Ses çıkarma... Kımıldama... Hepsinden öte... Sakın bir dilekte bulunma! Wishmaster (1997)

Maniac Cop

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

25 Haziran 2009

10 Adet Yorum

10

Yönetmen: William Lustig
Senaryo: Larry Cohen
Yapım: 1988, ABD Süre: 91 Dakika
Oyuncular: Robert Z’Dar, Tom Atkins, Bruce Campbell, Victoria Catlin, Laurene Landon, Richard Roundtree, William Smith

Tom Atkins, Bruce Campbell, Robert Z’Dar ve Richard Roundtree aynı filmde. Yalnızca bu söz bile koşarak gidip Manyak Polis’in bir kopyasını almanıza yol açmalı, eğer henüz yapmamışsanız. William Lustig tarafından çevrilen ve B filmlerin kralı Larry Cohen tarafından yazılan 80’lerin bu kıyım başyapıtı, her korku film koleksiyonunun başköşesinde yer almalı.

Filmin konusu oldukça basit: 1980’lerin sonlarında New York’ta polis kıyafeti giyen bir katil, masumların canını almaktadır. Ancak korkmayın, çünkü soruşturmada dedektif Frank McCrae (Atkins) görev almıştır! Sözde “manyak polis”in aklını kaybeden gerçek bir polis memuru olduğuna inanan McCrae, dedikoduyu yaymaya ve şehir sakinlerini uyarmaya çalışır ama bu girişimi toplumsal bir arbedeye dönüşür. Bu durum New York Şehri Polis Departmanını, işler daha da kontrolden çıkmadan katili bulma zorunluluğuyla yüz yüze bırakır. Bu arada olaya polis memuru Jack Forrest’un (Bruce Campbell) adı karışır. Forrest, dengesiz karısının şüpheleri ve ansızın ölümünden ötürü, manyak polis soruşturmasında bir numaralı şüpheli haline gelen dürüst bir polistir (ama o kadar da dürüst olmayan bir koca). McCrae ve kadın polis sevgilisi Theresa Mallory’nin (Laurene Landon) yardımıyla Jack, Manyak Polis Matt Cordell’in (Robert Z’Dar) ardındaki sırrı açığa çıkarmak ve masum olduğunu ispatlamak zorundadır.

Manyak Polis hakkında özel olarak söylenebilecek olumsuz hiçbir şey yok. Cordell’in sonlardaki makyaj efektleri en üst kalite değil belki ama bu göz ardı edilmeyecek kadar kötü bir şey de değil. Özellikle uzun bir süre görüntüye gelmediği için izleyicilerin makyaj eksiğini fark etmesi, gerçek bir sorun teşkil etmiyor. Efektler neredeyse kusursuz olduğu kadar oyuncu seçimi de kusursuz. Tek zayıflık, Laurene Landon’un oyunculuğunda görünüyor ancak yine de komik bir performans sunmayı başaran Landon bu durumu kurtarıyor. Bruce Campbell ve Tom Atkins klasik B-sınıfı filmi modundalar. Diğer değinilmesi gereken aktörler, Komisyon Üyesi Pike performansı ile Richard “Shaft” Roundtree ve Komiser Riley performansıyla, korku türünün emektarlarından William Smith.

Aslında Manyak Polis’in gerçek çekiciliği New York şehri sakinlerinin filmde duyduğu otorite korkusu. Polisin biri masumları deşmeye ve katletmeye başlarsa, artık kime güvenecekler?. Sinema izleyicilerinin korkularını çok tetiklemese de, paniğin yayılmasını izlemek her zaman ilginçtir ve bütün bunların üstüne polisin yanlış yere Jack Forrest’i suçlaması gibi rahatsız edici bir bilgi konunca, polis gücü de ikinci bir düşman olarak kargaşaya ekleniyor. Forrest’in durumu, neler olup bittiğinin tamamen farkında olan birinin salonun ortasında kalkıp “Senin Allah’ın cezası sorunun ne?!” diye perdeye bağıracağı türden bir durum. Bu, filmdeki en düşük nokta olarak alınabilir, çünkü neler olup bittiği ile ilgili bilinmeyen hiçbir şey yok. Cordell’in ekranda gördüğümüz herhangi biri olmadığı son derece açık olduğu için filmde tek gerçek gerilim olarak kimin nasıl öleceği kalıyor..

Yeri gelmişken belirteyim filmdeki ölümler gerçekten mükemmel. Copun içine gizlenmiş bıçak gerçekten keyif veriyor ve Robert Z’Dar’ın kocaman ellerinin bir kadının boynunu lastiğe dönüştürmesi, unutulması zor bir sekans. Cordell’in intikamını almak için damdan düşer gibi ortaya çıkması gibi hızlı birkaç korku sahnesi var ve Halloweenvari, gölgelerden çıkıp korkudan donunuza ettiren tarzda bir şey beklemeseniz de en azından orta seviye bir ürküntü vermek için işe yarıyor. Vurgulanması gerekli başka bir nokta da, Jay Chattaway (Maniac, Vigilante ve The Ambulance’ın müziklerini de yapmıştı) tarafından yapılan film müziği. Temelde kesintisiz korkutucu bir ıslıktan ibaret olan Cordell’in parçası, filmin en unutulmaz parçalarından biri. Mükemmel bir şekilde yapılmış ve doğrudan tek bir karakterle ilişkilendirilmiş. 13. Cuma ve Halloween gibi filmlerin düzeyinde. Müziğin geri kalanı da iyi yapılmış ve mükemmel oturuyor, ancak o tek parça en iyilerin en iyisi olarak kesinlikle öne çıkıyor. Ses tasarımından aydınlatmaya kadar, mükemmel havadan çekimlerle ve güzel bir araba takip sahnesiyle, filmin tüm diğer teknik yönleri en üst kalitede. Ayrıca Saint Patrick Günü Alayı sahnesinde bir gazete muhabiri rolündeki Sam Raimi ve otel müdürü rolündeki, göz bile kırparsanız kaçırabileceğiniz William Lustig için gözleriniz açık olsun.

Eğer hala William Lustig’in Manyak Polis’ini izlemediyseniz, izlemenizi öneririm, çünkü kesinlikle Matt Cordell’in size haklarınızı okumasını istemezsiniz.

Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (10 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.