Ses çıkarma... Kımıldama... Hepsinden öte... Sakın bir dilekte bulunma! Wishmaster (1997)

Return of the Living Dead 3

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

12 Ocak 2009

5 Adet Yorum

5

Yönetmen: Brian Yuzna
Senaryo: John Penney
Yapım: 1993, ABDSüre: 97 Dakika
Oyuncular: Kent McCord, James T. Callahan, Sarah Douglas, Melinda Clarke


Yaşayan ölüler üzerine gizli bir askeri üste deneyler yapılmaktadır. Bu işlerin başındaki John Reynolds’un oğlu Curt, bu deneylerden birisine yanlışlıkla şahit olur. Babası ve diğer araştırmacılar, bir ölüyü hayata döndürürler fakat işler yolunda gitmez. Birkaç laborantı hallettikten sonra ancak durdurulabilen ölü, Curt’ün sinirlerini bozar. Ayrıca babasının bu tür deneylerden sorumlu ekibin başı olması onu daha da sinirlendirir.

Bu olayı sevgilisi Julie ile paylaşır. Curt’ün babası John, gençlerin ilişkisini onaylamamaktadır fakat babasına olan güveni sarsılan Curt, bu gençlik aşkına daha da tutunur. Sevgilisini arkasına alarak motorsiklete atlar, hız denemesi yaparken kontrolü kaybetmesi sonucu korkunç bir kaza olur. Arkasındaki Julie uçarak bir ağaca toslar ve boynu kırılır. Kazadan sağ çıkan Curt’un acı kaybı sonrası aklı bir hayli karışır ve o anda bulabileceği en saçma fikri bulur.

Sevgilisini gizli üsse getiren Curt, özel kimyasal maddeleri (gizlice izlediği deneyde de bu maddeler kullanılmıştır) kullanarak ölü sevgilisini diriltir fakat hesaba katmadığı bir şey vardır; hayata yeniden dönen Julie beyin düşkünü bir zombiye dönüşmüştür..

İlk filmle bir kült yaratan ikinci filmle ise düşüşe geçen ‘Return of the Living Dead’ serisinin bu filmle birlikte tekrar yükselişe geçtiği söylenebilir.

Baba-oğul, kız-erkek ilişkilerine de değinen, plastik efektlerde ve makyajda (özellikle kendi vücudunu delik deşik eden Julie’nın sahnelerinde) oldukça etkili ve mide bulandırıcı olan bu film 1994’te Amsterdam film festivalinde Gümüş Çığlık ödülünün yanı sıra, Gérardmer Film festivalinde de izleyici ödülünü kazanmış. Julie rolünde O.C. dizisinden tanıdığımız Melinda Clarke’ın gençlik halini görmek şaşırtıcı olabilir.

Yazan: Wherearethevelvets

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.