Dilediğin şeylere dikkat et! Djinn - Wishmaster (1997)

Korku Filmlerindeki Radyo Djleri

Korku Listeleri

AnılKoç

13 Mayıs 2015

0 Adet Yorum

0

korku-djKorku filmlerinde müziklerin yarattığı atmosfer bir yana, bir müzik eseri konu alınarak ya da bu eseri dinleyicilere ileten kişi üzerinden filmin gidişatını oluşturmak gerilimi arttırmanın bir başka yolu diye düşünüyorum. Bu bakış açısı içerisinde radyo yayınları bu gerilimin ana merkezi halinde. Bir kişinin radyo yayını esnasında hunharca katledilmesi ya da bir lanetin haberciliğini üstlenmesi o da olmadı yaklaşan kıyameti haber vermesi…

Bu liste 29.09.2014 tarihinde Radiorgasm.net adresinde yaptığım Deli Lordun Günlükleri adlı programdaki konunun detaylandırılmış halidir. İsteyenler listeyi yayın akışıyla birlikte takip edebilirler.

”Radyo yayınını dinlemek için buraya tıklayınız”

 

The Texas Chainsaw Massacre II (1986)korku-dj-1

Tobe Hooper‘ın Chainsaw efsanesinin ikinci filmi karşımıza daha çok kara komedi unsurlarıyla çıkıyor. Taşradan şehre inen Chainsaw ailesi bu filmde aile düzeni ilişkisini toplumla birleştiriyor. Cinayetlerini şehre daha yakın alanlarda işleyen aile daha da ileri giderek şehrin en çok dinlenen radyo istasyonunu basıyor. Baş rolde yer alan Caroline Williams‘ın canlandırığı Vanita’Stretch’ Brock ise bu filmdeki seçilmiş kurban.

Night of the Comet (1984)
korku-dj-2

Night of the Comet dönemin kıyamet sonrası yaşam temasına sahip filmlerinden biri olmasına rağmen bakış açısı ve bu yeniden medeniyet şekillendirme hikayesini mizahi bir dilde anlatıyor. Tarz olarak günümüzde fazla fazla örneklerini gördüğümüz korku-kara komedilerin ilk denemelerinden biri. Dünyanın yakınlardan geçen bir kuyruklu yıldızın insanlığı hemen hemen yok etmesinden sonra hayatta kalanların eğlenceli hikayesini izliyoruz. Filmin başlarından sonuna kadar ‘bilim neyi açıklayabilir?‘ sorusunun ‘bilim neyi düzgün yapabilir ki?‘ versiyonunu izliyoruz.

The Fog (1980)
korku-dj-3

San Antonio körfezindeki küçük bir kasabada yatan lanetin an ve an sahnelendiği 1980 yapımı The Fog, John Carpenter ve Debra Hill ortaklığının akıl almaz ürünlerinden biri. Okyanus kıyısındaki bu kasabanın üzerinde taşıdığı lanetin post-modern zamanda patlaması da bir o kadar manidar. Filmde önemli bir yeri olan radyo istasyonu ve radyo Dj’nin okyanusun üzerinden sislerle gelen laneti anons etmesi de filmin unutulmaz sahnelerinden biridir.

Zombi 3 (1988)
korku-dj-4

Final sahnesiyle değişen dünyayı sembolik bir anlatımla vurgulamaktan öteye geçen Zombi 3, Lucio Fulci‘nin macera-korku türünde verdiği bir örnek. Yönetmenliğinin son ürünlerinden olan bu film pek beğenilmese de keyifli bir zombi filmi. Özellikle filmin sonundaki Dj’in kapanış konuşması için bile bu filmin görülmeye değer olduğunu düşünüyorum.

The Lords Of Salem (2012)
korku-dj-5

Yerel bir radyo istasyonun da Dj’lik yapan Heide’nin başına gelen şeytani olayları muhteşem bir yorumla anlatan The Lords of Salem son yıllarda çekilen en iyi korku filmlerinden biri. Yönetmenliğini Rob Zombie‘nin yaptığı film, gerilim dozu hat safa da olan bir yapım. Sheri Moon Zombie‘nin canladırdığı radyo Dj’nin seçilmiş kişi olması ve kendisine yollanan plak yoluyla irtibata geçilmesi korku filmlerindeki sıradanlaşmış bir çok yorumdan öte yaratıcılık kokan zekanın ürünü.

Pontypool (2008)
korku-dj-6

Baş kahramanlarımız Pontypool kasabasında bir radyo istasyonunda çalışmaktadır. Kendi halinde ve sessiz sakin bir yer olan bu kasabanın sessizliğini bozacak olan şey ise insanları şiddete sevk eden ve sözcükler yoluyla bulasan bir tür virüs hastalığıdır. Üstelik bu hastalık sadece İngilizce sözcüklerle bulaşmaktadır. Bazı sözcüklerse özellikle tehlikelidir. Hastalıktan korunmak için yapılabilecek iki şey vardır: İngilizce dışında bir dilde (burada Fransızca) konuşmak ya da susmak!

Korkucu.com için yazan: Anıl “Lord Magius” Koç

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Anıl Koç

Tüm Yazıları
1987 yılında unutulmuş bir sahil kasabasında dünyaya gelen Anıl Koç, bir çok korku tutkunu gibi anne sütünden kesilir kesilmez V.H.S’den korku sinemasının eğlenceli dünyasına dalmıştır. 2006 ve 2007 yıllarında Morbidzine.com adlı web sitesinde “Magius” adı altında yeraltı müzik hakkında yazılar yazdı. 2008 yılında Hariboextremeculture.blogspot.com.tr adresini kurarak korku sineması üzerine analiz ve fikir yazıları üretmeye başladı. 2012 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat Tasarım Fakültesinde, Sanat Yönetimi eğitimine başladı. 2014 yılında radiorgazm.net adlı internet radyosunda Deli Lordun Günlükleri adlı radyo yayınıyla korku sineması ve extreme müziği bir arada sundu. Halen Hariboextremeculture adresinde de “Lord Magius” adıyla sinema yazarlığına devam etmektedir.

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.