İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Polisiye Gerilim (ve Doğaüstü Polisiye)

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

15 Aralık 2008

7 Adet Yorum

7

Slasher” türünün komşusu olmakla birlikte, tam olarak “dehşet filmi” tanımına uymayan, daha çok polisiyenin (ve dehşet hissinden ziyade endişe hissine yaslanan “thriller”ın) bir alt türü olarak görülebilecek filmler de var.
Örneğin, Dario Argento’nun ve hatta Mario Bava’nın çektiği, “giallo” denen (ve aşağı yukarı Amerikan “pulp” öykülerine ve filmlerine karşılık gelen) polisiyeler arasında, çok kanlı, hayli korkutucu örnekler var. Örneğin Argento’nun 1970 tarihli “The Bird with the Crystal Plumage”ı, ya da “1975 tarihli “Deep Red”i. Genellikle seri cinayetler üzerine kurulu olan bu kolun Hollywood’daki en tanınan örnekleri arasında Thomas Harris’in Hannibal Lecter karakterinin yer aldığı filmler geliyor (“Manhunter” ve “The Silence of the Lambs” gibi).

Polisiyeyle korkunun bir diğer kesişme noktası ise, “doğaüstü polisiye” denen alt tür. Mantığın, analizin ve genel olarak rasyonalizmin hakim olduğu bir tür olan polisiye, doğaüstüyle kesiştiğinde ortaya çok özel bir karışım çıkıyor. Modernizmin ve bilimsel yöntemin neferi dedektif, hayatta kalmasını mümkün kılan yöntemi, bilgisi ve inanışı gereği varolmaması gereken bir durumla karşı karşıya buluyor kendini. Dolayısıyla bu tür öyküler sadece bir hayatta kalma korkusu değil, hayli ironik şekilde ona eşlik eden ciddi bir varoluş bunalımıyla da örülmüş oluyor. Alan Parker’ın “Angel Heart”ı, Peter Hyams’ın “The Relic”i bu türün dikkate değer örnekleri. Tim Burton’ın “Sleepy Hollow”u ise muhtemelen bu türü en iyi analiz eden ve özetleyen film.

10 POLİSİYE GERİLİM FİLMİ
The Hound of Baskervilles (1939)
The Bird with the Crystal Plumage (1970)
Manhunter (1986)
Angel Heart (1987)
The Silence of the Lambs (1991)
Se7en (1995)
The Relic( 1997)
End of Days (1999)
Sleepy Hollow(1999)
From Hell (2001)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (7 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.