Dilediğin şeylere dikkat et! Djinn - Wishmaster (1997)

Norman Bates

Korku Karakterleri

YasinKarakaya

26 Mayıs 2008

1 Adet Yorum

1


(BİR TANE DAHA) ANA KUZUSU

Ufak tefek yaşlı kadınlardan veya beceriksiz otel müdürlerinden kimse korkmaz. Özellikle de Norman Bates’e benziyorlarsa. Ama ikisinin arasında bölünmüş bir kişilik varsa sonuç karmaşıklıktan öteye gidemiyor. Bu, Oedipus kompleksi mi? Pek değil gibi. Ama seyirciler için en az o kadar zevkli ve ilgi çekici bir hikaye. Öyle görünüyor ki, Norman Bates annesini zehirlediği için suçluluk duyuyordu. Bu yüzden, yaşlı kadının yokluğunu telafi etmek için, Norman “O” olmaya karar verdi, tabi ki kendisi olmanın yanı sıra. Ama tek bir zihin çok farklı karakterdeki iki insanın sorumluluklarıyla baş edebilir mi? Norman’ın annesi çok baskın bir kişilikken Norman, zavallı minik bir kuklaydı. Çatışmaları kaçınılmazdı. Norman annesine, annesi de Norman’a kızdığında, sonuçlar ölümcül olacaktı!

Özgüveni olmayan bir insansanız, problemlerle uğraşmak zor gelebilir; Anne gerektiğinde kontrolü ele alır. Ancak problemleri çözmenin en kolay yolu da onları ortadan kaldırmaktır. İki insanı aynı anda oynamak, insanı tüketen bir şey haline gelebilir. Bu yüzden Norman, enerjisini korumak için şuursuzca kolay olan çözümü seçer. İstenmeyen misafirlerden kurtulmak için onları mutfak bıçağıyla bıçaklamaktan daha güzel ne olabilirdi ki? Ne de olsa herkesin evinde bir mutfak ve de birkaç bıçak var öyle değil mi?

İşin eğlenceli kısmı ise kılık değiştirmek. Ancak “Anne” görünümü kılık değiştirme olarak tanımlanabilir mi? Hiçbir zaman, Norman kılık değiştirerek kimliğini saklamaya çalışmadı. Norman’ı savaş kıyafetleri içinde görme şansını yakalamış hiçbir kişi, bu olayı yan komşusuna anlatma şansı bulamadı. Uzun ve eski bir pamuk elbise, çok çirkin bir peruk ve bir mutfak bıçağı, Norman’a annesinin çoktan ölüp gömüldüğünü unutturmaya yetmişti.

Üzerinde iyice düşünürseniz, Bates’in aklındaki çelişki çok korkunçtur gerçekten. Çok güçlü ve kötü birini düşünün. Siz utangaç ve sakin biriyken sizin aklınızı ele geçiriyor. Savaşın bu kadar adaletsiz olmasının nedeni de budur. Çoğu zaman Anne, Norman’ı aklının koridorlarında kilitleyip geride bırakarak, dizginleri ele alır.

Kişilik bölünmesi hastalığı o kadar da az rastlanılan bir durum değildir. Norman Bates’in durumu oldukça karmaşıktır ve bu yüzden üzerinde çok daha fazla çalışılması gerekmektedir. Bu durum tam da üniversitelere uygun bir incelemedir aslında. Bir kaç uzman ve bir grup öğrenci, bu problemin neden kaynaklandığını ve tedavisinin olup olmadığını bulmaya çalışabilir. Bir dahaki sefere Sapık serisinden bir film izlerken, bu konuyu bir düşünün. Komşunuz utangaç ve sessiz bir insan görünebilir ama derinlerde, dışarı çıkmak için uygun zamanı bekleyen korkunç bir manyak yatıyor olabilir...

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.