Duymak istemediğimiz tek şey kabul etmediğimiz şeylerdir. Prof. Howard Birack - Prince of Darkness (1987)

Michael Myers

Korku Karakterleri

Korku Sinema

YasinKarakaya

26 Mayıs 2008

3 Adet Yorum

3

Michael MyersGerçek Adı: Michael Audrey Myers
Doğum Tarihi: 31 Ekim 1957
Doğum Yeri: Haddonfield, IL.
Milliyeti: Kafkas
Boyu: Yaklaşık 185 cm
Ağırlığı: 90kg


ŞAKA MI ŞEKER Mİ!!

Orijinal filmin spotunda esasen her şey anlatılmaktadır: The Night, He came home/Geceleyin, evine gelir. Michael Myers’ın memleketi ABD İllionis’te küçük bir banliyö olan Haddonfield’dir. Şimdi de ürkütücü kısmı: bu küçük kasaba o kadar sakindir ki, yalnızca ünlü seri katiliyle tanınır! Banliyöler ailenizle yaşayıp çocuklarınızı büyütmeniz için müthiş yerlerdir. Fakat kapı komşunuzun adı Michael Myers ise, New York’un en korkunç yeri olan Bronx bölgesine taşınmak bile daha güvenli bir karar olabilir..

6 yaşındaki çocuklar genellikle arkadaşlarıyla oynar, televizyonda çizgi film izler veya çeşitli spor aktiviteleriyle uğraşırlar. 17 yaşındaki kız kardeşlerini bir mutfak bıçağıyla öldürmekse… Nasıl demeli? Biraz beklenmedik bir şey diyebilir miyiz? “Madem öyle, sana şeker yasak!” cezası biraz fazla hafif kaçtığı için, Michael’in ebeveyni onu Smith’s Grove Islahevi’ne gönderir. Buluğ çağı mı? Meslek seçiminde kararsızlık mı? O her ne ise, Michael’ı 21 yaşında tetikler. Bunun ardından Michael 30 Ekim 1978’de ıslahevinden kaçar. İlk icraatı bir işçiyi öldürüp tulumunu almak ve bir dükkandan maske çalmak olan Michael daha sonra küçük kız kardeşini öldürmeye çalışır. Bunun ardından kız yeğenini. Sonra erkek yeğenini. Giderek, Michael kendisiyle kan bağı olan herkesi öldürmeyi hedefler.

Cadılar Bayramı gecesinde birilerini öldürmeye çalışmak, kimsenin gözüne çarpmadan etrafta dolaşmak için çok iyi bir yoldur. Her şeye rağmen, kimse sizin bir kan manyağı mı yoksa çok uzun boylu bir çocuk mu olduğunuzu bilemeyecektir… Bu nedenle, Michael’in oldukça iyi bir teatral yönü olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Michael önce mezarlıktan bir mezar taşı çalar. Daha sonra onu yatağın başına yerleştirir. Onun arkasına da çok sayıda kurbanından birini koyar. Hatta bir boş tabut çalar. Tabutu mumlarla çevirir ve tabutun içinin küçük kız yeğeni ile “dolmasını” ümit eder. Böylece, Michael yalnızca eğlenmek amacıyla öldürmekle kalmaz. Fakat aynı zamanda çok sayıda teatral senaryo da oluşturur!

Michael Myers, korku sinemasının belki de en korkunç kasabıdır (Tabii ki bu benim düşüncem). Michael Myers (Austin Powers’ı oynayan Mike Myers değil) ismi söylenince ilk akla gelen şey, ürpertici beyaz maskedir. Çoğu insan bunu zaten bilmektedir. Fakat bazıları bilmez. Ben bilmeyenler için söyleyeyim. Michael’in maskesi aslında bir “Kaptan Kirk” Yıldız Yolculuğu maskesidir (gerçek hayatta William Shatner). Saçını dağıtmışlar, beyaz maskeyi boyamışlar ve gözlerin görüldüğü delikleri büyütmüşlerdir… Böylece Michael’in maskesi yapılmış olur! Aslında, bence bu yüzde hiçbir ifade olmaması onu daha da korkunç kılmaktadır. Bir kişiye üst üste bıçak darbeleri indiren bir kişinin “ifadesiz” bir yüze sahip olmasını düşünebiliyor musunuz? Çok sayıda öfkeli yüz gördük. Neşeli bir yüz katili tamamen çılgın haline getirecektir. Fakat, ifadesiz bir yüz gerçekten şaşırtıcıdır. Michael’i en özel yapan özellik de işte budur.

Michael Myers’ı çok sayıda oyuncu canlandırdı. Bazıları işini ötekilerden biraz daha iyi yaptı. Michael konuşmadığı için, ona kişilik kazandırmanın tek yolu etrafta dolaşma şekliydi. Bizim onu görüşümüzde, o genellikle sakin, son derece yavaş hareket eden, daha çok ucuz bir robotun hareketlerine benzer hareketleri olan bir kişi izlenimi veriyor. Fakat zaman zaman aşırı öfke patlamaları yaşıyor. Bizim psikopatımızın dıştan görünen huzuru her zaman göründüğü gibi değil.

Michael’in silah seçimi klasik mutfak bıçağı gibi görünüyor. Büyük bir seçim. Hafif, pratik, taşıması kolay. Mutfak bıçağı, Psycho’daki alternatif kullanımıyla popüler oldu. Fakat, kardeşi Jason Voorhees gibi, Michael da, eğlenmek amacıyla çeşitli garip ve orijinal silahlar kullandı. Örneğin bir bahçe yabası veya daha da iyisi bir saman tırmığı gibi.

Sonuç olarak, Michael bir çılgın. Son Halloween filmleri onun delilik yöntemlerini biraz daha açıklamaya çalıştı. Fakat ihtilaflı bir “yapımcı sansürü” kesintisinin kartları karıştırması nedeniyle, Michael’in deliliğinin hala bizim için esrarını koruduğunu söyleyebiliriz. Fakat durun. Michael’in kendisi zorbanın biri. Beyaz perdenin kurallarını da o belirliyor. Dahası bunu bütün Halloween’de yapıyor. Bundan fazlasını gerçekten istiyor musunuz?

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (3 Yorum)

YORUM YAZ