İnanmadığın şeyler seni öldürebilir Urban Legend (1998)

Remake Katiller

Korku Karakterleri

Korku Sinema

YasinKarakaya

16 Temmuz 2009

11 Adet Yorum

11

2000’li yıllara geldiğimizde büyük bir yaratıcılık krizine giren korku film yapımcıları çareyi remake yapmakta ya da devam filmleri çekmekte aramışlardır. Yaklaşık son 10 yıldır bu furya hız kesmeden devam etmekte. Son 6 yılda dört büyük slasher filminin (Texas Chainsaw Massacre, Halloween, Friday the 13th, My Bloody Valentine) 4 yeniden çevrim ve bir prequel bölümü olmak üzere 5 filmi çekildi. Altıncısı da yolda (Rob Zombie’s H2)..

Başka slasherlar çekilmedi mi? gibi bir soru akla gelebilir. Elbette çekildi fakat bu 4 filme odaklanmamızın ana sebebi, anti kahramanlarının maskeli katil ekolünden gelmeleri. Burada bu 4 filmin katillerine odaklanacağız ve yeni dönem remake slasherlarının en acımasız, en karizmatik!, en sevilen! anti kahramanını bulmaya çalışacağız.

JASON VOORHEES

Filmler: Friday the 13th Remake (2009)
Canlandıran Aktör: Derek Mears
Tam İsmi : Jason Voorhees
Boyu : 196 cm
Aksesuarlar : Bez maske, Hokey maskesi, Pala
Kurban Sayısı : 13
Özellikleri: Yüzü korkunç derecede deforme olmuştur. Bu yüzden yüzünü maskeyle gizlemeyi tercih eder. Konuşmayı sevmez, çok konuşanları da..Sevişen, ot çeken, huzurlu mekanında gürültü yapan gençlere hiç tahammülü yoktur. Annesine ölesiye bağlıdır. Kendisi için değil o’nun için öldürür..

Annesinin kampçılar tarafından öldürülüp kafasının uçurulmasını çalılıkların arasından gizlice izleyen Jason, annesi için intikam almaya ve öldürmeye karar verir. Michael Bay, Sean S. Cunningham’dan bayrağı devralırken cinayet yaratıcılığı konusunda da Jason’a çağ atlatmış görünüyor. 1.96’lık dev Jason, tescilli Jason Kane Hodder’ı da tahtından etmiş gibi..


MICHAEL MYERS

Filmler: Halloween Remake (2007), H2 (2009)
Canlandıran Aktör: Tyler Mane
Tam İsmi : Michael Audrey Myers / The Shape
Boyu : 206 cm
Aksesuarlar : Karton maske, Halloween maskesi, Tamirci tulumu, Mutfak bıçağı
Özellikleri: Konuşmaz..gerekirse yemez, içmez, uyumaz..İçindeki dizginlenemez kötülüğü, önce çizdiği resimlere sonra yüzüne taktığı karton maskeye ve nihayet kendiyle özdeşleşen halloween maskesinin ardına gizlemeye çalışır. Amacı tüm aile bireylerini yok etmektir. Bu uğurda önüne çıkan tüm engelleri tereddüt etmeden harcamaktan çekinmez..

Rob Zombie’nin iri kıyım Myers’ının katliam yapmak için kendince doğru sebepleri var. Üvey baba zulmü, fingirdek bir abla, striptizci bir anne, okulda serserilerden gördüğü eziyet gibi..Bunlar böylesi bir nefreti haklı çıkarmaya yeterli sebepler mi bilemiyoruz ama Rob Zombie’nin Michael Myers’ı, katlanarak artan şiddetini H2 filminde de devam ettiriyor..


LEATHERFACE

Filmler: Texas Chainsaw Massacre Remake (2003), Texas Chainsaw Massacre The Beginning (2006)
Canlandıran Aktör: Andrew Bryniarski
Tam İsmi : Thomas Hewitt, Leatherface
Boyu : 196 cm
Aksesuarlar : İnsan derisinden yapılmış maskeler, Kasap önlüğü, Elektrikli testere, Tokmak
Özellikleri: Konuşmayı sevmez..Kurbanlarına işkence çektirmeyi sever. Elektikli testeresi onun gerçek ailesidir. Bir tek onunla konuşmayı sever. Kurbanlarının çeşitli yerlerinden (çoğunlukla suratlarından) kesip çıkardığı deri parçalarıyla diktiği maskelerle yüzündeki çirkinliği gizlemeye çalışır.

Çarpık aile ilişkileri sonucu dünyaya bir hilkat garibesi olarak gelen Thomas, ailenin akıl noksanı bireyidir. Oğlumuz gelişsin; kesmeyi, biçmeyi, parçalamayı öğrensin diyerek babası tarafından bir mezbahaneye çırak olarak verilir. Büyük küçük baş demeden hayvanları keserek günlerini geçiren Thomas’ın kafasında aniden bir ışık belirir; Ha hayvan kesmişim ha insan ikisi de et yığınından ibaret değil mi?!!Michael Bay Jason’dan önce dirilttiği bu korkunç karakterin hakkını fazlasıyla vermişti..


HARRY WARDEN

Filmler: My Bloody Valentine 3D (2009)
Canlandıran Aktör: Richard John Walters
Tam İsmi : Harry Warden, The Miner
Boyu : 189 cm
Aksesuarlar : Madenci maskesi ve kıyafeti, Kazma
Özellikleri: Konuşmaz. Diğerleri gibi anti sosyal bir katildir. Oda diğer birçok katil gibi intikam için geri döner. Bir maden ocağı göçüğünün altında kalmış ve bir yıl komada yatmıştır. Komadan çıktığında Harmony kasabasının sevgililer gününü kırmızıya boyamaya yemin eder.

Harry Warden cinayetlerinde en çok kazma tercihini kullanmıştır. Bu tercih ona kafatasından göz çıkarma, beyin tasını tepeden delme gibi yaratıcı alternatifler kazandırmıştır. Oldukça acımasızdır. Halefinden bayrağı oldukça kanlı bir şekilde devralmıştır.


Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (11 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.