Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Okült Filmler

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

14 Aralık 2008

6 Adet Yorum

6

‘‘Gizli”, “sadece belli bir kesimce bilinen” anlamına gelen “okült”, çok kısıtlı kesimler tarafından bilinen metafizik öğretilere, bilgilere ve “karanlık sanatlar” denen alana işaret eder. “Okült korku” ise, büyücülük, cadılık ve vudu gibi büyülü ve esrarengiz olgularla ve olaylarla ilgilenir.

Cadılar, şeytana tapınma, iblislerle ve kötü ruhlarla iletişim kurma, zombileştirme, ruhlar tarafından ele geçirilme, gizemli tarikatlar ve esrarengiz ayinler gibi konular okült korkuda en çok görülen konulardır. Aynı şekilde, insan kurban etme törenleri de. Büyük dinlerin (özellikle de Hıristiyanlığın) penceresinden görülen bir tür olarak, üzerinde biraz da bu “ötekilik”ten gelen daimi bir tekinsizlik bulutu vardır.

Okült korkuda esrarlı bilgilere ve metafizik yöntemlere, zaman zaman egzotik mekanlar da eşlik eder – ama elbette buradaki “egzotik” de yine Hollywood için egzotik olan mekanlardır. Örneğin Haiti’ye gidip orada zombilikle ilgili bazı şeyler öğrenen Batılı’nın öyküsü “The Serpent and the Rainbow”, tipik bir okült korku filmidir. Ele alınan metafizik konuda bilgili ve güce aç kötü adamlarla, kendini hiç haberdar olmadığı konuların ortasında bularak dehşete düşmüş kahraman ya da kahramanlar arasındaki mücadele sık görülen bir konudur; aynı şekilde, yeterince iyi bilinmeyen mistik yöntemlerin kullanılması sonucu ortaya çıkan dehşeti bertaraf etme çabaları da.

10 OKÜLT KORKU FİLMİ
Black Sunday (1960)
Rosemary’s Baby (1968)
The Wicker Man (1973)
Suspiria (1977)
Hellraiser (1987)
Serpent and the Rainbow (1988)
Pumpkinhead (1989)
Pet Sematary (1989)
Lord of lllisions (1995)
Sleepy Hollow (1999)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.