Gerçeklerin sizi çıkaracağı yolculuğa hazırlık yapamazsınız. 8 MM (1999)

Mother of Tears

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

19 Aralık 2008

3 Adet Yorum

3

Yönetmen: Dario Argento
Senaryo: Dario Argento, Jace Anderson
Yapım: 2006 İtalya, ABD Süre:98 Dakika
Oyuncular: Asia Argento, Cristian Solimeno, Adam James, Moran Atias

Yine çok korkunç, yine çok Argento!..Öncelikle cadı üçlemesinin ilk iki bölümünü henüz izlemeyenlere mutlaka önce onları izlemelerini tavsiye ederim,: Suspiria ve İnferno’ yu yani. Sonrasında ise ilk kez Argento filmi izleyecekseniz, tahammül edemeyeceğiniz sabır gerektiren gore sahneleri için sizi uyarmalıyım. Onun sinemasını biliyor ve filmlerine ilgi duyuyorsanız zaten hazırsınız demektir. Bu İtalyan giallo ve gore ustası, gerçek korku sineması yapar, kaliteyi kendi standartlarına nasıl uygulayacağını da çok iyi bilir.

Olaylar günümüzde geçiyor. 18.yy’a ait bir tabut ve onun yanında bir sandık bulan Bay sinyör, Roma’da ezoterik bilgilerden ve gizli ilimlerden anlayan bir müze yöneticisi arkadaşına mektup yazar ve bu sandığı ona gönderir. Mektup ve sandık ulaşması gereken kişinin eline geçmeden önce, aynı müzede görevli olan iki kişi ( biri gerçek hayatta Argento’nun kızı olan Asia ) merak eder ve sandığı açarlar. İçinden 3 heykel, hançer, kırmızı bir cübbe çıkacaktır. Sonrasında filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz gore sahneleri, filme eşlik eden muhteşem müzikler gelecektir.

Roma’da gizemli olaylar, korkunç ölümler başlar. Bir cadı efsanesini üçlemenin son halkasına taşıyan Dario Argento, ilk iki bölümle ilgili bağlantıları da olması gerektiği gibi kurmuş ayrıca. Üçlemenin ilki Almanya, diğeri Newyork’da geçiyordu, bu kez Roma’da nihayete erdirmiş (şimdilik) Argento yıllardır büyük bir merak ve hevesle “Üç anneler” in diğer halkasını bekleyen sevenlerinin baskılarına dayanamamış olmalı ,yanılmıyorsam sevenleri 20 yılı aşkın süredir bekliyorlar. Bütün bir Argento sineması antolojisini izlemiş kadar oldum diyebilirim film bittiğinde. Zaman zaman Tenebre’nin mekan çalışmalarını, zaman zaman İnferno’dan bir sahneyi, bazen Profondo Rosso’yu, bazen Suspria’yı, bazen de “Opera” yı.

Temayı bir kenara bırakırsak sahne ve mekan çekimleri adeta bir kolaj çalışması idi. Dün Masters of Horror serisinde yönettiği ikinci film olan “Pelts”i izlerken, kadın karakterin kaçarken rahat koşması için yüksek topuklu ayakkabılarını çıkarması bana, acaba hangi Argento filminde bu sahne ile karşılaşacağım diye düşündürtmüştü, kısmet bugüne imiş, bu sahne filmde yer alıyor. İlave olarak Udo Kier ve Asia Argento’ nun filmin parlayan yıldızları olduğunu ekleyeyim. Beklemeye değdi mi, evet kesinlikle değdi.

www.medusa.it/laterzamadre

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (3 Yorum)

YORUM YAZ