İnanmadığın şeyler seni öldürebilir Urban Legend (1998)

Rest Stop

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

09 Haziran 2009

9 Adet Yorum

9

Yönetmen: John Shiban
Senaryo: John Shiban
Yapım: 2006, ABD / KanadaSüre: 80 Dakika
Oyuncular: Jaimie Alexander, Deanna Russo, Mikey Post, Curtis Taylor, Joey Mendicino

Tipik muhafazakar bir Amerikan slasher’ı olan filmimiz, herhalde çok beğenilmiş ki devam filmi de çekilmişti hatırlarsınız. Ben ilk film daha iyidir mantığıyla birinci filmi anlatmaya karar verdim.

Evden kaçan kızların başına bakın neler gelirmiş. Evden kaçan Nicky (esas kızımız) erkek arkadaşı Jess ile atlar arabaya, Texas’tan California’ya artiz olmaya gider. Yetmezmiş gibi, yolda ot tüttürürler ve sevişirler (80’li yıllar Türk gençlik filmlerini eleştirir misiniz? Alın size!). Fantazi bununla da kalmaz bir de sevişmelerini videoyla kaydederler (Xtube için olabilir).

Bu kadar rezalet yeter diyen film, gençlere malum kararı aldırır ve kestirme diye ıssız bir yola saptırır. Klişelerin bini bir paradır; gençlerimiz sarı kamyonetli bir sapık tarafından taciz edilirler. Kurtulur kurtulmaz korkudan çişi gelen kızımızın isteğiyle bir dinlenme tesisinde dururlar. Terkedilmiş izlenimi veren bu yerin adı “Rest Stop”dır. Kız tuvalete girer ve çıkınca otomobilin yerinde yeller estiğini görür. Sevgilisi kaybolmuştur.

Film gereksiz bir metafor yumağına dönüştürülmüş. Rest Stop, yaramazlık yapan gençlerin cezalandırıldığı bir cehennem gibi sürreel özellikler taşıyor. Tuvalet kapısının, kat kat boyaları sıyrıldıkça çıkan eski kurbanların yardım çığlıkları; görevli kulübesindeki kayıp ilanları, işin evveliyatı hakkında ipuçları veriyor. Yalnız kalan Nicky, sadece fiziksel korkularla taciz edilmez, psikolojik işkenceye de maruz kalır. Telsizle yardım isterken kendisine cevap veren sesin güvenilmezliği, güvenlik kameralarının monitörlerinde, otomobilde gerçekleştirdikleri sevişmenin gösterilmesi ve en önemlisi de onlar gibi dinlenmek için durmuş gibi görünen karavan içindeki aile fertleri izleyiciyi diken üstünde oturtuyor. Bu disfonksiyone aile (ki bence filmin en iyi unsurunu oluşturuyor) ikinci filmde de kullanılmış.

Nicky bu cehennemde kendisiyle aynı yolda yürüyen iki şanssız ferde rastlar. Birini, leş gibi tuvaletin temizlik odasında kilitli bulur. Bu kız yoğun fiziksel işkenceye maruz kalmıştır. İkincisi de kendisine yardıma gelen, ama sapık ailenin gazabına uğrayan genç polis memurudur. Film, sonradan esrarengiz bir biçimde kaybolacak olan bu iki karakterin sicilinin pek te temiz olmadığının sinyallerini vererek, başta bahsettiğimiz muhafazakar tavrını perçinliyor.

Yine de izlerken sıkılmayacağınız bir film. Özellikle de işkence sahneleri ve bu sahnelerde kullanılan aletler insanın içini cızlatıyor. Bu bir “izle ve unut” filmi ama devamı çekilmesi gereken bir film değil. Oyunculuk bu tür filmlere göre biraz fazla iyi kaçmış. Bir de, herkesin özel bir şeytanı vardır gibi gereksiz felsefik çıkarımlar yapmasa daha iyi olurdu.

Wherearethevelvets

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (9 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.