Hepimiz ara sıra deliririz! Norman Bates - Psycho (1960)

Korku Filmlerinin 10 Kahramanı

Korku Listeleri

YasinKarakaya

06 Temmuz 2012

4 Adet Yorum

4

Bir korku filminde ortalık karıştığında kim yanınızda olsun isterdiniz? İşte cevabı! Yanlarında kendinizi güvende hissedebileceğiniz korku sinemasının en iyi 10 kahramanını sizler için seçtik.

10. Tallahassee (Woody Harrelson, Zombieland)korku-kahramanlari1

Ölüler canlandığında yanında güvende hissedeceğiniz biri. Ben ile bir evde saklanabilir, bir alışveriş merkezinde Peter’ın yakınında durabilir ya da Rhodes ve ekibiyle yeraltına inebilirsiniz. Ama muhtemelen en iyisi Tallahassee ile seyahat etmektir. Elbette çılgın biri ama zombileri nasıl öldüreceğini biliyor. Woody Harrelson’ın 2009 yapımı korku komedi filminde canlandırdığı Tallahassee karakteri, gerçek bir kahramanın nasıl olması gerektiğini gösteriyor ve listemizde 10 numarada yer alıyor. Yani bir banjo kullanarak zombi öldürebilen biri bu listede olmayı hak etmiş demektir.

9. Father Merrin (Max von Sydow, The Exorcist)korku-kahramanlari2

Elbette herkes birini kafasından vurup günü kurtarabilir ancak kötü bir ruhun ele geçirdiği küçücük bir kıza şeytan çıkarma ayini yapmak her babayiğidin harcı değildir. O yüzden Max von Sydow’un canlandırdığı Rahip Merrin listemize girmiştir. William Friedkin’in The Exorcist filminde pek çok izleyici korkarken Rahip Merrin korkusuzca şeytanın çirkin yüzüne bakmıştır. İşte bu bir kahraman.

8. Laurie Strode (Jamie Lee Curtis, Halloween)korku-kahramanlari3

Nancy Thompson, Sally Hardesty, Alice Hardy. Yıllardır korku filmi türü final kızını sevmiştir, sonunda kahraman olan, kötülerle savaşan genç ve masum kız. Ancak en çok tanınan final kızı John Carpenter’ın Halloween filminde, Jamie Lee Curtis’in canlandırdığı Laurie Strode karakteridir. Bu tipik komşu kızı korku tarihinde en büyük kahramanlardan bir tanesi olmuştur ve Korku Kahramanları Top 10 Listemizde 8 numarada yer almaktadır.

7. Reggie (Reggie Bannister, Phantasm)korku-kahramanlari4

Saçını at kuyruğu yapıp gitar çalan kelleşmeye başlamış bir dondurma satıcısının büyük bir kahraman olabileceğini kim düşünür ki? Phantasm filmlerinde Reggie Bannister tarafından canlandırılan Reggie, tipik bir kahraman olarak gözükmeyebilir ancak şüphesiz bir kahraman. Her zaman arkadaşları Jody ve Mike’ın yanındadır, onları hiçbir zaman terk etmez ve Tall Man’i yenmek için elinden gelen her şeyi yapar. Dondurma kamyonundaki adama karşı saygı duruşunda bulunun. Kendisi listede 7 numarada.

6. Andre Toulon (Guy Rolfe, Puppet Master III: Toulon’s Revenge)korku-kahramanlari5

Kuklalarına yaşam verebilecek bir formül yaratan bir kuklacıdır. İyi kalpli ve sadık kuklalarının isimleri Blade, Jester, Pinhead ve Six-Shooter’dır. Ve hepsi de Toulon’un karısını öldüren nazi piçlerinden intikam almayı istemektedir. Puppet Master serisinin üçüncü filmindeki ikonik kukla ekibiyle birlikte Guy Rolfe’nin oynadığı Andre Toulon 6 numarada.

5. Sheriff Wydell (William Forsythe, The Devil’s Rejects)korku-kahramanlari6

Bazen deliyi durdurmak için deli olmak gerekir. Kardeşinin ölümünden sorumlu Firefly ailesini yakalamak için Şerif John Wydell ( William Forsythe canlandırdı) pek çok şerifin yapabileceklerinin ötesine geçmiştir. Rob Zombie’nin The Devil’s Rejects (2005) filminde Wydell sadece kötülerin değil iyilerin de zalim olabileceklerini ve şiddet kullanabileceklerini göstermektedir. Bu adamın yakınındayken seri katil olmak istemezsiniz. John Wydell korku kahramanları listemizde 5 numarada.

4. Dr. Sam Loomis (Donald Pleasence, Halloween)korku-kahramanlari7

Kötülüğü yenmek için kötülüğü tanımalısın. O kara gözlerin ardında olup bitenleri bilmelisin. Ve Donald Pleasence’ın canlandırdığı Dr. Samuel Loomis kadar gerçek kötülüğü tanıyan başka biri yoktur. Yıllarca saf kötülüğün vücut bulmuş hali olan Michael Myers’ı kovalamış ve onunla savaşmıştır. İşi bitene kadar büyük bir adanmışlıkla bunu yapmıştır. Halloween serisindeki bu kahraman size yaşına göre kahramanları değerlendirmemek gerektiğini kanıtlamaktadır. Loomis 4 numarada.

3. Peter Vincent (Roddy McDowall, Fright Night)korku-kahramanlari8

Yanı başınıza şu boyun ısıran nahoş yaratıklardan biri mi taşındı? Endişelenmeyin aramanız gereken kişi Peter Vincent’dır. Blade’i geçin, Van Helsing’i de geçin. Vampirleri öldürmek için adamınız Roddy McDowall’ın canlandırdığı Peter Vincent’dır. Ve onun basit bir aktör ya da televizyon sunucusu olduğunu sanmayın. O gerçek bir vampir katilidir! Hem de en iyisinden! Bu yüzden Fright Night isimli filmden Peter Vincent korku kahramanları listemize 3 numaradan giriyor.

2. Ashley J. Williams (Bruce Campbell, Evil Dead)korku-kahramanlari9

Bruce Campbell’ın canlandırdığı Ashley Williams karakteri tüm zamanların en iyi korku ikonlarından biri olmasının yanında kesinlikle en iyi korku kahramanlarından bir tanesidir. Hiç kimse esprili, inanılmaz bir çeneye sahip pompalı tüfek ve testereli bir katil olarak Sam Raimi’nin Evil Dead üçlemesinde yer alan Ash gibi şeytani kıçları tekmeleyemez. Groovy!

1. R.J MacReady (Kurt Russell, The Thing)korku-kahramanlari10

İşte ortalık karıştığında gerçekten yanınızda olmasını isteyeceğiniz bir adam. Akıllı ve cesur gerçek bir lider. Kafasını kullanır. Ve bir de alev makinesi… John Carpenter’ın 1982 yapımı The Thing filminde Kurt Russell’ın canlandırdığı R.J. MacReady, gerçek bir kahramandır, bela geldiğinde yakınlarınızda olmasını isteyeceğiniz bir karakterdir. Üstelik çok “cool” bir herif. Gerçekten sıkı bir kahraman. O yüzden de Top 10 Korku Kahramanları listesinde 1 numarada.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (4 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.