Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Night of the Creeps

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

13 Ağustos 2009

5 Adet Yorum

5

Yönetmen: Fred Dekker
Senaryo: Fred Dekker
Yapım: 1986 A.B.D. Süre: 88 Dakika
Oyuncular: Jason Lively, Steve Marshall, Jill Whitlow, Tom Atkins, Wally Taylor, Bruce Solomon

1959 yılında, uzaylılar tarafından gizli amaçlarla gerçekleştirilen bir deney ürünü dünyaya düşer. Yıldızları seyreden iki sevgili kayan yıldız zannettikleri bu objenin peşine düşer. Fakat o sırada, ortalıkta gezen eli baltalı bir sapık vardır. Oğlan bu garip kapsülün içinden fırlayan yaratıkların saldırısına uğrarken, otomobilin içinde bekleyen kız arkadaşı baltalı katil tarafından parçalara ayrılır.

Yıllar sonra (1986) aynı bölge üzerindeki bir üniversitede, popüler bir klübe üye olmaya çalışan korkak Chris ve koltuk değnekli ama daha atılgan arkadaşı J.C. klüp başkanı altın çocuk Brad’in teklifini yerine getirmek zorunda kalırlar. Kolejin bilim laboratuvarında yıllar önce bilinmeyen varlıkların saldırısına uğrayan ve bir kapsül içinde bozulmadan saklanan genç adamın vücudunu bulmaları gerekmektedir. Şans eseri laboratuvara girerler. Meraklı J.C. vücudu yanlışlıkla kapsülden dışarı çıkarır. Fakat ceset canlıdır! Hızla oradan uzaklaşan gençler büyük bir tehlikeye neden olduklarından habersizdir. Sülük benzeri yaratıklar insanların ağızlarından girerek içlerinde çoğalmakta, onları yaşayan ölü haline getirmekte, sonra da kafalarını patlatarak etrafa saçılmaktadırlar.

Gıcık ve kendini beğenmiş Brad’in sevgilisine aşık olan Chris’in durumu daha da karık hal alırken; 1959 yılında gizlice aşık olduğu kızın hunharca parçalanmış cesedini bulan eski polis yeni dedektif Cameron gerçekleşen garip olayların ardındaki sırrı açığa çıkarmaya çalışmaktadır.

Bir video klasiği, bir kült filmle karşı karşıyayız. İlk önce filmin janrı konusunda bayaa sıkıntı çektim. Siyah-beyaz giriş bölümü ile ucuz sci-fi filmlerini çağrıştırırken; filmin devamı yaratık filmi veya zombi filmi arasında bir seçim yapmaya zorladı beni. Komedi unsurlarını da göz önünde bulundurursak korku-komedi de diyebilirdik. İnternete güvenerek “Zombi” türünde karar kıldım.

Filmin konusu size de tanıdık gelmiş olabilir. Açılış sekansı “It Came from Outer Space”, “Blob” veya Ed Wood’un herhangi bir yapıtını çağrıştırıyor (filmde 9. Plan..’a atıf bile var). Tabi ortalığı karıştıran eli baltalı katil ortaya çıkmasaydı… Devamındaki uzaydan gelen yaratıkların istilası “The Thing” ama daha çok “Shivers”ı hatırlatıyor; birazcık da “Alien”ı. Slither (2006) ise bu filmin birebir kopyası gibi. Yaratıklar bile aynı. Felaketin yayılmasındaki anahtar sahne belki size de “The Return of the Living Dead”i çağrıştırmıştır. Eğer “Braindead”deki çim biçme makinasının kullanım olanakları size çok yaratıcı geldiyse, nereden etkilendiğini anlamak için bile bu filmi izlemelisiniz.

Sonuçta klişelerden oluşmuş, belki de kendi klişelerini yaratmış bu eğlenceli filmde yok yok. Her mahlukatın zombisi, temiz terbiyeli güzel kız, gıcık kategorisinden bir yakışıklı, olayları karıştıran iki “kaybeden”, bulduğu cesetler ne kadar parçalanmış olursa olsun iştahı kapanmayan polis memuru, boob-show, intihara eğilimli asabi dedektif, Alf vücutlu Critter suratlı cüce uzaylılar, patlayan kafalar, beyin yiyen sülükler ve gore… daha ne olsun!

Wherearethevelvets


Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.