Seni yakalayacaklar Barbara! Night of the Living Dead (1968)

Korku Sinemasında klişeler

Kamera Arkası

Korku Sinema

YasinKarakaya

19 Kasım 2008

1 Adet Yorum

1

Korku sineması başlangıcından bugüne pek çok sarsıcı örnek vermiş, dönemsel olarak oldukça önemsenmiş yada hakir görülmüş bir alandır. Her yaştan seyircinin bu türe olan açlığının ticari olarak değerlendirilmesinden dolayı sayıca çok fazla örnek verilmiş ve ister istemez bir kendini tekrar etme durumu oluşmuş,
alt türlerin neredeyse her filmde uygulanan şablonları çıkarılmış ve başlarda ilginç olan kimi fikirlerin defalarca işlenmesinden mütevvellit bir klişeleşme yaşanmıştır.

Her dönemde yaratıcı fikirlerle bunu aşan yönetmenler olmuş ama onlarda bir süre sonra yeni klişelerin yaratıcısı olarak anılmışlardır. Örnek : Danny Boyle ilk filminde Zombi‘leri devrimsel sayılabilecek bir fikirle, sinir bozucu yavaşlıklarını boşverip müthiş hızlı yaratıklar olarak perdeye aktardı ama şimdilerde özellikle video piyasası içinde yapılan filmlerde Ussein Bolt’dan daha hızlı koşan Zombiler var. Bu sebeple filmi izleyen kişinin 1.5 saatlik bir deja-vu deneyimi yaşamasına sebep olan korku klişelerini analım istedim.

1- “Sakın oraya gitmeyin, hepiniz öleceksiniz!”

Bir minivanın içine doluşmuş yüzlerinden sağlık ve cinsellik fışkıran gençlerin bi şeyler almak için durdukları mekanda, sallanan sandalyesinde sinir bozucu bir şekilde bir ileri bir geri giderek bu uyarıyı yapan fakat aynı gençlerce sallanmayan Redneck amca… Sonuç : Amca haklıymış!

2- “Hepimiz dağılalım ve Jenny’i arayalım”

Filmdeki manyağın ekmeğine yağ sürercesine bir ayrılma merakı vardır bu fazla oksijen yüzünden kafayı yemiş gençlerde… Kardeşim hepiniz bir arada dursanız da birlikten kuvvet bulsanız. Yani ayrılmadan önce bir nasıl öleceklerini seçmedikleri kalıyor. Sonuç : Sürüden ayrılanı Michael Myers kapar

3- “Sevişme yoksa ölürsün!”

Amerikan Teen slasherlerini seyredenler genç, yapanlar ise yaşlı olduğu için sağcı ve muhafazakar ne kadar çok fikir varsa bu filmlerin içine doluşturulur. Stüdyolar böylelikle bizi içgüdüsel olarak şartlandırmış olur. Çoğu insanın yaz tatilinde sevişememesi de bundandır. Çünkü tüm korku filmlerinde gelenek olduğu üzere Kamp yada eve ilk yerleşen ve kıtlıktan çıkmışcasına sevişen çiftler hunharca öldürülecek ve bu dünyadan mundar gideceklerdir. Oysa filmin en gıcık ve aseksüel tipi sonuna kadar gidecek manyağı öldürecek, ruhu defecek ve bakire bir Jan D’arc sembolü olarak gökyüzüne yükselecektir. Sonuç: Sevişme, savaş!

4- “Bu film asla bitmez!”

Bir korku filmi asla bitmez… Düşmanın öldüğünü sanırsınız ama o her seferinde ayağa kalkar ve birilerini daha götürür, yakın, kesin, ezin farketmez filmin sonunda bile kolu bacağı illa bi yeri kıpırdar mezardaysa toprak oynar el çıkar vs. Çünkü bu sapık katiller mahallenin dayak yiyip yiyip küfreden arsız çocukları gibidir oyunun (filmin) bittiğini asla anlamazlar. Sonuç: Boşuna uğraşmayın bu sizi döver!

5- “Merak kediyi öldürür!”

Korku filmi tipleri gereksiz meraklıdır. Normal şartlar altında bir insanın tırsıp şehir değiştireceği durumlarda bile üstüne üstüne giderler ama ebeden başka da bir şey göremezler. Filmin başlarındaki merakı anlıyorum ama tüm arkadaşları biçilmişken hala anahtar deliğinden bakıp göze şırıngayı yemenin mantığı ne olabilirki? Sanırım bu da gençlere verilen bir gizli gerçek hayat dersi yani üstünüze vazife olmayan şeylere karışmayın. Üzülürsünüz!

6- “Çalışmayan arabalar, Açılmayan kapılar”

Altın kurallardan biri de, eğer peşinizde bir manyak varsa marka ve modeli ne olursa olsun hiç bir taşıtın çalışmayacağıdır. Burada gizlice yedirilmek istenen zor durumlarda asla teknolojiye güvenilmemesi gerektiğidir. Yada bunu Amerikan oto sanayicileri birliği de filmlere zorla koydurmuş olabilir. Bu şekilde güzide ABD vatandaşlarına arabalarının 100.000 bakımı hatırlatılmış olur ve elinde mısır izleyen göbekli der ki “Ahan da yarın peşime bi manyak takılırsa bu arabayla kaçamam iyisi mi bi bakıma sokuvereyim!” Keza kapılar için de durum aynıdır. Son dönem teen slasher’larında salak hademe tarafından kilitlenme bahanesi kullanılsa da kilitli olmayan kapıların bile açılmadığı çokca görülmüştür.

7- “Önce Şişman ve Gözlüklüler…”

Eğer daha düşük bir yaş grubuna hitap eden bir film izliyorsanız doğal olarak sevişerek ölenleri göremezsiniz. Ama onların yerine geçecek tipleme çoktan hazırdır. Şişman ve Gözlüklüler bu arkadaşların diğer bir özelliği de aşırı mızmız olmalarıdır. Neyseki Filmin manyağı ilk cinayetini bizim de ısrarla arzuladığımız şekilde bu tip üzerinde işler ve insanın içinin bir rahatlama kaplar… kaplar… kaplar…

-Bu klişeyi yıkan film ise Lost serisidir. Her bölümde ne zaman harcayacaklar bu adamı dememe rağmen “Hurley” dizinin gedikli ve lazımlı tiplemelerinden biri haline geldi.

Kasıtlı olarak yazmadığım kemikleşmiş klişeler var onları da konu uzasın gitsin diye size bırakıyorum. Yorumlar kısmına kendi tesbitlerinizi ekleyebilirsiniz. Kolay gelsin..

Kaynak: Otekisinema.com

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (1 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.