Prime Time'a hoş geldin, sürtük! Freddy Krueger - A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (1987)

Linda Blair

Çığlık Kraliçeleri

wherearethevelvets

18 Eylül 2009

5 Adet Yorum

5

lindablair

Tam Adı: Linda Denise Blair
Doğum: 22 Ocak 1959 Doğum Yeri: St. Louis, Missouri – ABD
IMDb Sayfası

Hepimiz onu “The Exorcist (Şeytan)” filmindeki küçük Regan rolüyle tanıdık. 30 çocuk arasından bu rol için seçilen ve Oscar’a aday olan oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu oscarını alamasa da aynı rolle Altın Küre’yi kucakladı.

linda-blair2

Fakat her çocuk oyuncu gibi onun da kariyeri iniş çıkışla dolu. Maalesef “The Exorcist”den sonra oynadığı hiç bir filmde olumlu eleştiri alamadı. “Şeytan” halen kariyerindeki tek iyi filmdir.

Aslında güzel sayılamayacak bir yüze sahip aktrist, büyüyüp gürbüzleştikçe bedeninin gizli bölümlerini hayranlarıyla paylaşmaya başladı. İçki ve uyuşturucu bağımlılığının etkisiyle olsa gerek, çeşitli dergilere verdiği çıplak pozlarla birçok erkeğin rüyasını süsledi. Rol aldığı filmler de bu gidişata ayak uydurur tarzdaydı. Ucuz istismar sinemasının (kendine göre) iyi birkaç örneği dışında hem rezalet korku filmlerinde oynadı hem de en kötü oyuncu ödüllerinin gediklisi oldu.

linda-blair1

Yine de izlediği filmlerde kalite aramayan kült bir izleyici kitlesine sahip oldu. Hayranları onu korku filmlerinde ve çıplak görmek istiyordu. Oyunculuğu her ne kadar beğenilmese de “Hell Night” gibi korku filmleri video döneminden kalma hazinelerdir.

Rehabilitasyon merkezlerinde tedavi olduktan ve olgunlaştıktan sonra kariyerine daha bilinçli yön vermeye başladı. Hiçbir zaman ana akım korku filmleriyle bir rota çizmedi ve bilinçli olarak underground kaldı. Hatta “Repossessed” filmiyle Regan rolüyle (ve kariyeriyle) kıyasıya dalga geçti. Hala korku filmi denince ilk akla gelen aktristlerden olan Linda Blair‘in filmografisinden seçmeler şunlardır:

The Exorcist (1973)
Airport 1975 (1974)
Victory at Entebbe (1976)
Exorcist II: The Heretic (1977)
Stranger in Our House (Summer of Fear, 1978)
Hell Night (1981)
Red Heat (1985)
Bersaglio sull’autostrada (Moving Target, 1988)
Grotesque (1988)
La casa 4 (Witchcraft, 1988)
Witchery (1988)
The Chilling (1989)
Monsters: La Strega (TV Dizi, 1989)
Dead Sleep (1990)
Bedroom Eyes II (1990)
Repossessed (1990)
Fatal Bond (1992)
Perry Mason: The Case of the Heartbroken Bride (1992)
Phone (1993)
Sorceress (1995)
Monster Makers (2003)
All is Normal (2008)

linda-blair3
linda-blair4
linda-blair5
linda-blair6

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (5 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.