Kanımdan iç ve sonsuza kadar yaşa... Interview with the Vampire (1994)

La Peau Blanche (White Skin)

Korku Film Arşivi

Korku Sinema

wherearethevelvets

12 Haziran 2009

6 Adet Yorum

6

Yönetmen: Daniel Roby
Senaryo: Joël Champetier
Yapım: 2004, KanadaSüre: 92 Dakika
Oyuncular: Marc Paquet, Marianne Farley, Frédéric Pierre, Jessica Malka, Joujou Turenne

Ev arkadaşları Thierry ve Henri bir barda tanıştıkları 2 güzel fahişeyle bir otele giderler. Thierry, kızıl saçlı beyaz tenli kızları ne kadar itici bulduğunu Manon adlı esmer fahişeye anlatırken, zenci (ve ten rengi konusunda oldukça hassas) Henri, diğer odada Marquise adlı “kızıl”la iyi vakit geçirmektedir ta ki kız onu parçalamaya çalışana kadar!

İlginç bir başlangıç… Film esasen kızıl ve soluk tenli kadınlardan oluşan bir aile efsanesine dayanıyor. Her ne kadar soluk benizlilerden hoşlanmasa da Thierry, aynı üniversitede müzik okuyan, gizemli bir kızıla aşık olur. Claire adlı bu kız çok kolay tav olur. Sanki Thierry’i o da istemektedir. Daha ilk randevuda yatağa girerler. Kız, ona yenmeye hazır bir meyve gibi davranmaktadır. Sabah işler değişir, kız ilişkilerini daha en başından sonlandırmak istemektedir. Ama Thierry, bu sessiz kızı saplantı haline getirmiştir. Onu takip eder ve bir hastanede yatarken bulur. Kız cilt kanseridir.

Duygusal bir film gibi görünen film alt metinlerle dolu. Bir kere kızıl kadınlardan oluşan aile, okkült bir cadı topluluğunu andırıyor. Beyaz tenliler güneş ışınlarına, esmerlere göre daha dayanıksızdırlar; cilt kanserleri en çok onlarda görülür bu yüzden. Ama Claire’in bu hastalığı güneş ışığıyla arası iyi olmayan bir yaratığı akla getirmiyor mu? Adından da anlaşılacağı gibi film bu beyaz ten ve kızıl saç görseli üzerinde inşa edilmiş, bu olgular bir metafor olarak kullanılmış.

Boş gezen müzisyen Henri’nin ısırılması, Haiti’li akrabalarının eve doluşmasına neden olur. Olacakları önceden sezebilen eksantrik hala Marie-Pierre’in woodoo inanışından yola çıkarak anlattığı zombi (yürüyen ölüler) hakkındaki hikayeler Thierry’nin (acayip davranışlarına da tanık olduğu) Claire hakkındaki şüphelerini yoğunlaştıracaktır.

Öykü gerçekten derli toplu; beklediğimden daha iyi çıktığını söylemeliyim. Oyunculuk abartısız ve inandırıcı. “Let the Right One In”den seneler önce, ona benzeyen hikayesi ve tarzıyla bu film, duygusal olduğu kadar acımasız da. Kanada’nın Fransızca konuşulan bölümü olan Québec’te çekildiğinden soğuk ve mesafeli bir havası var. Dışarının soğuğu ve renkler çok çarpıcı bir atmosfer oluşturuyor. Filmin en başından beri süren “tekinsizlik” havası, filmin sonuna dek sürüyor ve ilgiyi ayakta tutuyor.

Oyunculuk demişken, Claire’i canlandıran Marianne Farley, rolünün hakkını ziyadesiyle veriyor. Sadece Thierry karakterinde değil, izleyici üzerinde de, hem hastalığın iticiliğini hem de gizemin çekiciliğini uyandıran, minimalist bir oyun çıkartıyor.

Öykü bir romandan uyarlanmış, sanırım bu yüzden çok güçlü bir metni var. Let the Right One In‘in havasından hoşlananlara; zombi, yamyamlık ve succubus gibi okkültist konulara ilgi duyan arkadaşlara doyurucu gelecektir.

Korkusitesi için yazan Wherearethevelvets

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: wherearethevelvets

Tüm Yazıları
17 Ocak 1978 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Murat Akçıl, korku ile küçük yaşlarda tanıştı. İzlediği ilk korku filmi (ki ilkokuldaydı) The Evil Dead idi. İlkokuldayken, şimdilerde çokça yararlanacağı korku filmleri ve istismar sineması örnekleri izledi. Hatta Cumartesi geceleri Yunan kanallarında yayınlanan sakıncalı ve dehşetengiz filmlere de göz atma şansı oluyordu. Ortaokul ve liseyi daha çok erotik materyallerle geçiren Wherearethevelvets nihayet üniversitede İstanbul’a yerleşti ve büyük şehrin tüm imkanlarını kullandı. Kendi gibi sinemasever sınıf arkadaşları vardı ve en sevdiği şey bir filmi başından sonuna dek saatlerce anlatmaktı. Bu nedenle beyni düzülen bir arkadaşı “neden izlediğin filmleri yazmıyorsun” dedi ve Wherearethevelvets hiç aşina olmadığı internet diyarında film anlatır oldu. Bu sayede tanıştığı Korkucu.com'da 2008’den beri yazı yazmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.