İnanmadığın şeyler seni öldürebilir Urban Legend (1998)

Leprechaun

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

YasinKarakaya

24 Nisan 2009

1 Adet Yorum

1

Yönetmen : Mark Jones
Senaryo : Mark Jones
Yapım:1993, ABD, 92 dakika
Oyuncular: Jennifer Aniston, Warwick Davis, Ken Olandt, Shay Duffin, Mark Holton

Söz konusu Leprechaun ve devam filmleri olduğunda, kesinlikle tadılması gereken bir lezzet. Yıldız kalitesinde bir oyunculuk olmaması ve aşırı rol yapan karakterleri nedeniyle, içerdiği eğlence faktörünü görmemek imkansız. Bu filmleri oldukları gibi gördüğünüz zaman, ki esasen komedi filmleridir, eğlendirici değerlerini algılamaya başlıyorsunuz.

Leprechaun’u 1994’te ilk kez bir arkadaşın doğum günü partisinde izlemiştim. Herkesin böyle bir arkadaşı vardır, ebeveynleri, derecelendirmelerin canı cehenneme diyerek, istediği her filmi ona kiralar. Dolayısıyla bu küçük Lanetli Cüce felaketini ilk kez izleme mutluluğuna bu şekilde sahip olmuştum. Leprechaun filmde atlıyor, zıplıyor, doğruyor ve süper ucuz şakalara gülüyor ki, buna rağmen gruptan birkaç kişinin gerçekten korktuğunu fark etmiştim. Bu filmler korku içinde dilinizi yutmanızı amaçlamıyor. Bu filmler, hiç beklemediğiniz bir anda sizi zıplatırken, kontrolsüz bir biçimde gülmenizi amaçlıyor.

Popüler TV dizisi “Friends“in bir çok hayranı muhtemelen şunu bilmiyorlardır ki; Jennifer Aniston’un ilk sinema filmi Leprechaun’du!.Bu kadar çok sayıda A-sınıfı aktörün Hollywood’a ilk girişlerini korku filmleriyle yapmış olmaları hayret verici. Nightmare on Elm Street ile Johnny Depp, Halloween ile Jamie Lee Curtis, Bad Taste ile Peter Jackson, Friday the 13th ile Kevin Bacon vs. Bunları söylemekle birlikte, Aniston ‘Leprechaun’un kariyerinin utanç noktası olduğunu daha sonraları ifade ederek filmi aşağılamış. Bizse, bira kasalarına sırtımızı yaslayıp oturabiliyor ve dört yapraklı yonca çılgınlığıyla beraber onun küçük kıçına gülebiliyorduk. Küçükten bahsetmişken, Aniston bu filmde fıstık gibidir! Leprechaun’un bütün film boyunca onun peşinde olması şaşırtıcı değil… biraz Aniston kıçı istiyor!

Warwick Davis (“Willow” olarak da bilinir) sinemadaki ilk görünüşünü, altına susamış Leprechaun olarak yaptı. Benim naçizane görüşüme göre, dünyada bu rolü daha iyi oynayabilecek bir aktör bulunamazdı. Warwick Davis kendisinin hakikaten bir Lanetli Cüce olduğuna ikna etme yeteneğiyle beni etkiledi. Elbette, aktörlerin yapması gereken bu, ama o bunu sıra dışı bir biçimde iyi yerine getirdi. Leprechaun’un, bir kaçış sahnesinde kendisine karşı kullanılan, ciddi bir ayakkabı fetişizmi var. Gözünüzün önünde canlandırın… bizim gaddar Leprechaun tarafından kovalanmakta olan grup yakındaki bir taşıta ulaşmaya çalışıyor ama taşıtın muhafızı var. Ne yapmalı? Ayakkabı dolu bir kutu al ve kafasının üzerinden birer birer yavaşça fırlat! Gerçekten millet, acayip komik! Her defasında bir ayakkabı çamura düştüğünde, fetişinden ötürü Leprechaun’un gözü başka bir şey görmüyor ve ayakkabıyı alıp cilalamak zorunda kalıyor. Bir ayakkabı cilalandıktan sonra arkasına, aynı sonuca yol açan bir tanesi daha düşüyor. Daha sonra araçtan o kadar uzaklaşıyor ki, grup kolayca kaçışını gerçekleştiriyor. Kahretsin… harika..

Leorechaun’da korku sinemasından aşina olduğumuz başka aktörler de rol sahibi. Robert Hy Gorman (Sometimes They Come Back), Mark Holten’ın (Genç Kurt) eski bir kamyonette Leprechaun’un altın çuvalını bulan, ukala arkadaşını oynuyor. Leprechaun’u çok öfkelendiren ana sebep, çalınan altınları. Bu olmayınca güçleri zayıflıyor ve öfkesi depreşiyor. Leprechaun çok değerli altın çuvalını geri alacak mı? Sanırım öğrenmek için seyretmeniz gerekecek!

Genel olarak, Leprechaun çok gülünç bir film. Damardan korkular veya ödül kazanan oyunculuk beklemeyin fakat çok seveceksiniz. Özellikle benzersiz ölüm sahnelerine meraklıysanız..

Devilboy

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.