Annem bana bunu asla yapmamamı söylemişti. The Hitcher (1986)

Leprechaun

Korku Karakterleri

Korku Sinema

YasinKarakaya

27 Mayıs 2008

2 Adet Yorum

2

LeprechaunGerçek İsmi : Leprechaun
Doğum Tarihi : Yaklaşık 2000 yaşında
Doğum Yeri : İrlanda
Cinsiyeti :Erkek

SANDIKTAKİ SÜRPRİZ!

Leprechaun, İrlanda ve civarında yaşadığına, yeşil kıyafeti ve şapkası olduğuna, bir şekilde saçından falan yakalayabilirseniz dilek dileme hakkına sahip olacağınıza hatta altınlarına el koyabileceğinize inanılan efsanevi bir yaratıktır. Kızıl saçlı, büyük tokalı, siyah ayakkabı giyen yeşile bürünmüş bir çeşit cin’de diyebiliriz.Efsaneye göre bir leprechaunla karşılaşıp gözgöze gelen kaçamaz ve o anda ortadan kaybolur.Kahramanımızın 2000 yaşında olduğunu düşünürsek bir 2000 sene daha yaşayacağını tahmin etmek zor olmasa gerek!..

Leprechaun

Favorilerim arasında yer alan bir başka film ve karakteri de 1993 yılı yapımı Leprechaun’dır. İzin verin söze, Leprechaun’ın sandığınız gibi bir şey olmadığını söyleyerek başlayayım. Return of the Jedi / Jedi’nin Dönüşü’nde Prenses Leia’nın şapkasından korkan sevimli Ewok’u hatırlar mısınız? Ya Willow’u? İşte, Leprechaun’da da aynı adamı, komik imza günlerinin tipik yıldızı veya Burton’un Willy Wonka benzeri bir karakteri yeniden yaratmak istediği zaman çağırdığı Warwick Davis’i görüyoruz.

Leprechaun bu filmde başka korku karakterleriyle ortak bazı özelliklere sahiptir; örneğin asla gerçekten ölmez; ya da bir takım sihirli güçleri vardır ve bu güçler senaryonun gerektirdiği zamanlarda ortaya çıkar veya kaybolur; ayrıca bakışları çok korkutucudur. Peki onu diğerlerinden farklı kılan nedir? En başta, insanları öldürmekten zevk alan bir kaç katilden biridir. Yani onun durumu “mecburiyetten” dolayı öldüren katillerden farklıdır; o öldürmekten gerçek anlamda zevk almaktadır. Ayrıca, filmde Jennifer Aniston ile hayli yakın ve samimi sahneleri vardır. Gerçekten. 1993 yapımı bu film Jennifer Aniston’ın rol aldığı ilk sinema filmi olma özelliğini de taşımaktadır.

Leprechaun

Geçmişte örneğini gördüğümüz bir çok korku filmi gibi, Leprechaun serisi de işe gayet ciddi başlamış, ancak devam filmlerinde işin içine parodi unsurlarının karışmasıyla düşüşe geçmiştir. Serinin dördüncü filmi olan Leprechaun in Space / Lanetli Cüce Uzayda’da bizim favori anti kahraman cücemiz bir deve dönüşerek terör estirmekte ve sağ kalmayı başaran kahramanlara vücudundan ayrılmış olan elinin parmağı ile hareket çekmektedir. Beşinci filmde ise Leprechaun rap yapmaktadır. Evet, bir film serisi beşinci bölüme kadar uzanmışsa bu tür şeyleri normal karşılamak gerekir!. Ayrıca altıncısı da çekim aşamasında..

Ne diyelim, Leprechaun X’u sabırsızlıkla bekliyoruz!. Umarım bu sefer karşımıza bir siborg olarak çıkar. Zaten ne zaman bir korku karakterinin onuncu serisi çekilse, böyle yıldönümü hediyesi gibi bir şey yapılır. Korku ve komediyi doğru şekilde harmanlayan filmler söz konusu olduğunda, İrlandalı dostumuz geçtiğimiz yüzyılın en sevilenlerinden biri olmaya devam ediyor.

Yazar: Devilboy

Lütfen bu yazıyı kaynak göstermeden alıntı yapmayınız ve kullanmayınız..

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (2 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.