İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Mary Reilly

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

15 Haziran 2009

1 Adet Yorum

1

Yönetmen: Stephen Frears
Senaryo: Valerie Martin (Kitap), Christopher Hampton
Yapım: 1996, ABDSüre: 108 Dakika
Oyuncular: Julia Roberts, John Malkovich, George Cole, Bronagh Gallagher, Kathy Stuff, Ciarán Hinds, Michael Sheen, Michael Gambon, Glenn Close

Stephen Frears, özellikle “Tehlikeli İlişkiler” filmiyle ün kazanmış bir yönetmen. Filmlerinde seçtiği tür dram veya komedi. Fakat herhalde her türde film yapabileceğini düşünerek (belki de senaryosu ilginç gelmiştir) bu filmi çekmiş. Kostüme filmlerde başarılı olduğu için dönem atmosferini iyi yansıtsa da yönetmen korku filmlerine uygun biri değil bence. İster istemez eli drama kaymış, film bu yüzden biraz muğlak.

Konusu şöyle: Mary (Julia Roberts) bir doktorun malikanesinde çalışan sıradan bir hizmetçidir. Bu doktor ise Dr. Jekyll’dır (John Malkovich). Başhizmetçi ve kahya tarafından devamlı baskı altında tutulan malikane çalışanları içinde, en zeki ve sessiz olan Mary biraz da meraklıdır. Doktorun kitaplarının birkaçına kaçamak bakışlar atınca doktor kızın okuma yazma bildiğini farkeder (o dönemde düşük seviyedeki insanlarda nadir rastlanan bir özelliktir). Dikkatini çeken kızla yakınlaşmaya başlar.

Doktor bir gün ev halkına duyuruda bulunur. Yanına yeni bir asistan almıştır ve bu adama kendisi gibi saygılı davranmalarını emreder. Yeni gelen uzun saçlı, serseri kılıklı genç adam, Mr. Hyde (yine John Malkovich) evin düzenini bozar.

Mary yine merakını yenemez ve gizlice girdiği laboratuarda Mr. Hyde’a rastlar. Bundan sonra Mr. Hyde’ın arzu nesnesi haline gelecektir. Mary’nin masumiyetini ele geçirilmesi gereken bir hazine gibi değerlendiren Hyde’a karşı Mary’de de bazı hisler uyanmıştır. Sonuçta adam oldukça iddialıdır ve kıza ilgisini belli etmektedir.
Bundan sonra işler yolunda gitmemeye başlar. Çevrede gerçekleşen faili meçhul cinayetler, özellikle de cinayetlerin işleniş tarzı, mahalle ve ev halkında dehşet duyguları uyandırır. Mr. Hyde’a karşı gücünü gittikçe yitiren Dr. Jekyll’ın çözünmesi; Mary’de de bazı anıları tekrar canlandırır (kızın vücudu eski ısırık izleriyle doludur!). Mary ile Hyde/Jekyll arasındaki sado-mazoşist ilişki, genç kızın kanlı cinayetlerin dünyasına yavaş yavaş çekilmesiyle ilerliyecektir.

Viktorian dönemin ahlakçı ve katı ortamı içinde hayli edepsiz bir hikayeyi oldukça soğuk anlatan bu kostüme dramda küçük bir rolle harikalar yaratan Glenn Close sürprizi var. John Malkovich iki zıt karakteri canlandırmakta pek zorlanmamış (Yönetmen “Tehlikeli İlişkiler”de de üstün bir uyum gösteren bu iki oyuncunun kimyasını tekrar oluşturmak istemiş galiba). Julia Roberts ise herhalde kariyerinin en kötü oyunculuğunu sergiliyor; bir türlü beceremediği İngiliz aksanıyla, zorla çirkinleştirilmiş suratıyla masum kız rolü yapmaya çalışıyor ama sonuç tam bir fiyasko. Aslına bakarsanız film de fiyasko. Dr. Jekyll & Mr.Hyde efsanesini başka bir açıdan (masum bir hizmetçinin gözünden) işleyen hikayesi ve star oyuncuları dışında elimizde fazla bir şey yok. Bu yüzden ya bu ilginç öyküsü ya da sinema tarihindeki bence en yaratıcı “dönüşüm” sahnesini gerçekleştiren eşsiz “Jim Henson Stüdyosu” hatırına izlenecek bir film.

Wherearethevelvets

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.