Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Lake Mungo

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

OrçunTunalı

30 Temmuz 2010

7 Adet Yorum

7

Yönetmen: Joel Anderson
Senaryo: Joel Anderson
Imdb Puanı: 6.1/10
Yapım: 2008, Avustralya Süre: 89 dakika
Oyuncular: Talia Zucker, Rosie Traynor, David Pledger, Martin Sharpe

Lake Mungo”, 2008 tarihli Avustralya yapımı psikolojik-gerilim filmi. İlk olarak Amerika’da bir festivalde gösterimi yapılan yapım, ardından Avustralya, İngiltere ve korku filmleri festivali After Dark Horrorfest’te izleyicilerle buluşmuş. Film, aslında son dönemde fazlasıyla aşina olduğumuz sahte belgesel (mockumentary) türünün bir örneği. Ancak bu filmi diğerlerinden ayrı kılan yönü jenerikteki yazıların akışına kadar ki sahte belgesel havasını tüm ciddiyetiyle korumasından geliyor.

Konusunu kısaca belirtmek gerekirse, sıradan ve mutlu bir yaşam süren Palmer ailesinin hayatı, 21 Aralık 2005 günü evlerinin yakınındaki bir göle yaptıkları bir geziyle değişir. 4 kişilik bir aile olan Palmerlar o gün evlerine 3 kişi olarak dönerler. 16 yaşındaki hayat dolu kızları Alice o gün gölde kaybolmuş ve bir daha geri dönmemiştir. Alice kaybolduktan kısa süre sonra göldeki cesedi bulunur ve aile teşhisi yapar. Küçük kızlarını kaybeden Palmer ailesi, asıl zor zamanları o günden sonra yaşayacaktır. Alice öldükten birkaç gün sonra evde olağanüstü durumlar görülmeye başlar. Evden gelen garip seslerin yanı sıra Alice’in silüetleri çeşitli fotoğraf ve video kayıtlarında gözükmektedir. Görünenler bir göz yanılgısı, ışık oyunu mu yoksa çok daha fazlası mıdır? Bu görüntüleri fotoğraf ve video kayıtlarıyla belgelemeye çalışan aile, bir yandan da bu olağanüstü durumun arkasındaki sırları öğrenmek istemektedir.

“Lake Mungo”, baştan sona Alice’in ailesi, arkadaşları, yakın çevresiyle yapılan röportajlar ve arşiv kayıtlarından oluşan bir yapım. Film, büyük ölçüde Palmer ailesinin zamansız kaybının dramatik bir hikayesi gibi dursa da, bir taraftan da tüyler ürpetici sahneleri içinde barındıran etkileyici bir gerilim olarak karşımıza çıkıyor. Zira birkaç saniyeyi geçmeyen fotoğraf ve video kayıtlarındaki görüntüler hikayenin içerisinde o kadar yerli yerinde kullanılıyor ki, 40 yıllık korku filmi izleyicisi olsanız bile bu sahneler tüylerinizi diken diken yapmaya yetiyor. Aslında film hakkında ne kadar az şey bilip izlerseniz o kadar iyi. Şahsen film öncesi konusu hakkında küçük bir araştırma yapayım dedikten sonra internette açıklayıcı bir sayfa bulamadım ve filmi beklentisiz izlemeye başladıktan kısa bir süre sonra etkisine girdim. Kimi seyirci için sıkıcı gelebilir ama belgesel havası son derece inandırıcı olduğundan sanıyorum ki hikayesi ilginizi çekecektir. Muhtelif ‘footage’ görüntüleri ortaya çıkmaya başladıkça içinizi bir huzursuzluk kaplaması kaçınılmaz. Özellikle filmi gece yarısı izlemeye kalkanlar için daha etkili bir tecrübe olabilir. Bu noktadan itibaren sonunu getirip getiremeyeceğinizi iyi düşünün. İşin şakası bir yana “Lake Mungo” için son zamanlarda izlediğim en tüyler ürpertici filmlerden diyebilirim. Bir an olsun kurgu olduğunu hissettiren bir yapım değil, hatta sona erdiğinde bile bir film olduğuna inanıp inanmamak arasında kalabilirsiniz. Fazla spoilera kaçmadan “Lake Mungo”nun hikayesine değinmek gerekirse karşımızda bu tarz bir film için arka planı fazlasıyla düşünülmüş ve olayların neden olduğuna dair bir açıklama getirme çabasında olan bir yapım var. Bir çok sahneyi neden izlediğimizi sonlara doğru anlamaya başlıyoruz. Bu açıdan “Lake Mungo”da içi boş korku yaratma amaçlı bir filmden fazlasını görebilirsiniz.

Aslında filmin “The Blair Witch Project” ve “Paranormal Activity” gibi benzer türde yapımlarla yakın bir ilişkisi olduğu söylenebilir. Ama bu ilişki daha çok akrabalık derecesinde kalıyor. Bu filmde tam olarak yaşanan bir dehşetin kayıtlarını izlemiyoruz. Daha ziyade bir ailenin kızlarını kaybettikten sonraki psikolojik durumlarını ve bu kaybın yaşamlarına olan etkilerini görüyoruz. Kanımca dehşet yaratma becerisi açısından yakın geçmişteki olay yaratan muadili “Paranormal Activity”nin kat kat üzerinde olmasına rağmen benzer şekilde üne ulaşmamış olması “Lake Mungo”yu bir nebze daha çekici kılıyor. Ancak filmin ününün kısa bir süre sonra yayılması ve “Paranormal Activity” misali sahte bir efsaneye dönüşme ihtimali de mümkün. Nedeniyse her zamanki gibi Amerikan yapımcıların filmi keşfetmeleri ve yeniden çekmeye yeltenmeleri. Bu gibi filmler ne zaman stüdyo filmine dönüşseler o zaman büyüleri kaçıyor olsa da gerçek korku severlerin hala zamanı var. “Lake Mungo”, “Paranormal Activity” misali stüdyolar tarafından cilalanmış haliyle gözümüze sokulmadan önce Avustralya yapımını izleyebilirsiniz. Hayaletlere inanın ya da inanmayın. Bu film huzurunuzu kaçıracak!

Korkusitesi için yazan Orçun Tunalı / Gorcun

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Orçun Tunalı

Tüm Yazıları
25 Haziran 1986 tarihinde Tekirdağ, Çorlu ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri korku filmleri, hikayeleri ve oyunlarına ilgi duyduğundan olsa gerek bu siteyi keşfetmesi kaçınılmaz olarak gerçekleşecekti. Daha sonra yazdıklarıyla ekip içerisinde kendisine yer buldu. Mesai dışında ve off günlerinde Jigsaw’ın asistanı olarak stajını sürdürüyor. Amatör ruh ve tutkuyla korku türündeki her türlü görsel, işitsel ve yazınsal eserlere ilgi duymakta. Aynı hissiyatı ve heyecanı paylaşan bu topluluk içerisinde yer almaktan son derece memnun.

Yorumlar (7 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.