Duymak istemediğimiz tek şey kabul etmediğimiz şeylerdir. Prof. Howard Birack - Prince of Darkness (1987)

Kurtadam

Korku Sözlüğü

YasinKarakaya

08 Ocak 2009

11 Adet Yorum

11

Yine vampir gibi köklü ve yaygın bir efsanedir; dünyanın çeşitli yerlerinde hayvana dönüşen insanlarla ilgili efsaneler vardır ve dönüşülen hayvanlar arasında en sık rastlananlardan biri de kurttur. Geleneksel olarak edebiyatta ve sinemada kurtadam, dolunayda kurda dönüşen, normal bir insandır (bazen insan/kurt arası bir yaratığa dönüşürler, bazen de tamamen bir kurda). Çoğu öyküde normal insan olduğunda başkalarından pek farkı yoktur (ama bazı öykülerde, insan biçimindeyken de en azından gelişkin duyulara sahiptirler). Kurda dönüştüğündeyse korkunç, vahşi, neredeyse alt edilemez bir yaratık halini alır – çoğu öyküde ve filmde, kurtadamı öldürmek, hatta bazılarında yaralamak için bile gümüş gerekir. İşte bu yüzden, Stephen King’in bir romanına da adını veren gümüş kurşunun, kurtadam edebiyatında önemli bir yeri vardır.

Sinemada kurtadam da vampir gibi çok eskiden beri kullanılan bir yaratıktır; Universal da, Hammer da kendi korku serileri içinde kurtadama yer vermişlerdir. Modern kurtadam filminin başlangıç noktasıysa, 1981 kabul edilebilir: 1981, Joe Dante’nin, zamanı için hayli etkileyici “The Howling”in ve John Landis’in korku/komedisi “An American Werewolf in London”ın gösterime girme yılıdır. Özellikle Landis’in filmindeki kurtadama dönüşüm sahneleri, korku sinemasında görsel efekt açısından yeni bir dönemin habercisi olmuştur.

10 KURTADAM FİLMİ
Werewolf of London (1935)
The Wolf Man (1941)
The Curse of The Werewolf (1961)
An American Werewolf in London (1981)
The Howling (1981)
Company of WoIves (1984)
Teen Wolf (1985)
Silver Bullet (1985)
Wolf (1994)
Dog Soldiers (2002)

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (11 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.