Cehennemde yer kalmadığında, ölüler yeryüzünde yürüyecek!. Dawn of the Dead (1978)

KORKU SİNEMASI: Colin Odell, Michelle Le Blanc

Korku Genel

Korku Kitap

Murat Akçıl

Yazarlarımız

YasinKarakaya

07 Temmuz 2011

0 Adet Yorum

0

“Korku son derece kötü bir üne sahiptir; eleştirmenler tarafından dışlanır, medya tarafından rezil edilir. Ne ki, oldukça popülerdir; içerik bakımından zengindir ve en az sinemanın kendisi denli eskidir.”

Korku filmi üzerine yazılmış kitaplar, diğer türlerle kıyaslandığında oldukça azdır. Üstelik Türkçe kaynaklara ulaşmak daha da zordur. Bahsedeceğim kitap korkuseverlerin yüreğine bir nebze olsun su serpecek nitelikte. Evet yetersiz ama yazarlar da bunun farkındalar ve bunu baştan belirtiyorlar.

“Korku Sineması” akademik bir kitap değil. Uzun, anlaşılamayacak tanımlamalarla insanın aklını karıştırmıyor; okuması rahat. Üstelik “Iyyy korku filmi izlenir mi?” ya da “Ne anlıyorsun bu vahşetten? Hastasın sen valla” gibi yersiz (ama çok sık) saldırılara maruz kalan korkuseverleri ziyadesiyle tatmin edecek bazı güzel saptamaları var. Bu ve benzeri güzel temasların bulunduğu eğitici ve öğretici “Giriş” bölümü, korku filminin yapısı, alttürler ve korku temaları, korku teknikleri, izleyicinin korku filmi ile ilişkisi, sansür ve korku filmi, taklit, tekrar çekim, geri kazanım ve yeniden keşfetme gibi ekonomik başlıklardan oluşuyor. Kısa ama referans niteliğinde bu başlıklar. Daha sonra İngiliz, İtalyan, Fransız, Alman ve İspanyol sinemalarından oluşan Avrupa; Kuzey Amerika, Kanada, Orta ve Güney Amerika sinemasından oluşan Amerika; Japon, Hong Kong, Kore ve Hindistan sinemasından oluşan Asya ve Okyanusya Korku Sinemasına kısa bir bakış ve öne çıkan örneklerle devam edilmiş. Örnekler tabii ki yeterli değil ama fikir vermesi açısından yerinde. Üstelik yine altını çiziyorum, kesinlikle fazla didaktik, ağır, akademik değil. Oldukça eğlenceli bir kitap.

Şimdi olmamış kısmına gelelim. Orijinal “Horror Films” 2007’de yayınlanmış. Dilimize ise 2011 Nisan’ında çevrilmiş. Korku filmi sayısının hızla arttığı son dönemleri içermediği için kitap hafif bir demode hissi uyandırıyor. İkinci olarak, kitap görsel yönden sıfır. Sinema gibi göze hitap eden bir sanat dalını sadece yazıyla geçiştirmek olmamış. Sonuncusu ve asıl önemlisi ise çevirinin gerçekten ama gerçekten çok kötü olması. Kitabın sonuna doğru bu kelime hatalarının, dizgi hataların, düşük cümlelerin artması, işin aceleye getirildiğini ve fazla kontrol edilmediğini gösteriyor. Özellikle uzun cümlelerde çevirmen çuvallıyor, cümlenin sonuyla başı tutmuyor. Örnek: “Razorback, varlığı kasabalılar tarafından reddedilen, yalnız kimseleri öldüren ve bir önceki saldırısında hırçın kurbanı tarafından avlanan büyük bir canavarın Jaws’ı andıran bir aksiyomunu içermesine karşın, yerlilerin düşmanlığı da filme farklı bir boyut katar.” Siz bu cümleden ne anladınız? Ayrıca çevirmen sinema terimlerine tam olarak hakim değil demek ki. Bazı terimler artık Türkçe’ye çevrilmiyor. Mesela “slasher” Türkçe’ye “kesme biçme” şeklinde birebir çevrilmemelidir bence.

Neticede “Korku Sineması” Türkçe edisyonu sebebiyle kötü ama kitap olarak oldukça yararlı. Hızla okunuyor ve can sıkmıyor. O yüzden öneriyorum zaten.

KORKU SİNEMASI: Colin Odell, Michelle Le Blanc/ 238 sf/ Kalkedon Yayınları/2011

Korkusitesi için yazan Murat ‘Wherearethevelvets’ Akçıl

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.