Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

Mario Kirner ile 13.Cuma Müzesi Röportajı

RÖPORTAJLAR

YasinKarakaya

12 Ocak 2012

0 Adet Yorum

0

Sizde benim gibi bir Jason Voorhees adamı iseniz muhtemelen dünyada gitmek isteyeceğiniz tek bir yer vardır: Friday the 13th Props Museum..

Mario Kirner Friday The 13th Müzesi’nin kurucusu. Müzesinde tüm 13.Cuma filmlerinde kullanılan malzeme ve kostümlerin bir çoğu bulunmakta ve www.fridaythe13thprops.de internet sitesinde gösterilmektedir. Mario’nun koleksiyon geçmişine, 13.Cuma tutkusuna ve açık arttırmalardaki yerine dair fridaythe13thfilms.com sitesinin yaptığı bir röportajı çevirip sizlerle paylaşmak 13.Cuma gününde iyi bir fikir olur diye düşündüm.

Fridaythe13thfilms: 13. Cuma hatıralık eşyalarını ne zaman toplamaya başladınız ve size filmlerde resmi olarak ekranda gözüken bu eşyaları ciddi bir şekilde toplamaya iten şey neydi?

Mario Kirner: O zamanlar dünyadaki Planet Hollywood restoranlarının filmlerdeki malzeme ve kostümleri sergilemesini muhteşem bulurdum. Bunlar sadece sıradan müzelerde de bulabileceğiniz malzemeler değil korku filmlerindeki kukla ve kostümleri de içerirdi. Ne yazık ki bu restoranlar zamanla satış ve müşteri yokluğu nedeniyle kapandılar.

Ben Nightmare on Elm Street ve Friday the 13th filmleriyle büyüdüm. 90’lı yılların başında, ailem benimle birlikte İspanya’ya taşındı. Benim doğduğum yer olan Almanya’ya kıyasla burada bu tür filmlerin devasa tanıtımları yapılırdı. Okul kafeteryasından üzerinde Jason, Freddy ve Terminatörün resimleri olan sakızlar alırdık ve herkesin sırasının altında bu filmlerin çizgi romanları olurdu. Yani bu işlere 11 veya 12 yaşındayken başladığımı söyleyebiliriz.

Geçmişte Freddy ve Jason ile ilgili her şeyi topladım. Dergiler, sticker’lar, imzalı fotoğraflar vesaire. Tabi bunlar o zaman Ebay olmadan toplayabileceğiniz malzemelerdi. Zamanla malzemelerimin sayısı kadar kalitesi de arttı ve ben Jason filmlerine odaklandım. Ve korkunç bir şekilde hokey maskesinin ardından manzaranın nasıl göründüğünü merak ediyordum. Bilseniz şaşardınız!

F13films: 13. Cuma müzesini kurmaya nasıl karar verdiniz ve bu insanların ziyaret edebildiği gerçek bir müze midir?

M.K.: Bu parçaları vitrinde düzgün bir şekilde sergilemeyi kesinlikle gerekli buluyorum. Çünkü burada bahsetiklerimiz sıradan koleksiyon parçaları değil aynı zamanda film tarihine ait gerçek hazinelerdir. Bu parçalara gelecek nesiller tadını çıkarsın diye bakmak gerekiyor. Müzenin sergilenen parçalarla uyumlu çok karanlık bir havası var. Tabii odada parçaları uzun süre koruyabilmek için LED ışıklandırma yapılıyor. Müze tamamen şahsa ait ticari olmayan bir müzedir.

F13films: İnsanlar e-mail veya telefonla size ulaşıp müzeyi ziyaret edip edemeyeceklerini soruyorlar mı?

M.K.: Evet her zaman birileri müzeyi ziyaret edip edemeyeceklerini soruyorlar. Ama söylediğim gibi burası şahsa ait bir yer o yüzden 2007 ortalarında Jason filmlerinden kalan malzemeleri insanların da görebilmesi için on-line müzeyi açtım. www.FridayThe13thProps.de

Aynı zamanda dünya genelinde özel Müze sergileri de planlıyorum.

F13films: 13.Cuma müzesiyle ilgili size yapılan en garip ya da en çılgın istek hangisiydi?

M.K.: Bir adam müzede arkadaşlarıyla bir video gecesi düzenlemek istedi. Aslında ben de arkadaşlarımla düzenli olarak burada bu tür video çekimleri yapıyorum. Ayrıca bir kez bir yabancı böyle bir etkinlik için müzeyi kiralamak istedi ve hatırı sayılır bir miktar önerdi!

F13films: Bu açık arttırma parçalarından değer biçilen ve satılan bazılarının değerlerine bakacak olursak ilk önce kolleksiyonunuza küçük parçalarla başlayıp daha sonra mı büyük parçaları eklediniz?

M.K.: Aslında benim kolleksiyon parçalarımın çok az bir kısmı açık arttırmalardan geldi. Gerçekte, sadece Freddy vs Jason kostümü ve aynı filmdeki hokey maskesi bir açık arttırmadan alındı. Diğer parçaların hepsi ya doğrudan bu filmlerde çalışan insanlardan ya da dünyadaki diğer kolleksiyoncularla şahsen anlaşarak toplandı. Bu alandaki deneyimime göre bu parçaların ederlerinin tahmini konusunda doğru sezgilerim var. Açık arttırmalar her zaman bu parçalara gerçek Pazar değerlerini katmaz bu yüzden genelde bire bir anlaşma yapmayı tercih ederim. Genelde bir parça ne kadar pahalıysa filmde o kadar önemli yeri var demektir diyebiliriz yine de zamanında bazı parçalar bana hediye edildiği için çok mutluyum.

F13films: 13.Cuma ile ilgili bir açık arttırmayı nasıl buluyorsunuz ve bu parçalara teklif vermek için nasıl hazırlık yapıyorsunuz? Tipik bir şekilde açık arttırmaya şahsen mi gidiyorsunuz yoksa internetten ya da telefonla mı katılıyorsunuz?

M.K.: Şubat ayı başında prodüksiyondan birisi bir açık arttırma olacağını söyledi. Kısa bir süre sonra Original Prop Blog’un sahibi arkadaşım Jason DeBord bu bilgiyi onayladı. Kendisi açık arttırmaya ev sahipliği yapan Profiles In History’nin sahibiyle arkadaştır. Aslında çeşitli nedenlerden dolayı bu tür bir etkinliğe hazırlık yapamazsınız. İlk olarak diğerlerinin ilgi duyduğun parçaya ne kadar fiyat artışı yapacağını bilemezsin ve hiç bir zaman arttırma dışında bir şeyler çıkıp çıkmayacağını da bilemezsin.

Şu anda çok ilgilendiğim 2 anlaşma var. Bir tanesi 7.bölümden çok havalı bir malzeme ve diğeri de bir prodüksiyon elemanından direkt sunulan ve 8.bölüme ait bir malzeme seti. Bazen iletişim için üzerinde çok çalışırsın falan ama sonra hiç bir şey çıkmaz bazen de onlar seni bulur ve ödeyebileceğinden de fazlası olur.

F13films: Arttırma sürecinde gergin olur musun ve müze için aradığın 13. Cuma parçaları üzerinde çok rekabet var mı?

M.K.: Bir anlaşma üzerinde hazırlanırken ya da çalışırken gergin olurum. Bunun sinirlilik ve heyecanın bir karışımı olduğunu düşünürüm. Çalışmaların meyvelerini verdiğinde bu çok kuvvetli bir duygudur.

Özellikle açık arttırmalarda işler daha alengirlidir çünkü bu sadece size ya da parçayı aldığınız o anki mal sahibine bağlı değildir. Her an herkes size karşı arttırma yapabilir.

F13films: Bu açık arttırmaya şahsen mi katılacaksınız yoksa internetten veya telefonla mı katılacaksınız?

M.K.: Ben internetten katılmayı planladım çünkü ABD’deki bu açık arttırmaya işle ilgili bazı nedenlerden dolayı şahsen gitme şansım yoktu.

Bunun faydası da olabilir zararı da. Gerçek şu ki orada şahsen bulunmadığım için arttırmalarda blöf yaptığımda planladığımdan daha fazlasını ödemek zorunda kalabilirim.

F13films: 30 Nisan’da başlayacak olan açık arttırmada hangi parçaları almayı umut ediyorsunuz?

M.K.: Oh gerçekten ilgilendiğim bir kaç parça var. Elbette benim odaklandığım malzemeler maske ve kostüm. Yine de bu set için biçilen değer biraz yüksek. Aslında bu arttırmadaki 13.Cuma parçalarının çoğu için böyle. Freddy vs Jason filmindeki palalar dublör veya kahraman versiyonuna göre 1500 dolar ve 3000 dolar değerinde. Bu açık arttırmadaki palanın değeri müzayede evi tarafından 6,000 ile 8,000 dolar arasında biçilmiştir ve ekranda kullanılmayan “make up torso” için 3,000 – 5,000 dolar değer biçilmiştir. Bana göre torso’nun değeri 800-1,000 dolar ama benim hiç kimsenin fiyatını aşağıya çekmeyeceğimden emin olabilirsiniz.

Bu açık arttırma herkes için muhteşem olacak ve hangi fiyatlara çıkılacağını görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Ve tabii diğer filmlere ait parçaları da görmek için sabırsızlanıyorum.

Gelecek hafta röportajımızın ikinci kısmı Mario’nun müzayede deneyimleri ve buradan neler aldığıyla ilgili olacak. Umarım 13.Cuma’ya ait ful kostümü ve maskeyi alabilir!

Not: Röportaj 2009 yılında yapılmıştır..

Korkusitesi için çeviren Gülşah Yeğenoğlu

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.