Ses çıkarma... Kımıldama... Hepsinden öte... Sakın bir dilekte bulunma! Wishmaster (1997)

Psycho 3

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

24 Kasım 2012

2 Adet Yorum

2

Yönetmen: Anthony Perkins
Senaryo: Charles Edward Pogue, Robert Bloch (Karakterler)
Imdb Puanı: 4.9/10
Yapım: 1986, ABD Süre: 93 Dakika
Oyuncular: Anthony Perkins, Diana Scarwid, Jeff Fahey, Roberta Maxwell, Lee Garlington, Hugh Gillin

Hapiste geçen yıllardan sonra Norman Bates, evine yani Bates Motel’e geri döner. Utanç verici bir sırdan kaçan genç bir kadın Norman’ın kollarına sığındığında o da nihayet yeni bir yaşama başlama şansı yakalar. Fakat Norman’ın dolabında kendisini paylaşmak istemeyen, katil bir iskelet barınmaktadır. Bates Motel’de yeni bir gün ve kabuslar başlamaktadır…

Psycho 2’den sonra ortadan kalkan seri film engelinin hemen ardından bir üçüncüsünün çekilmesi kaçınılmazdı. Burada tahmin edilemeyen tek şey Anthony Perkins’in bu projeyle yönetmenliğe adım atmasıdır. Universal’in bu kadar popüler bir serinin devam filmlerinden birini Perkins’in yönetmesine izin vermesi şaşırtıcıdır. Doğru, kendisi Norman Bates’i canlandırmış ve Psycho’yu dünya çapında bir isme kavuşturmuştur ama böylesine ünlü bir yapımın yetkilerini bir anda oyuncuya devretmek, bir evsize 100 dolar verip bunu içkiye veya uyuşturucuya harcamamasını beklemeye benziyor. Ben bu yapımın daha deneyimli yönetmenlere verileceğini sanırdım ama Perkins bir şekilde yönetmenlik işini koparmıştı.

Vasat bir devam filmi olarak nitelendirebileceğimiz Sapık 3’ün bilinmeyen yönleriyle baş başa bırakıyoruz sizleri. 

– Yönetmen Anthony Perkins başlangıçta Jeff Fahey’nin Duke ve Red arasındaki ön sevişme sahnesinde tamamen çıplak olmasını istemişti fakat Jeff Fahey kendisini son derece rahatsız hissedince kısmen kendisini kapatmak için 2 lamba taşımasına izin verildi.

– Anthony Perkins bu filmle yönetmenliğe adım atmıştır.

– Anthony Perkins başlangıçta Psycho 3’ün siyah beyaz çekilmesini istemiştir fakat Universal kabul etmemiştir.

– Mary’nin Psycho 2’deki kitabı (Canavarın Midesinde – In The Belly of the Beast) Norman’ın evinin yakınında yerde görülmektedir.

– İlk yazılan senaryoda Duane, Norman Bates’in cinayetlerini taklit eden bir katildir.

– Tamamlandıktan sonra Universal filmin sürprizli bitmesinden ziyade daha iyi bitmesini istedi ve final sahnesini çekmek için Perkins geri çağırıldı.

– Filmin sonunda Anthony Perkins annesinin kıyafetleri içinde gözükene kadar Anne rolünü dublör Kurt Paul, oynadı. Bu yüzden Anne’nin yüzünü ekranda hiç görmüyoruz. Anne’nin yüzü ya karartılmış ya da gölgelerde saklanmış oluyor.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.