Eskiden iyilikle aldığımı, sonsuza dek intikam ile alacağım! Tooth Fairy - Darkness Falls (2003)

Phantasm

Korku Film Arşivi

YasinKarakaya

02 Ocak 2017

0 Adet Yorum

0

phantasm-afisYönetmen: Don Coscarelli
Senaryo: Don Coscarelli
Tür: Fantastik Korku
Yapım: 1979, A.B.D.  Süre: 88 Dakika
IMDb Puanı: 6.9 / 10
Oynayanlar: Michael Baldwin, Reggie Bannister, Angus Scrimm, Bill Thornbury, Kathy Lester, Mary Ellen Shaw, Kenneth V. Jones

İki kardeş, yaşadıkları yerde bulunan cenaze evinin şapkalı, katil cüce yaratıklar, uçan, gümüş bir ölüm küresi ve Tall Man isminde kötü bir cenaze levazımcısına ev sahipliği yaptığını keşfeder. Filmdeki kötü cenazeci, lanetli ruhları kendisine köle yaparak, klasik korku filmi karakterlerinin arasında yerini alır.

“İyi bir oyun oynadın evlat ancak oyun bitti, şimdi öleceksin” – The Tall Man

Konu Phantasm filmleri olunca, insanın bir çok janrın karışımından hoşlanması gerekiyor. Elbette filmin esas türü korku, ancak bilim kurgu, biraz komedi ve bol bol B kategori film öğelerini barındırıyor. Bunların hepsi bir araya geldiğinde tüm izleyicilerin hoşuna gidebilecek bir gerilim ve komedi ortamı şekilleniyor.

Michael Pearson ve ağabeyi Jody, yaşadıkları yerde bulunan cenazecinin, (arkadaşlarının cesedinin bulunduğu) 300 kiloluk bir tabutu sırtlayarak, bunu gömmek yerine cenaze arabasının arkasına koyup, bilinmeyen bir nedenden dolayı cenaze evine götürdüğünü görürler. Genç Michael, kardeşini cenaze evinde tuhaf şeyler olduğuna dair ikna etmeye çalışır ama tabi onu dinleyen olmaz. Bu arada “The Tall Man” olarak bilinen cenazeci, çekici bir sarışına dönüşerek bilinmeyen bir amaç uğruna genç erkekleri öldürmeye devam etmektedir. Bu “vücut avı” ritüellerinden bir tanesinde, kendini kadına dönüştürmüş olan Tall Man, Michael’ın kardeşini cinsel ilişki için mezarlığa götürür. Michael mezarlığı gözetlerken …şimdi hazır olun… yanından koşarak geçen, cübbe giymiş bir cüce yüzünden korkarak bir tarafları kesilmiş gibi mezarlığa doğru koşar.Ve bu noktada GERÇEK tuhaflık başlar. Michael eski cenaze evini araştırmaya karar verir ve burada, bir softball büyüklüğünde, kromdan yapılmış tuhaf bir kürenin devriye gezdiğini, rastladığı kurbanlarının kafalarını delerek beyinlerini yere akıttığını görür. Tall Man tarafından görüldükten sonra, arada bir kovalamaca yaşanır ve sonunda Michael yaşlı adamın elindeki bıçağı almaya çalışırken parmaklarını keser ve adamdan kan yerine sarı renkli bir sıvı akar. Cenaze evinde neler olmaktadır? Bunu sonra siz izleyip görün. Şok edici bir sürpriz var.

phantasm-01

Oyunculuk yarı yarıya bir düzeyde. Bazı sahneler çok iyi yapılmış bazıları ise güldürüyor. En iyi performansı “The Tall Man” karakterini canlandıran Angus Scrimm sergiliyor. Performansı süper. Filmin ilk yarısında hikaye izleyicinin aklını karıştırıyor ama sonra her şey açıklanıyor ve ilgi çekici bir hal alıyor. Aslında filmin sonuna kadar fazla bir görsel efekt kullanılmıyor. 70’li yılların sonundaki filmlerde pikselli grafikler kullanılıyordu ve Özel Baskı DVD’de bu sorun çözülmüş. Filmin iyi özellikleri de var, kötü özellikleri de var ama oldukça sağlam bir performansa dayanıyor. Zaten başka türlü bir kült film/klasik film statüsüne ulaşamazdı.

phantasm-02

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

– Anıt mezarın dışındaki çekimler içim kullanılan malikane aynı zamanda James Bond’un A View To A Kill filminde de gözüküyor.
Phantasm filmlerinin devamı çizgi romanlarla yapıldı.
Don Coscarelli‘nin ve Reggie Bannister‘ın ebeveynleri cenaze sahnesinde görünüyor.
– Cüceler çocuk oyuncular tarafından canlandırılıyor.
– “Top” sahneleri basit efektler içeriyor. Küre, bir olta ipiyle sallandırılarak gezdiriliyor. Bir beyzbol sopasıyla kameranın arkasından topa vuruluyor ve çekilen sahne geriye doğru oynatılıyor. Top, adamın kafasına yapıştırıcıyla saplanıyor, sonra çekiliyor ve yine görüntü tersten oynatılıyor.

phantasm-03
– Anıt mezarın içindeki taş görünümü mermer şeklinde boyanmış kontrplak ve yapışkan duvar kağıdıyla elde edilmiş.
– Filmin adı Avusturalya izleyicisi için “The Never Dead” olarak değiştirilmiş çünkü popüler Avustralya yapımı seks komedisi Fantasm ile karıştırılması istenmemiş.
– Mike’ın Tall Man’i ağır bir tabutu kolaylıkla kaldırıp cenaze arabasının arkasına atmasını izlediği sahnede tabut sal ağacından yapılmış, içi boşmuş ve kameranın görüntülemediği bir noktaya ip konularak taşıması kolay hale getirilmiş.
– Filmin copyrignt tarihi, film sonu yazılarında MCMLXXVII (1977) olarak belirtiliyor.
– Bu filmin orijinal süresi 3 saatten fazlaymış ancak yazar/yönetmen Don Coscarelli bu kadar uzun süre insanların dikkatini toplayamayacağına karar vererek bir çok sahneyi kesmiş.
Don Coscarelli film ekipmanlarının hepsini kiralamış ve çekimler boyunca kiralama işlemini hep Cuma günleri yapmış ve Pazartesi günleri geri teslim etmiş böylece sadece bir günlük kira bedeli ödemiş.
– Filmin Türkçe adı, “MANYAK“, “Psikopat” anlamında kullanılmış.
Little Girls Blue filminde kullanılan malikane bu filmde de kullanılmış.

phantasm-04b
Don Coscarelli, Phantasm adını Edgar Allen Poe’nun yazılarından almış. Bu kelime Poe’nun eserlerinde sıkça geçiyor.
– Hikayenin özünü Don Coscarelli rüyasında görmüş. Gençliğinde bir gece, rüyasında, iğneyle kafatasını delmek üzere kromdan yapılmış bir küre tarafından kovalanırken, sonsuz mermer koridorlarda kaçmaya çalıştığını görmüş. Bu arada başka küreleri çıkartarak, kovalamacaya katılmalarını sağlayan fütüristik bir “küre dağıtıcısı” da varmış.
– İstediği ilhamı alabilmek için, Don Coscarelli senaryoyu yazarken, haftalar boyunca Los Angeles dışında, tenha bir yerde bulunan bir kulübede kalmış.
Don Coscarelli, Tall Man’in kesilen canlı parmağı fikrini plastik bir bardaktan içerken düşünmüş. Parmağını dibe doğru bastırmış ve hareket ettirmeye başlamış. Bu hareketin görsel etkisine bayılmış ve hikayede kullanmaya karar vermiş.
Angus Scrimm, çok uzun boylu (1.93 cm) olmasına rağmen kendisine birkaç beden küçük takımlar giymiş ve botlarının topuk kısmına yaklaşık 8 cm daha dolgu konmuş.
Jody Pearson rolü ilk olarak Don Coscarelli’nin ilk filminde Dünya’nın En Büyük insanı Jim (Jim the World’s Greatest) rolünü canlandıran oyuncu Gregory Harrison için yazılmış.
– Küreler, hizmetleri karşılığında 1,100 dolardan biraz fazlasını alan zanaatkar Willard Green tarafından tasarlanmış. Ne yazık ki kendisi yapım aşaması tamamlandıktan hemen sonra ölmüş ve ortaya koyduğu çalışmayı ekranda izleme şansı olmamış.
– Meşhur gümüş küre sahnesinden dolayı filme MPAA tarafından X kategorisi verilmiş. Los Angeles Times film eleştirmenlerinden Charles Champlin kuruldaki bir arkadaşına telefon etmiş ve bir iyilik yapmasını rica etmiş. Sonuçta filmin kategorisi korkunç X’ten daha makul olan R kategorisine indirilmiş. R. Champlin’nin pozitif eleştirisi de film posterlerinin üzerinde yer almış.
Don Coscarelli‘nin annesi roman yazarı, Kate Coscarelli, yapım tasarımcısı, makyaj sanatçısı ve kostüm sanatçısı gibi görevler üstlenmiş.
– Yapım Yardımcısı Paul Pepperman, Kenny&Company filminin tanıtım için yapılan ön gösteriminde Angus Scrimm’e Don Coscarelli’nin sonraki filminde ona göre bir rol yazdığından bahsetmiş. Scrimm bir “yabancıyı (alien)” canlandıracağını öğrenince çok heyecanlanmış ve bu karakterin hangi ülkeden geldiğini sormuş. O zaman Pepperman “Bu karakter başka bir ülkeden değil başka bir dünyadan geliyor” demiş.

korkumetre-7 kan_ve_siddet-5 gerilim_dozu-6 puan-7-5

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.