Yüzeyin altında kimse çığlığınızı duyamaz Below (2002)

Ridley Scott “Alien: Covenant” ile geri dönüyor!

Haberler

GülşahYeğenoğlu

02 Aralık 2016

0 Adet Yorum

0

alien-covenant1

Ridley Scott, 1979 yılında başlattığı özgün bilim kurgu öyküsündeki tüm olayların öncesinin anlatıldığı ve “Prometheus” filmi ile başlayan üçlemenin ikinci filmi olan “Alien: Covenant” ile “Alien” da yarattığı evrene geri dönüyor. Galaksinin uzak ucundaki bir gezegene yolculuk yapan koloni gemisi Covenant’ın mürettebatı keşfedilmemiş bir cennet olarak düşündükleri yeni bir dünya keşfederler ancak aslında burası karanlık, tehlikeli bir dünyadır ve üzerindeki tek “canlı” da Prometheus’un felaketinden kurtulan sentetik David’dir (Michael Fassbender).

Proje Detayları

– Başlangıçta 4 Mart 2016 olan gösterim tarihi 30 Mayıs 2017, 6 Ekim 2017 ve sonra da 4 Ağustos 2017’ye ertelenmiştir.

– Film, Güney Yeni Zelanda’nın Te Anau bölgesinde çekilmiştir.

– Ridley Scott yakın zamanda hikaye ile ilgili bazı detayları paylaştı: “Bu ayrı bir şey olacak çünkü burada Mühendisler’in (Engineers) gezegenine gidecekler ve burada neler olduğunu görecekler. Geçmişte bir felaket olduğunu öğrenecekler. Onları oraya götüren yaratık gemisinde olacaklar ve yanlarına yeni bir gezgin grubu katılır, işte bu yeni grup serinin ilk filminin başlangıcında gördüğümüz gezgin grubudur.”

– Ridley Scott son röportajında daha çok detay hakkında bilgi vermiştir. Filmin adıyla ilgili olarak: “Yıllar önce, Alien 2’nin öyküsü ne olabilir diye düşünüyordum. Aklımda bazı fikirler vardı. Bu şeyin [xenomorph] ne için ve kim tarafından, hangi amaçla yapıldığı aklımı kurcalıyordu. Üzerinde bulunduğu gezegenin adı Cennet olabilirdi – ve ben Ay’ın karanlık yüzüne bakıyordum. Cennet sözcüğü bu hikayede çok kaygı verici anlamda kullanıldı. Bir şekilde buna Prometheus 2 diyebiliriz. Kesinlikle aynı hikaye. Senaryolarda hep [Alien: Paradise Lost-Kayıp Cennet] olarak isim verdik. Prometheus gidişatı bizi ilk Alien filmine bağlıyor… hatta burada Ripley ile bağlantılar da yaptım ama onları açıklamayacağım.” Yeni Alien devam filmine bu projenin etkileri hakkında: “Şu anda yapımını gerçekleştiriyorum. Bundan sonra piyasaya çıkması için tasarladık. Önce bu film çıkacak. Diğeri Ripley ile daha fazla alakalı, tamamen farklı bir bakış açısı var, daha çok bir devam şeklinde. Arkadan öne doğru geliyorum.” Son olarak Xenomorph’ları görecek miyiz sorusuyla ilgili olarak: “Onları kimin yaptığını göreceğiz ve neden yaptığını. İlginç olan kısmı burası.” Bir noktada filmde “Paradise Lost-Kayıp Cennet” alt yazısı vardı. Bu, filmde anlatılan, Mühendisler’in yaşadığı (Cennet adı verilen) gezegene referans olarak kullanılmıştı. Ayrıca Prometheus’un sonunda gösterilen melez dahil filmde yeni yaratıklar da göreceğiz.

– Filme ilk önce verilen isim, Alien: Paradise Lost.

– Ridley Scott’ın bundan sonra birkaç devam filmi daha yöneteceği bildirildi ve her bir film, bildiğimiz Alien filmlerine yaklaşarak devam edecek.

– Ridley Scott yakın zamanda verdiği bir röportajda bu filmin “üçüncü bölümdeki yaratığın daha taze bir formunu tanıtacağını” belirtti. Bu yüzden filmin hayranları devam filminde çok değişik bir şey görebilirler. (11/20/14)

– Yönetmen Ridley Scott, yakın zamanda filmin hayranlarıyla proje hakkında küçük bir güncelleme paylaştı: “Şu anda biz konuşurken bu kaleme alınıyor. On beş tane taslak yazmıştım. Bunu kesinlikle yeniden yapmak isterim çünkü “Prometheus” u yapmaktan büyük keyif almıştım” Devam filminin Xenomorph’u içermeyeceği ile ilgili olarak şunları söyledi: “Canavarın işi bitti. Pişti. Yıllar önce Giger ile tanıştığım için şanslıyım. Bunu yeniden tekrarlamak çok zor. Daha önceden de bunu zorlayan ben olmuştum çünkü diğerleri müstehcen olduğunu söylemişlerdi. Yapmak istemediler ve ben de “Bunu yapmak istiyorum. Bence harika.” dedim. Ancak dördüncüden sonra (kendisi “AvP” filmlerini unutmuş) bunun biraz eskidiğini fark ettim. Daha pek çok kez hırlayan yaratıklar yapabilirsiniz. Ben daha ilginç bir şeyler bulmak zorundaydım. Ve sanırım sonraki adımı bulduk. Bence Mühendisler oldukça iyi bir başlangıç yapmışlar.”

– Yazar Michael Green’in senaryosunun daha “yaratık-ımsı” olduğunu ve geçmiş serinin korkunç temasıyla uyumlu bir konsepte sahip olduğu söyleniyor.

– Bu filmde birden çok “David” androidinin olacağı belirtiliyor bunun anlamı da ekranda aynı anda birden fazla Michael Fassbender göreceğiz.

– Ridley Scott’ın paylaştığı son bir bilgiye göre senaryo bitti ancak programı sonraki birkaç yıl dolu olduğu için devam filminin yapımına geçişi biraz zaman alabilir. (10/31/13).

– Senaryo yazarı Jack Paglen aynı zamanda Johnny Depp ve Morgan Freeman’ın rol aldığı Transcendence isimli bilim kurgu filminin senaryosunu yazdı.

– Ridley Scott filmin yönetmenliğine geri dönüyor.

– Michael Fassbender ve Noomi Rapace geri dönüyor.

– İlk filmin Alien filmlerine bağlantısının az olduğu söylenirken bu devam filmi de seriden ayrı, kendi başına bir hikaye olacakmış gibi gözüküyor.

– Prometheus’un devamı olarak çekilmiştir.

 

alien-covenant-poster

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Gülşah Yeğenoğlu

Tüm Yazıları
6 Nisan 1978’de dünyaya geldi. Doğma büyüme İzmirlidir. Aydın Adnan Menderes Veteriner Fakültesi mezunudur. Hatırladığı kadarıyla korku filmleriyle ilk tanışıklığı ilkokul çağlarında sinemada izlediği Terminator filmi ile gerçekleşmiştir. Ancak aktif olarak ciddi bir birikim elde edeceği zamanlar orta okul çağlarıdır. Dean R. Koontz’un Kara Büyü isimli kitabıyla başlayan ve çok geniş bir Stephen King + Dean Koontz kitaplığı ile sona eren uzun soluklu ve tek yönlü okuma macerasının yanında İzmir’de evinin hemen dibindeki açık hava sinemasının yardımıyla korku filmlerine adeta doymuştur. Korkucu'ya tesadüfen internette rastlayan, Gülşah’ın korku dünyasıyla bağı tazelenmiştir. İşinden ve “Guççük Leprekon’um ya da Donlu Demon’um” diyerek sevdiği 2 yaşındaki oğlundan arta kalan vakitlerinde müdavimi olduğu siteye yazı ve çevirilerle katkıda bulunmaktadır.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.