Annem bana bunu asla yapmamamı söylemişti. The Hitcher (1986)

Macabre

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

OrçunTunalı

09 Şubat 2011

9 Adet Yorum

9

Rumah Dara
Yönetmen : Kimo Stamboel, Timo Tjahjanto
Senaryo : Kimo Stamboel, Timo Tjahjanto
Imdb Puanı: 6.2/10
Yapım:2009, Singapur/EndonezyaSüre: 95 Dakika
Oyuncular: Ario Bayu, Shareefa Daanish, Julie Estelle, Ruly Lubis, Daniel Mananta, Mike Muliadro, Arifin Putra

2009 tarihli enteresan bir filmden bahsedeceğim bu yazıda. Neymiş enteresan olan dediğinizi duyar gibiyim. Aslında filmi izlediğinizde çok da fazla yabancı olmayan tanıdık bir konu ve olaylar olduğunu düşünebilirsiniz. Ama filmin arka planına girdikçe iş enteresanlaşıyor.

İlk olarak film Endonezya yapımı bir korku örneği. Sanırım bu durum, en fanatik korku izleyicisi için bile ilgi çekici bir durumdur. Şahsen filmleri izlerken hangi ülke yapımı olduğuna olabildiğince dikkat ederim ve daha önce izlemediğim bir ülkeden çıkmış olan bir korku filmi izliyorsam çok daha önem vererek izlerim. Endonezya gibi müslüman çoğunluklu ve muhafazakar bir ülkeden çıkan bir korku filminin son derece sert ve kanlı bir film olması işi daha da ilginç bir yöne kaydırıyor. Burada bir parantez açmak isterim ki Endonezya sineması hakkında fazla söz söyleyebilecek biri değilim. Ancak korku türünde takip ettiğim kadarıyla bu derece etkili ve dehşetli filmleri daha önce bu ülkeden görmediğimi söyleyebilirim. Öte yandan her yıl sayısız felaketle yaşayan bir ülkeden sert bir film çıkması şaşırtıcı değil.

Spoiler…

Macabre” filminin hikayesi de esasında 2007’deki bir kısa filmden ortaya çıkmış. Kısa filmimizin adı “Dara” (2007). Filmin hikayesi, filme adını veren kadın karakter üzerine kurulan bir yamyam hikayesi üzerinden şekilleniyor. Dara adlı kadın, günümüzde yaşayan ama gerçekte yüz yaşını geçmiş ölümsüzlüğün peşinde olan gizemli bir varlıktır. İnsan eti yiyerek ölümsüzlüğe ulaşma fantezisini gerçeğe dönüştürmüş olan kadın, kendisine bir aile de kurmuştur. Aile üyeleri de şahsına münhasır tiplerden oluşmaktadır. Şişman ve pek konuşmayan çocuğu Arman, annesinin kontrolünde duygusuzca insan öldüren bir psikopat olarak filmde karşımıza çıkar. Bir diğer çocuğu Adam, Arman’a nazaran daha yakışıklı ve düzgün görünümlü biridir. Buna rağmen bakışları, hal ve hareketleriyle güven vermeyen biridir. Üçüncü ve son çocuğu ise Maya adlı kızıdır. Tekinsiz duruşu ve bakışları kadar seksapelite sahibi olan Maya, erkek kurbanları kendi ağına çekmek için dişiliğini kullanır. Çocukların her birinin 1917 tarihli bir fotoğrafta görünmesi, olayın karanlık iç yüzüne ışık tutması açısından önemli bir işlev görür. Ama yine de bu çocukların nereden, ne şekilde geldiğine dair bir kanıya varmak mümkün değildir.

Spoiler….

İzlemeyenler için fazlasıyla açıklayıcı olabilecek bu bilgilerden sonra biraz da dolaylı olarak ipucu verecek bilgilere geçelim. Korku filmleri festivali “London Frightfest” te de (2009) gösterimi yapılan film, içerdiği aşırı şiddet ve kanlı sahnelerden dolayı 18 yaş sınırı alarak 2010’un Ocak ayında ülkesinde gösterime girmiş. İçerdiği aşırı kan ve şiddet demişken, filmi izlerseniz bana hak vereceğinizi düşünüyorum ki, bu tabir abartı değil. Günümüz çok sert korku filmlerine alışkın olmamıza rağmen, alışkın olmadığımız bir dilden ve kültürden gelen bu son derece sert filmi izlerken ayrı bir şok yaşamak muhtemel. Ancak burada bir noktaya daha değinmek gerekir ki, “Macabre” korku filmlerinin klişelerini ve klasikleşmiş unsurlarını hikayesinin içerisine sokmaktan hiç çekinmemiş. Öyle ki filmi izlerken, bariz bir şekilde göze sokulan elektrikli testereyle “The Texas Chainsaw Massacre” (1974) adlı klasik akıllara geliyor. Aynı şekilde hamile kadına uygulanan şiddet dolu sahnelerle şimdiden bir korku klasiği diyebileceğimiz 2007 yapımı “À L’Intérieur”’ı yahut şişman çocuğun ruhsuzca insanları kestiği sahneler de “Hostel”ı hatırlamamak imkansız. Bu gözle baktığımızda bir çok sahnesiyle bir çok klasiğe göz kırpan bir film var karşımızda. Kim bilir belki de yönetmen kardeşlerin (Kendilerini Mo Brothers olarak tanıtıyorlar) bilinçli tercihlerinden biridir bu durum. Klasiklere gönderme yapan etkili bir filmle korku sinemasında dünyaya açılmak gibi bir amaçları olduğu gibi bir kanıya bile varabiliriz. Gore filmleri kategorisinde de kayda değer bir örnek olduğuna şüphe yok. Ama orijinal senaryo ve hikaye konusunda yaratıcılarının daha fazla çalışmaları gerektiğini söylemek mümkün. Kendi adıma oyuncu performansları için ise özellikle kötü karakterli rollerdeki oyuncuların döktürdüğünü söyleyebilirim. Tekinsiz ve gizemli karakterler adına son derece inandırıcı oyunculuklar var filmde. Shareefa Daanish adlı, muhtemelen adı sanı duyulmamış aktrisin performansı son derece etkili.

Film için kendime adıma söyleyebileceğim şeyler daha fazla değil. “Macabre”, 2009 Frightfest döneminde ilk olarak fragmanını izleyip merak ettiğim bir filmdi. Ardından bu yaz filme internetten ulaştım ve izledim. Benim için oldukça ilginç bir film oldu. Sizin de ilginizi çekebildiyse ne mutlu bana. En azından bu mütevazi ama oldukça şiddet dolu filme bir göz atın derim.

Korkusitesi için yazan Orçun ‘Gorcun’ Tunalı

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Orçun Tunalı

Tüm Yazıları
25 Haziran 1986 tarihinde Tekirdağ, Çorlu ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri korku filmleri, hikayeleri ve oyunlarına ilgi duyduğundan olsa gerek bu siteyi keşfetmesi kaçınılmaz olarak gerçekleşecekti. Daha sonra yazdıklarıyla ekip içerisinde kendisine yer buldu. Mesai dışında ve off günlerinde Jigsaw’ın asistanı olarak stajını sürdürüyor. Amatör ruh ve tutkuyla korku türündeki her türlü görsel, işitsel ve yazınsal eserlere ilgi duymakta. Aynı hissiyatı ve heyecanı paylaşan bu topluluk içerisinde yer almaktan son derece memnun.

Yorumlar (9 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.