Eskiden iyilikle aldığımı, sonsuza dek intikam ile alacağım! Tooth Fairy - Darkness Falls (2003)

Return Of The Living Dead

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

27 Kasım 2008

15 Adet Yorum

15

Yönetmen: Dan O’Bannon
Senaryo: Dan O’Bannon
Yapım: 1985 ABD Süre: 91 Dakika
Oyuncular:Clu Gulager, James Karen, Don Calfa, Thom Mathews, Beverly Randolph

“Bu filmde anlatılanlar gerçektir, kullanılan zaman ve kişi isimleri tamamen gerçektir!”

Beyninizin bir köşesinde, çocukluğunuzda izleyip bilinçaltınıza yerleşmiş bazı filmler vardır. Bu filmleri nerede görseniz hemen izleme isteğiniz depreşiverir. Belki hastalıklı bir hobiden, beklide 80’lerin video kültürünü teneffüs ettiğinizden; bu filmle birlikte nostalji yapma isteğinizden. İşte ”Yaşayan Ölülerin Dönüşü” filmi benim için tam bu türde bir film. Bana kalırsa bir kült filmdir ama kimisi için hiçbir şey ifade etmeyen saçma bir zombi filmi olarak görülebilir.

Korku-komedi türünün en iyi örneklerinden biri olan film 1985 yapımı ve 80’lerin bütün öğelerini içinde barındırıyor. Toplamda beş filmlik bir seri olan ”Yaşayan Ölülerin Dönüşü”, birinci ve üçüncü bölümleriyle hatırlamaya değer. Son iki bölüm 2000’li yıllarda para amaçlı saçma sapan makyajlı insanların rööaaagh!! diyerek etrafta koşuşturduğu filmlerdir.

Filmin konusu aslında 1968 yapımı George A.Romero imzalı ”Night of the Living Dead”e dayanıyor. ”Night” gerçek bir korku başyapıtı iken ”Return..” serisi o filmin konusuna sırtını yaslayan bir korku-komedi filmidir ki bunu filmin kapağındaki ”..they’re ready for party” cümlesinden anlıyoruz.

1968 yapımı eski film aslında gerçek olayların beyaz perdeye “sızmış” halidir. O dönemde askeri amaçlı bir gaz, üretim aşamasında sızmış ve bir şekilde morgdaki ölüleri canlandırmıştır. Ama canlanan ölüler o eski filmde kafalarına darbe alınca ölürler. Fakat işin aslı öyle değildir; güya o filmde yalan söylenmiştir, canlanmış olan ölüler hiç bir şekilde öldürülemezler, parçalasan da her bir parça hareket etmektedir. Ordu bunları alır ve o devrin teknolojisi ile üretilmiş süper sızdırmaz varillere tıkar ve dondurur. İçi canlı-ölü dolu olan bu variller gerekli yerlere sevk edilirken bazıları ordunun beceriksizliği sonucu yanlışlıkla filmin kahramanı yine beceriksiz levazımatçı arkadaşımızın tıbbi malzeme deposuna gönderilir. Fakat hiçbir şekilde bu varilleri kurcalamamak gerekir…

Film içinde film olarak bakabileceğimiz anlatımda ”Return”, ”Night”ın devamı izlenimi verilmiştir. Filmin konusu ise kısaca şöyle; Tıbbi malzeme deposunda çalışan iki beceriksiz Freddy ve Frank deponun bodrum katında bulunan ve içinde bir cesedin bulunduğu, büyük bir varili incelerken yanlışlıkla varildeki gazı boşaltırlar. Gazdan baygınlık geçiren Freddy ve Frank ayıldıktan sonra tekrar yukarı çıkarlar ve inanılmaz şeyler olmaya başlar. Varilden sızan gaz havalandırmadan bütün depoya yayılmıştır. Doldurulmuş hayvanlar, deney için dondurulmuş kobaylar ve derin dondurucudaki bir kadavra aniden canlanmıştır.

Korku içinde deponun sahibi olan Ernie ararlar. Dondurucudaki kadavrayı parçalara ayırırlar ama yinede onu öldüremezler. Son çare olarak deponun karşısındaki morgun fırınında onu yakıp kurtulmak isterler ama yaktıkları zaman kadavradan çıkan dumanlar, ne hikmetse aniden başlayan yağmur suyuyla birlikte hemen morgun yakınındaki mezarlığın üstüne siner. O sırada mezarlıkta eğlenen bir grup serseri genç ise kendilerini bir anda yaşayan ölülerin arasında bulurlar. Hepsi ayrılıp depoya ve morga kaçarlar. Ölüler ise ”braaiiin braaiiin..” nidalarıyla yavaş yavaş etrafa yayılmaktadır.

Filmde punkçu gençlerin mezarlıktaki eğlenceleri görülmeye değer. Ayrıca filmin soundtrack parçaları son derece başarılı.Özellikle başlangıç intro müziği tam bir zombi klasiği..

Son söz olarak iki ayrıntıya dikkat çekmek isterim. 85 yılına kadar yapılan zombi filmlerinde yürüyen ölülerimiz adeta bir kağnı arabası hızıyla etrafta dolaşırken bu filmde, son derece hızlı koşabilen ölülerle karşı karşıya kalıyoruz. Zombi filmlerine bir ilki getiren bu uygulamanın yanında, – ki daha sonra 28 Gün Sonra serisinde de bu tarz kullanılmıştı – Return’da ki yaşayan ölülerimiz sadece beslenmek amacıyla yemiyorlar. ‘Braiiinss braaiiinns..’ diye ortalığı toza dumana katmalarındaki bir amaçları da çektikleri ızdırabı hafifletmek. Beyin yediklerinde yaşadıkları acıyı biraz olsun hafifletiyor olmalılar!!

Sözümü filmin kapağındaki tanıtım cümlesiyle bitirmek istiyorum ; they’re back…they’re hungry…and they’re not vegetarian!!

Yazan: Devilboy

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (15 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.