Bazı pencereler asla açılmamalı... Secret Window (2004)

Perdede Durduğu Gibi Durmaz: Sinema Salonundaki Korku

Korku Listeleri

GökhanToka

08 Kasım 2013

2 Adet Yorum

2

Bazı sahneleri sinema salonunda geçen korku filmlerinden bahsetmiyorum. Tamamı sinemada geçen, veya odağında uğursuz bir film olan, katilin veya lanetin perdeden çıkıp izleyicilere musallat olduğu filmlerden bahsediyorum. Sinema salonlarının karanlık koridorlarında geçen filmleri her zaman sevmişimdir, işte bazıları:

Demons (1985)sinema-salonundaki-korku1

Bir grup insan Berlin’deki bir sinema salonunda yapılacak bir korku filmi galasına davet edilirler. İzleyicilerden biri filmde kullanılan bir maskeyi yüzüne takınca maske etine saplanır ve kadını kana susamış bir canavar haline getirir. Sinemaya kısılıp kalan izleyiciler hayatta kalmaya çalışırlar. Ünlü İtalyan yönetmen Mario Bava’nın oğlu Lamberto Bava’nın en bilindik filmlerinden biri. Dario Argento yapımcılığında çekilmiş 1985 yapımı film, Goblin grubunun müzikleri ile de hafızalara yer etmişti. Evil Dead sevenler halen izlemediler ise kaçırmamalı.

Cigarette Burns (2005)sinema-salonundaki-korku2

Uzun yıllar boyunca sessiz kalmış korku ustası John Carpenter’ın dönüşünü müjdeleyen bu film, yönetmenin Masters of Horror TV serisi için yaptığı iki bölümden biriydi. İflasın eşiğindeki bir sinema yöneticisi, korku filmlerine meraklı zengin ve gizemli biri tarafından kiralanır. Adamın görevi, izleyen herkesi delirtip öldürdüğüne inanılan, tüm kopyaları yokedilmiş lanetli bir filmi bulmaktır.

Midnight Movie (2008)sinema-salonundaki-korku3

Jack Messit’in 2008 yapımı filmi. Bir grup arkadaş, 70′lerden kalma kült bir korku filmini, geceyarısı izbe ve uzak bir sinema salonunda izlemeye başlarlar. Filmdeki katil perdeden çıkıp onları da öldürmeye başlar.

Coming Soon (2008)sinema-salonundaki-korku4

Tayland yapımı Coming Soon’da, vizyona girecek bir filmin laneti ufaktan ufaktan ön gösterime gidenlere, sinema salonu personeline dadanmaya başlar.

Angustia (1987)sinema-salonundaki-korku5

“Film içinde film içinde film” gibi karmaşık sayılabilecek bir biçimde özetlenebilecek Angustia bir İspanyol yapımı. Herşey bir sinema salonunda, bir film gösterimi sırasında geçer. Kurbanlarının gözlerini çıkarıp koleksiyon yapan bir seri katille ilgili bir film oynamaktadır. Bir süre sonra salondaki izleyiciler de aynı biçimde öldürülmeye başlar. Filmimiz bittiğinde, başka bir salonda başka izleyiciler izlemektedir ve biten de sinema salonunda öldürülen izleyicilerle ilgili filmdir. Kaçırılmaması gereken, az bilinen 1987 yapımı bir klasik.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Gökhan Toka

Tüm Yazıları
4 Mart 1975′de Ayvalık’da doğdu. Korkunç bir evde büyüdü. Gıcırtıyla açılan büyük paslı metal kapılar, binbir çeşit ıvır zıvır ve örümcek ağlarıyla dolu kocaman depolar, dize kadar suyla dolu hiç ışık girmeyen bir bodrum katı, üzeri beyaz çarşaflarla örtülü mobilyalarla dolu kullanılmayan tozlu odalar. Bu ev ortamı her türlü alt korku genresi için gereken arka fonu sağlayan bir set gibiydi. Artık ruh sağlığı adına bu acayip evden uzaklaşmak zorundadır. Bir yatılı okula yazılmaya karar verir. Ne var ki bu kararı verdiği 80′li yıllarda korku sineması altın çağını yaşamakta ve Lambada kokulu sıkıcı yatılı okul atmosferinde tek elle tutulur eğlence modeli “videoda film izlemek” olarak göze çarpmaktadır. Gökhan 80′lerin tüm korku filmlerini o dönemde videoda sıcağı sıcağına izler. Sonrası ise çorap söküğü gibi gelecektir. Gökhan korku filmi izlemeye devam ediyor ve yaşamını adrenalin bağımlılığı ile geçiriyor. Yıllardır hayvan gibi çalıştığından arada vakit bulursa izlediği filmler hakkında birşeyler de yazıyor. Korkufilmi.net sitesinin kurucusu ve sözüm ona yazarıdır.

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.