Bazı pencereler asla açılmamalı... Secret Window (2004)

Phantasm II

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

27 Temmuz 2010

2 Adet Yorum

2

Yönetmen: Don Coscarelli
Senaryo: Don Coscarelli
Imdb Puanı: 6.3/10
Yapım: 1988, ABD Süre: 97 dakika
Oyuncular: James LeGros, Reggie Bannister, Angus Scrimm, Paula Irvine, Samantha Phillips

Mike Pearson, artık 19 yaşındadır ve başına gelen garip olaydan beri bir Ruh Sağlığı Enstitü’sünde tedavi görmektedir. Fakat yıllardır kendisiyle telepatik olarak iletişime giren bir rüya arkadaşı vardır; Liz adındaki bu genç kız bir kahin gibi, hem Mike’ın geçmişiyle ilgili vizyonlar görmekte hem de henüz vefat eden büyükbabasının başına uğursuz bazı şeylerin geleceğini hissetmektedir. Bu uğursuzluğa sebep olacak kişi ise “Tall Man”dir. Liz’e yardımcı olmayı kafasına koyan Mike iyileştiği konusunda doktorunu ikna eder ve taburcu olduktan sonra Morningside mezarlığına gider. Burada eski dostu dondurmacı Reggie ile karşılaşır. Reggie eski olayları yadsımaktadır ama ikisi de mezarlıkların boşaltıldığını görür. Sonra Mike, aynı Liz gibi bazı vizyonlar görür ve Reggie’nin eve gitmesine izin vermez. Bunun nedeni sonradan anlaşılacaktır. Zira Reggie’nin evi, içinde eşi ve kızı varken patlayarak yerle bir olur. Cenaze töreni esnasında Reggie, mücadelesi konusunda Mike’a yardımcı olacağını söyler. Geride hiçbir bağları kalmayan bu iki adam, bir dükkandan bolca silah ve patlayıcı malzeme alarak Perigord Oregon’a, Liz’in yanına gitmek üzere yola çıkarlar. Alchemy adında genç bir kızı da arabaya alırlar. O sırada Liz, büyükbaba ve büyükannesini ele geçiren Tall Man’le hesaplaşma yolundadır. Acaba genç kızı zamanında kurtarabilecekler midir?

İlkinden yaklaşık on yıl sonra bir devam filmi çeken yönetmen Don Coscarelli, ilk filmin çoğu elementine sahip çıkmış. Tall Man rolünde sinema tarihine geçen Angus Scrimm ve dondurmacı Reggie Bannister hala burada. Mike karakteri artık büyüdüğü için Michael Baldwin yerine James LeGros tarafından canlandırılıyor. Aslında geçen zaman içinde Michael Baldwin de yaşını başını almıştır muhakkak ama filmin çekildiği sıralarda aktörlüğü bırakıp Tibet’te spiritüel yolculuğa çıktığı için kadroda bulunamamış olabilir. Yine sarı kan, yine cüce zombiler ve iki metal çubuktan oluşan boyut kapısı var. Tabii ki uçan metal küreler İsviçre çakısı halleriyle oradan oraya uçuşup rol çalıyorlar.

Konunun ilk filmle yakın ilişkide olması nedeniyle, ilk filmi izlemeyen kişiler gidişatı yakalayamayabilir. Çünkü film, her ne kadar ilk filmin sonuna göndermeler yapsa da, flashback sahneleri koysa da, çok hızlı başladığı için “N’oluyor yahu?” diyebilirsiniz. İzleyiciyi hazırlayan bir giriş bölümü yok. Üstelik filmin başındaki flashback sahnesinde, eski olayların gelişimi bakımından bazı değişiklikler yapılmış (Mike’ın evinin içindeki sahneler). Bu müdahale, devamlılık hissini negatif yönde etkiliyor. Bir de araya koca bir dekad girince iki film arasında ister istemez uçurum oluşuyor. İlk film 70’li yılların bağımsız korku filmlerinin havasını başarıyla yansıtırken bu devam filmi 80’li yılların çılgın gore filmlerinden bir örnek olmuş. İlk filmdekine benzer uzun koridorlar olsa da, Phantasm II’de ilk filmin sürreel havası yok maalesef.

Ama onun yerine başka güzellikler var. Phantasm II, ilk filme göre daha enerjik ve heyecanlı. Her sahne dolu dolu olduğu için hiç canınız sıkılmıyor ve filmi bir çırpıda izleyip bitiriyorsunuz. Teknik ilerlediği için efektler de çok daha iyi diyebiliriz. Genel olarak baktığımızda, vasatın üzerinde bir film ve izleyiciye eğlenceli dakikalar vaad ediyor. İzlemenizi öneririm.

Murat ‘Wherearethevelvets’ Akçıl

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.