Dilediğin şeylere dikkat et! Djinn - Wishmaster (1997)

Repo! The Genetic Opera

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

01 Mayıs 2009

2 Adet Yorum

2

Yönetmen : Darren Lynn Bousman
Senaryo : Terrance Zdunich, Darren Smith, Darren Bousman
Yapım:2008, ABD, 97 dakika
Oyuncular: Alexa Vega, Anthony Stewart Head, Paul Sorvino, Sarah Brightman, Paris Hilton, Bill Moseley, Nivek Ogre, Terrance Zdunich

Gerçekten ilginç bir filmle karşı karşıyayız. İlk defa gore türünde bir korku filmi müzikalle birleşiyor. Bir tür rock opera olan film, gerçekçi kanlı sahneleriyle göz dolduruyor. Aslında bir sahne oyunu olan Repo! The Genetic Opera, Darren Smith ve Terrance Zdunich’in yaratıcılığnın ürünü (Terrance Zdunich ayrıca filmde mezar hırsızını canlandırıyor). Müzikleri ve senaryosu kendilerine ait bu müzikal oyundan, önce 2006 yılında 10 dakikalık bir kısa film yapıyorlar. Bir fragmana benzeyen bu kısa film ilgi görünce daha büyük bir bütçeyle (fakat yine de düşük bütçeli bir film) bahsedeceğimiz filmin yapımına yöneliyorlar.

Çizgi roman dinamiğiyle aktarılan filmde, geçmişe ait hikayeler çizimlerle ve yazı balonlarıyla anlatılıyor. Çok uzak olmayan bir gelecekte, herkeste salgın halinde organ yetmezliği tablosu vukuu bulur. Organ transplantasyonu yapılmazsa hayatlarını kaybedecek olan hastalar; fırsatçı bir adamın yardımını kabul ederler. Rotti Largo (Paul Sorvino) adındaki bu adamın şirketi GeneCo, senet karşılığı organ ticareti yapmaktadır. Başta büyük bir yardımseverlik olarak lanse edilse de, parasını ödeyemeyen hastaların peşine, organı ne pahasına olursa olsun geri alan bir kasap gönderilmektedir. Tahsilatı zaman ve mekan gözetmeksizin gayet ustalıkla halleden bu gaz maskeli adam RepoMan olarak tanınmaktadır.

GeneCo’nun yediği haltlar bununla da bitmemektedir. Transplantasyon ve plastik cerrahi ameliyatlarında kullanılan Zydrate maddesi, hastalarda bağımlılığa neden olan bir ağrı kesicidir. Bu uyuşturucu maddenin pazarını elinde bulunduran GeneCo; mezarlıktaki ölülerin beyninden enjeksiyonla alarak aynı maddeyi daha ucuza elde edebilen mezar hırsızlarıyla da savaş halindedir.

İnsanları sömürerek, reklamlarla ameliyata teşvik ederek ülkenin en güçlü şirketine sahip olan Rotti Largo, herkese vaad ettiği ölümsüzlükten maalesef nasiplenememiştir. Kanser nedeniyle son zamanlarını yaşayan adam, şirketi üç evladından hangisine vasiyet edeceğini düşünmektedir. Kızı Amber Sweet (Paris Hilton) plastik cerrahiye (ve Zydrate maddesine) bağımlılık geliştirmiş, şöhret meraklısı şımarık bir kızdır. Şirketin reklam malzemesi olarak kullanılan şarkıcı kör Mag (Sarah Brightman)’in yerine, Genetik Opera’nın yıldızı olmak istemektedir. Oğularından Luigi (Bill Moseley) insanları zevk için öldürebilen, kendisini çok zeki zanneden psikopatın tekidir. Diğer Pavi (Nivek Ogre) ise, Leatherface benzeri gerçek yüzden bir maske takan güzellik düşkünü bir efeminedir.

Diğer taraftan RepoMen, ikili bir hayat yaşamaktadır. GeneCo’nun kiralık katili olduğunu hasta kızından saklayan bu acılı babanın asıl adı Nathan Wallace (Anthony Stewart Head)dır. Doğum sırasında ölen annesinin genlerinden geçen bir kan hastalığından müzdarip kızı Shilo ( Alexa Vega)yı eve hapseden Nathan’ı, 17 yaşındaki kızının hayatı yaşamak istemesi nedeniyle evden kaçmasıyla sıkıntılı günler beklemektedir.

Film, tüm baş karakterlerin geçmişteki ilişkilerine odaklanarak bir dram sergiliyor. Başta da söylediğim gibi, gore sahneler çok gerçekçi. Özellikle iç organlar… Dijital çekimler ve karanlık kostümlerle aktarılan gotik atmosfer, filmin distopik yapısına uygun olmuş. Filmin gotik metal tarzındaki müzikleri kulakta kalıcı bir etki bırakıyor. Filmde diyaloglar da müzikli olduğundan, 50 civarında müzik parçası kullanılmış. Sarah Brightman tam rolünde; fakat bir sahnesi var ki, kadın nasıl bu kadar gore bir sahnede oynamayı kabul etmiş merak ettim. Paul Sorvino usta, kötü adam rolünde zorlanmamış. Bill Moseley ve Ogre bir tarafa; asıl beni şaşırtan Paris Hilton’un performansı oldu. Seçmelerde aslında pek istenmeyen Hilton, denemelerde yapımcıları da oldukça şaşırtmış. Hiç aptal değil ve kesinlikle arıza bir kadın ortaya çıkarmış. Buffy’deki profesör olarak tanıdığımız beyefendi görünüşlü Anthony Stewart Head, RepoMan rolüyle izleyeni ters köşeye yatırıyor. Spy Kids’den hatırladığımız Alexa Vega, Avril Lavigne-Evanescence karışımı bir sorunlu genç kızı canlandırıyor. Saw serisinin yönetmeninden, müzikleriyle ve görselliğiyle eğlendirici, ilginç bir film.

Wherearethevelvets

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.