Bazen ölü kalmak daha iyidir! Pet Sematary (1989)

Midnight

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

AnılKoç

08 Ekim 2009

4 Adet Yorum

4

Yönetmen: John A. Russo
Senaryo: John A. Russo
Yapım: 1982, ABD Süre: 91 Dakika
Oyuncular: Melanie Verlin, Lawrence Tierney, John Hall, Charles Jackson, Doris Hackney

Night of the Living Dead baş yapıtından görüntü yönetmeni olarak tanıdığımız John A.Russo, bu kez Midnight filmi ile karşımıza, satanik bir aile tablosu ile çıkıyor.

Oyuncu kadrosuna şöyle bir göz attığımızda Hollywood’un sert adamı lakaplı Lawrence Tierney gözüme çarptı. Ünlü kanun kaçağı John Dillinger’ın hayatını canlandırdığı filmle gönüllerde taht kurmuş olan Lawrence bu filmde alkolik üvey baba rolünde. Yakın zamanda ise Tarantino efendinin Reservior Dogs filminde Joe Cobat rolü ile karşımıza çıkmıştı.

Midnight (Backwood Massacre) açıkça söylemem gerekirse son zamanlarda izlediğim en güzel ailece yapılan katliam filmi. Basit oyunculuğu ve güzel kurgusu ile katliam filmi severlere hitap eden bir film. Özellikle ailenin 4 çocuğu yan yana durduklarında tam bir death metal grubu havasındalar.

Konu şöyle; Alkolik üvey babasının tacizlerinden bıkan Nancy evden kaçar ve otostop ile California eyaletindeki kız kardeşinin yanına gitmek üzere yola koyulur. Tom ve Hank adındaki iki gencin karavanına binen Nancy için işler güzel gitmektedir, ta ki Kaylor kasabası yakınlarındaki bir benzinci de mola verene kadar.

Burada bir rahip ve kızı yanlarına sokulup sohbete başlar. Olmadık bir şekilde Kaylor kasabasındaki cinayetlerden bahseden rahip klasik bir ‘o yoldan giden son kişi geri dönmedi’ geyiği çevirir, ancak kendisinin gittiği yer de Kaylor mezarlığıdır ve orada kızıyla birlikte hunharca katledilir. Bu esnada Kaylor kasabasına gelen Nancy ve arkadaşları paralarının tükendiğini fark ederler. Mideleri kazınmaya başlayan gençler en iyi çözümü marketten bir şeyler aşırmakta bulurlar fakat ipin ucunu biraz fazla kaçırırlar. 6-7 poşet yiyecek çalan gençlerin peşine polis takılır ve onlarda bu kovalamacadan kaçabilmek için yoldan sapıp alakasız bir dağ yoluna girerler.

O geceyi dağda kamp kurarak geçiren gençlerin planı ertesi sabah yola koyulmaktır. Sabah şöyle bir doğa havası alayım diyerek yürüyüşe çıkan Nancy arkadaşlarının yanına döndüğünde gördüklerinden pek memnun olmayacaktır. Çünkü iki polis arkadaşlarını kelepçelemiş ve kafalarına sıkmak üzereyken Nancy’de ağaçların arkasından olayı keser, ancak bu duruma daha fazla katlanamayan kız çığlık ata ata koşmaya başlar. Kısa süre içinde tuzağa düşen Nancy bir hayvan kafesine hapsedilir. Burada bir kaç gün mahsur kalan kız manyakların en gaddar ayinlerine tanık olur. Nancy böyle maceralar içindeyken evinde de ailesi telaş içindedir. Yaptıklarından pişmanlık duyan üvey babası aynı zamanda polistir ve amirinden onayı alıp kızını bulmak için yollara düşer.

Filmin son 15 dakikası muhteşem. Hatta şöyle diye bilirim ki filmdeki ayin sahneleri ‘I Drink Your Blood’‘ta ki kadar etkileyici. Eğer “Texas Chainsaw Massacre“, “Friday the 13th” ya da “Last House on the Left” filmlerini seviyorsanız bu filmi de arşivinizde onların yanına eklemelisiniz. Çok fazla gore sahne olmasa da hatta az kan olsa da güzel bir yapıt.

Korkusitesi için yazan Lord Magius / Haribo Extreme Culture


Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Anıl Koç

Tüm Yazıları
1987 yılında unutulmuş bir sahil kasabasında dünyaya gelen Anıl Koç, bir çok korku tutkunu gibi anne sütünden kesilir kesilmez V.H.S’den korku sinemasının eğlenceli dünyasına dalmıştır. 2006 ve 2007 yıllarında Morbidzine.com adlı web sitesinde “Magius” adı altında yeraltı müzik hakkında yazılar yazdı. 2008 yılında Hariboextremeculture.blogspot.com.tr adresini kurarak korku sineması üzerine analiz ve fikir yazıları üretmeye başladı. 2012 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat Tasarım Fakültesinde, Sanat Yönetimi eğitimine başladı. 2014 yılında radiorgazm.net adlı internet radyosunda Deli Lordun Günlükleri adlı radyo yayınıyla korku sineması ve extreme müziği bir arada sundu. Halen Hariboextremeculture adresinde de “Lord Magius” adıyla sinema yazarlığına devam etmektedir.

Yorumlar (4 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.