Kanımdan iç ve sonsuza kadar yaşa... Interview with the Vampire (1994)

Lanetli Ev Filmleri

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

14 Aralık 2008

12 Adet Yorum

12

Lanetli ev, Korku sinemasının favori motiflerinden biridir. Büyük ölçüde Gotik korkunun bir kolu olarak görülebilecek olan lanetli ev filmleri, gerek bir hayaletin, gerekse iblislerin ya da başka doğaüstü güçlerin musallat olduğu evlerde geçen, genellikle son derece klostrofobik öykülerdir. Korku büyük ölçüde evin ‘canlı’ olduğu izlenimi üzerine kuruludur -kahramanların en yalnız ve savunmasız anlarını geçirdiği bu mekan, özellikle gece gelip güneş ışığı kaybolunca faaliyete geçer, ama bu da şart değildir.

Özellikle 50’li ve 60’lı yıllarda bu tür çok popüler olmuş, önemli ürünler çıkarmıştı. Bu dönemde çekilen “The Innocents” (Henry James klasiği “The Turn of the Screw”un uyarlaması), Robert Wise’ın “The Haunting’’ ve filmlerinin gösterimini her tür mekanik düzenekle destekleyen William Castle’ın “The House on Haunted Hill’’i, türün unutulmazları arasına girdi.

Lanetli ev filmleri korku sinemasında “gösterme, ima et” düsturunun etkileyici emsalleri ve yılmaz savaşçıları olarak da önemli bir yere sahipler. Büyük ölçüde gölgelere, ses kullanımına, köşede bekleyen ama bir türlü tam olarak seçilemeyen tehlikelere işaret ederek gerilim yaratma üzerine kuruludur bu üslup. Belki biraz da bu yüzden, 70’lerde bol kanlı ve apaçık şiddet tasvirinden hiç mi hiç kaçınmayan (hatta meramını büyük ölçüde bu apaçık gösterilmiş şiddetle anlatan) “Modern Korku Sineması”nın yükselişiyle, klasik lanetli ev filmleri ufak ufak popülerliğini yitirmişti. 70’lerin sonlarında ve 80’ler deki örneklerde daha çok kana, daha çok fiziksel tehlike hissine ve daha çok aksiyona yer veriliyordu, lanetli ev filminin o hayli etkili ama kalıplaşmış anlatımının dışına çıkma, Modern Korku sinemasının getirdiği yeni görselliği bu öykü türüne yedirme çabasının eseriydi bu bir bakıma. Üslup değişikliği bir yana, “The Amityville Horror”, “The Shining”, “The Changeling” ve “Poltergeist” (ve elbette geleneksel lanetli evin her yanını iğrenç yeşil bir sıvıya boğup adeta tanınmayacak hale getiren “The Evil Dead” serisi) gibi filmler sinemada lanetli ev motifinin hiçbir zaman tamamen terk edilmemesini sağladı.

Son yıllarda özellikle “The Haunting” ve The House on Haunted Hill’’in yeniden çevrimleri, M. Night Shyamalan’ın eski lanetli ev filmlerinin soğuk, yavaş, tedirgin edici tarzını hatırlatan “The Sixth Sense”i ve “The Others” gibi filmlerle tür yeniden bir çıkışa geçmişti.

10 LANETLİ EV FİLMİ
The House on Haunted Hill (1959)
The Haunting (1963)
Amityville Horror (1979)
The Shining (1980)
Changeling(1980)
Poltergeist (1982)
Beetlejuice (1988)
The Stir of Echoes (1999)
What Lies Beneath (2000)
The Others (2001)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (12 Yorum)

YORUM YAZ