Yüzeyin altında kimse çığlığınızı duyamaz Below (2002)

Maximum Overdrive

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

KonukYazar

05 Eylül 2008

1 Adet Yorum

1

Yönetmen ve Senaryo: Stephen King
Yapım: 1986 ABD Süre: 97 Dakika
Oyuncular: Emilio Estevez, Pat Hingle, Laura Harrington, Yeardley Smith, John Short, Ellen McElduff, J.C. Quinn

Bill Robinson (Emilio Estevez ) kamyonların uğrak mekanı olan Dixie Boy Diner’daki işinden nefret eden eski bir suçludur. Patronu Hendershot (Pat Hingle) bu iş yerinde kendisi gibi şartlı tahliye olmuş eski suçluları neredeyse bedavaya çalıştırmaktadır. Çünkü eğer birisi aksi bir hareket gösterirse onları hapse geri tıkmak için tek telefon etmesi yeterlidir.

19 Haziran 1986’da Rhea-M adında bir kuyruklu yıldız dünyanın hemen yanından geçer ve bu yıldızın kuyruğu dünyadaki bütün mekanik cihazların çıldırmasına ve kontrol dışı kalmalarına yol açar. 8 gün boyunca el yapımı tüm makinalar yığın haline dönüşüp ölüm saçmaya başlarlar. Kamyonlar, otobüsler, çim biçme makinaları ve diğer tüm makinalar birden bire kendi başlarına hareket edip düşünerek insanları katletmeye başlar. Bu kıyamet süreci içersinde Amerika’nın her yerinden tüm kamyonlar Bill’in çalıştığı ve hala yaşam belirtisi gösteren kamyon durağına gelmeye başlarlar. Kamyonların kendi akılları ve düşünce yetenekleri vardır ve tek istedikleri depolarını benzinle doldurup hayatta kalmalarını sağlamalarıdır. Eğer Bill ve arkadaşları istediklerini yapmazlarsa Dixie Boy Diner’ı yerle bir edip tüm insanları öldüreceklerdir. İlk kamyonun deposu dolar ve yüzlerce, binlerce kamyon eyaletler arasında sıraya girerler.

Bu durum karşısında aciz kalan halk bir plan üzerinde çalışmaya başlar. Çünkü er ya da geç benzin pompaları tükenecektir ve kamyonlar her yeri yerlebir etmeye başlayacaklardır. Peki insalar bu kuyrukluyıldızın kuyruğunun dünya atmosferinden tamamıyla geçmesi için gereken 8 gün boyunca sağ kalabileceklermidir?

Stephen King’in romanlarından bir başka filme çevrilmiş olanı daha. Filmin hikayesini ve senaryosunu yazan King aynı zamanda filmin yönetmenliğinide üstlenerek ilk yönetmenlik denemesini bu film sayesinde yaptı. Mantığa aykırı birçok şey olsada film gerçekten çok etkili efekt, kurgu ve sahnelere sahip. Film, arabaların ve kamyonların birbiriyle çarpıştığı, yapıların kendi kendine yükseldiği ve devasa hurda yığınlarının oluştuğu mükemmel bir giriş ile sizi ilk dakikalarda etkiliyor.

Film 1997 de tekrar çekildi ama adının aynı zamanda 1986 da yazılmış olan Maximum Overdrive hikâyesinin diğer bir adı olan Trucks olması nedeniyle çok şey kaybetti. Filmin soundtrackleri ise ünlü metal grubu AC/DC’ye ait. Her biri birbirinden mükemmel parçalarla film dahada lezzetli ve eğlenceli hale gelmiş. Eğer AC/DC hayranıysanız ve büyük araçları seviyorsanız Stephen King’in bu kült ve klasik filmi tam size göre.

İnceleme: Gizem Atay
Lütfen isim ve kaynak göstermeden kullanmayınız.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Konuk Yazar

Tüm Yazıları
Yazılarıyla sitemize katkıda bulunan konuk yazarlarımız.

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ