Annem bana bunu asla yapmamamı söylemişti. The Hitcher (1986)

Night of Fear

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

31 Temmuz 2009

8 Adet Yorum

8

Yönetmen: Terry Bourke
Senaryo: Terry Bourke
Yapım:1972, Avustralya Süre: 54 Dakika (Uncut)
Oyuncular: Norman Yemm, Carla Hoogeveen, Mike Dorsey, Briony Behets

70-80 yılları arası kendine özgü bir tür yaratan Avustralya sinemasının bu dönemine “Ozploitation” adı verilir. Kökünden de anlayabileceğiniz gibi istismar öğeleriyle beslenen bu Yeni Dalga akımı içinde “Mad Max” serisi, “Alvin Purple”, “The Devil’s Playground”, “Malcolm”, “Crocodile Dundee”, “Turkey Shoot” ve hatta “Picnic at Hanging Rock” ile “Gallipoli (Gelibolu)” sayılabilir. İşte bu dönemin ilk örneklerinden olan bu lanetli film Avustralya’nın ilk korku filmi olarak anılıyor.

Aslında “Fright” adında bir TV dizisi olarak tasarlanan projenin ilk bölümü olan bu filmin gösterimi kendi ülkesinde tam 30 yıl yasaklanmış. Yasağın gerekçesi ise filmin fazla ahlaksız olmasıymış. “Wolf Creek”in atası sayılan bu filmin sansürlü (51 dk) versiyonunu izleyebildim maalesef…

Aslında filmin fazla bir hikayesi yok. Atıyla kırda dolaşmaya çıkan bir kız, yüzü yaralı garip tavırlı bir adamın saldırısına uğrar. Atı çalınan kadın yakındaki eve vardığında, buranın sapığa ait olduğunu farkeder fakat geç kalmıştır.

Kocası uyurken gizlice arabayı alıp sevgilisiyle buluşmaya giden başka bir kadın da başına geleceklerden habersizdir. Klüpte sevgilisiyle tenis oynadıktan sonra kenardaki otların arasında şıpın işi sevişmekten de geri kalmayan genç kadın; dikkatsizce sürdüğü arabasıyla bir kamyonun altında kalacaktır neredeyse. Kaza sonucu bir patikaya düşen yolu, otomobilin bir çukura düşmesiyle sonlanır. Burası sapık adamın yaşadığı alandır ve kızı farketmekte geç kalmaz.

Gariptir, filmde hiç konuşma yok. Diyalog olmadığı için de karakterlerin adı da yok. Filmin çoğunluğunu kadın ve adam arasındaki kedi fare oyunu oluşturuyor.

Sapık adam, kötü karakter prototibinin kitabını yazmış adeta. Yüzünde korkunç bir yara izi var. Bir bacağı sakat, Tecavüzcü Coşkun görünümünde ve saldırdığı kızlara da onun gibi davranıyor. Yıkıntı bir kulübe ve çer çöpten oluşmuş bir arazide, fareleri ve insan etiyle beslediği kedileriyle yaşıyor. Evinin önü kesilmiş at kafalarıyla dolu. Duvarları da kaybolmuş kızlar hakkında haberler içeren gazete küpürleriyle. Sapıklığının altının iyice çizilmesi için evin çıplak kadın resimleriyle dolu olduğunu söylememe gerek yok tabii.

Her ne kadar ahlaksızlıkla suçlansa da tam olarak bir çıplaklık söz konusu değil. Yani göğüs ve genital organ kesinlikle görünmüyor. Yine de tenis oynarken külodu görünen kadının bu hassas bölgelerine zoom yapan kameranın hareketi gözümüzden kaçmıyor. Ayrıca korkudan bayılan kızın gördüğü garip rüyada (kız çırılçıplak yatakta bağlı, adam genital bölgesi etleri yenmiş bir kadın kafatasıyla örtülü olarak ona yaklaşıyor) verilen öğeler, özenle saklanmış çıplaklığa rağmen sarsıcı bir cinsellik taşıyor.

Filmin atmosferi kendinden sonra çekilen “The Texas Chain Saw Massacre”ı andırıyor biraz. O kadar çiğ bir şiddet var. Sonuçta günümüze göre fazla yumuşak kaldığını üzülerek belirtmeliyim.

Wherearethevelvets

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.