İnanmadığın şeyler seni öldürebilir Urban Legend (1998)

Korkunun Canavarları

Korku Genel

Korku Kitap

YasinKarakaya

13 Ekim 2011

0 Adet Yorum

0

Sitemizin yazarlarından Fatih Danacı, ilk kitabı ile karşımızda. Daha çok korku sinemasının ilk yıllarını anlattığı yazılarıyla tanıdığımız Danacı, yine aynı çizgide seyreden bir çalışmasını bizlere sunuyor. Kalkedon Yayınlarından Ekim ayında çıkan kitabın adı “Korkunun Canavarları”. Kapak tasarımı ise bir hayli ilgi çekici. Universal’ın yarattığı klasik korku kahramanlarından biri olan Frankenstein’ın yaratığı ile özdeşleşen Boris Karloff’un klasik pozlarından biri, kırmızı zemin üzerine resmedilmiş.

Kitap, korku sinemasının ilk yıllarında yarattığı on klasik canavarı konu alıyor. Bu başlıklar altında, Kurt Adam, Kara Gölün Canavarı, Frankenstein, Görünmeyen Adam, King Kong, Mumya, Jekyll&Hyde, Operanın Hayaleti, Vampirler ve Zombiler yer alırken, bu sinema kahramanlarının günümüze kadar ki süreci anlatılıyor. Bu süreçte yaşadığı değişimler, dönüşümler tespit ediliyor. Ancak kitap, yalnızca bununla sınırlı değil. Korku ikonlarının kronolojik tarihinin anlatılmasının yanında, çıkış noktalarına da değiniliyor. Kurt Adam başlığı altındaki bölümde Kurt Adam mitosu ve söylenceleri irdelenirken, Frankenstein bölümünde edebi kaynak analiz ediliyor; daha sonra sinemasal yolculuğu anlatılıyor.

Kitabın belki de en büyük sürprizi Giovanni Scognamillo’nun, 1959 yılında Amerika’da yayımlanan bir fanzindeki yazısını içeriyor olması. Scognamillo’nun tozlu arşivinden çıkarılıp, dilimize çevrilen ve Mumyalaşmayı ve Mumyaların sinema ekranlarındaki serüvenini anlatan yazı ile ustanın keyif veren bir çalışmasını daha okuma imkanına erişmiş oluyoruz. Gerçek hayatta Danacı ile iki sıkı dost olan Scognamillo, kitabın arka kapak yazısını da yazmış:

Canavarlar karnavalı

Canavarsız bir sinema düşünebilir misiniz? Ben düşünemem, bu kitabın yazarı da öyle! Bu yüzden birbirimizi bulduk ve anlaştık, kendisi kitabı yazdı ben de arka kapağı. Şimdi temel bir soru ile başlayalım: “Canavarlar hiç sevilir mi, sevilebilir mi, canavarsever olunabilir mi?

Sinema meraklısı iseniz her tür film izliyorsanız canavarlara muhakkak bir aşinalığınız vardır, ister sevin ister korkun. Şayet korku filmi meraklısı iseniz canavarlar bir çeşit kapı komşunuz oluverir kaçınılmaz bir şekilde, çünkü canavarlar korkunun olmazsa olmazıdır.

Zengin bir sinema kitaplığı kuran ve her geçen gün genişleten Kalkedon Yayınları, yeni bir korku sineması kitabını daha okurlarına sunarken, ilk defa Türk bir yazarın çalışmasına yer veriyor. Ümit edelim ki, bu tarz çalışmaların sayısı artar, yabancı yazarların gözleriyle değil de, bizden olan gözlerle bu tarihi görme imkânını yakalamaya devam ederiz. Sevgili Fatih Danacı’yı tebrik ediyor ve çalışmalarının devam etmesini temenni ediyoruz.

Kitap 10 bölümden oluşuyor ve içeriği şu şekilde sıralanmış;

1- Kurt Adamlar Sinema Ekranlarında
  ·  Kurt Adam Kavramına Bakış
  ·  Kurt Adamın Sineması
2- Kara Gölün Canavarı
3- Frankenstein’ın İsimsiz Yaratığı
  ·  Frankenstein Romanına Giriş ve Hammer Dönemine Kadar Frankenstein Sineması
  ·  Hammer Döneminden Günümüze Kadar Frankenstein Sineması
4- Sinemada Görünmeyen Adamlar
5- King Kong – Dünyanın Sekizinci Harikası
6- Mumya Çılgınlığı (Mummy Madness) – Giovanni SCOGNAMILLO
7- İki Yüzlü Adam
8- Vampirlerin Sinemadaki Yüzleri
  ·  Farklı kültürlerde vampir kavramları
  ·  Vampirleri sinemadaki yüzleri
9- Operanın Hayaleti
10- Yaşayan Ölüler – Zombiler
  ·  Kara Büyü ile Dirilen Zombiler
  ·  Bilimkurgusal Zombilerden Romero’nun Zombilerine… Ve Sonrasına…
  ·  Sonuç

Sipariş için; http://www.idefix.com/kitap/korkunun-canavarlari-fatih-danaci/

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.