütmekten çok gülmeme neden oldu. Bu yüzden sırada ikinci şikayetim var: istenmeden komik duruma düşürülen çok sahne var. Belki de kasten yapılmıştır? Her iki şekilde de bazı rastgele komedi hareketleri ve komik ölüm sahnelerini çok eğlenceli buldum. En azından söyleyebilirim ki hiç canım sıkılmadı!

sadako-vs-kayako-3

Evet senaryo çok kötü ve olması gerektiği kadar ürkütücü değil ancak çok ciddiye almazsanız filmi eğlenceli bulabilirsiniz ve iki hayaleti yan yana görmek de güzel. İki ruh arasında büyük bir savaş görmeyi bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız çünkü bu kısımlar biraz sönük ve kısa ömürlü. Her şekilde bu kesinlikle iyi bir film değil ancak en azından eğlenceli ve özellikle her iki serinin hayranları için keyif verici olabilir.

korkumetre-5 kan_ve_siddet-3 gerilim_dozu-4 puan-5

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.