İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Korku Filmlerindeki Geri Dönmeyi Hakeden 10 Kötü Karakter

Korku Listeleri

YasinKarakaya

10 Ağustos 2015

0 Adet Yorum

0

liste-geri
Bazen korku filmi izleyicileri yeniden yapımlara, başlangıçlara veya her ne yapıyorsanız ona karşı beklenmedik tepkiler gösterebilir ancak basit bir gerçek var ki bu izleyiciler korku filmi hayranı olmaya devam ederler. Ancak bu kutuplaşmış tepkileri anlayabiliyorum sonuçta bu film janrını ikonlaşmış karakterler var ederler. Evrensel Canavarlar, 70’ler ve 80’lerdeki slasher filmlerinde yer alan garip yaratıklar ve bizim yeni “öcülere” karşı duyduğumuz ihtiyaç sinema tarihindeki en ikonik kabusların ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Ancak bu saygıdeğer karakterlerin ve bunların her birinin film kahramanlarını öldürmek için kullandıkları eşsiz yöntemlerin yaratılmasında korku janrı bu korkutucu varlıklar için kutsal bir nitelik de belirlemiştir. Her zaman psikopatların yeniden dönüşü beklense de klasik bir yapımın yeniden başlatılması korku filmi hayranları için sıklıkla günahkarlık olarak kabul edilmektedir çünkü sonu gelmez devam filmleri sadece komik ve saçma olmaktadır. Leslie Vernon, Victor Crowley ve Chromeskull gibi, yeni korku ikonları bağımsız bir korku topluluğundan gelmiştir, bu büyük kötüler parlak, gereksiz yere pahalı, intikam dolu bir film çıkana dek uykuda kalmaktadır.

Nitekim bu intikam filmleri haricinde yeni başlangıçları veya yeniden yapımları sinemanın bütünü içinde doğal bir şeymiş gibi karşılamalı ve her bir filmin iyi olacağını umut etmeliyiz. Bu yüzden FANGORIA bu hafta yeni korku filmi hayranlarını ürkütmek için geri dönmeyi hak eden 10 adet korku filmi karakterini ele alıyor.

10- The Lost Boys

list-geri1
Ne düşündüğünüzü biliyorum: “Zaten yeni milenyumda THE LOST BOYS’u görmedik mi?” Teknik olarak evet hem THE TRIBE (2008) hem de THE THIRST (2010) geleneksel devam filmleri gibi olmuştur ve Corey Feldman, Jamison Newlander ve kısaca, Corey Haim’in geri dönüşünü gördük. Ancak bu devam filmleri elinden geleni yaptı (Hatta THE THIRST filmi THE TRIBE’dan fazlasını yaptı) sadece aynı değillerdi ve olamazlardı. Genç ve tehlikeli olma öğesi devam filmlerinde yoktu ve orijinal hikayenin Faust benzeri özelliği Edgar Frog’un hikayesinin uzatılması yüzünden bu filmlerden çıkarılmıştı. Sadece merak ediyorum YouTube neslini hedef alan bir LOST BOYS filminden ve bu filmi yapacak doğru insanlardan ne tür bir çılgınlık ortaya çıkar (mesela AFFLICTED’taki ikili Derek Lee ve Clif Prowse gibi), TWILIGHT sonrası bir dünyada nasıl çağdaş bir vampir korku filmi yapabiliriz?

9- Harry Warden (MY BLOODY VALENTINE)

list-geri2

NIGHTMARE ON ELM STREET ve FRIDAY THE 13TH filmlerinden daha sağlam bir zemine sahip olmasına rağmen, kaderin zalim bir cilvesi olarak her iki MY BLOODY VALENTINE filmi de bu janrda hikayesi devam etmeyen filmlerdendir. Patrick Lussier ve Todd Farmer’ın DRIVE ANGRY 3D’ye getirecekleri çılgınlığı bilsek de MBV3D ‘nin bir tane bile devam filmi olmamıştır. Nitekim box office’te hayalet filmlerinin güç kaybetmesi ve korku filmi fanlarının “sonradan bulunan video çekimleri”nden bıkmış olması sebebiyle Harry Warden, Sevgililer Günü için, korku filmi hayranlarına FIFTY SHADES OF GREY’den daha iyi bir seçenek sunabilir.

8- Corky & Fats (MAGIC)

list-geri3

Beni yakamdan tutup sarsmadan önce lütfen bir nefes alın ve rahatlayın. Belki de korku janrındaki en ünlü ikinci Hopkins rolünü barındıran, neredeyse mükemmel psikolojik korku filmi olan MAGIC’in çekilmesi ateşle oynamak gibi gelebilir. Ancak MAGIC’in ilk çıkışından bu yana eğlence dünyasının ne kadar değiştiğini ve çift karakterli bir rolü canlandırabilecek bir potansiyele sahip bir çok yeni oyuncu olduğunu düşünürsek sizce de ürkütücü Fats’in yeniden sahneye çıkmasının zamanı gelmedi mi? Sonuçta tekrarlanmayan iyi bir sihir numarasının ne anlamı var?

7- The Collector (TALES FROM THE CRYPT: DEMON KNIGHT)

list-geri4

Melton/Dunstan filmlerindeki maskeli manyakla karıştırmayalım, TALES FROM THE CRYPT: DEMON KNIGHT belki de şimdiye kadarki en iyi Billy Zane performansını ekrana taşımıştır (DEAD CALM filminin hayranları aksini düşünebilir). RITUAL’in talihsiz varlığına rağmen TALES FROM THE CRYPT serisi bitmemiştir ve Zane’in canlandırdığı Collector karakterinin karizmatik akıl oyunları ve iğrenç uzuv kesimleri için beyaz perdeye geri dönmesi gerekir. Ve TALES FROM THE CRYPT filmindeki The Collector’un dönüşü bu Halloween’da sinemada ya da televizyonda uygun şekilde tanıtılabilir.

6- Dr. Phibes (THE ABOMINABLE DR. PHIBES)

list-geri5

Şimdilik Jigsaw ortalarda yokken ve FINAL DESTINATION’daki Rube Goldberg-vari kader numaralarına bir ara verilmişken Dr. Phibes’in geri dönüşü memnunlukla karşılanacaktır. Phibes’ın gösterişli ve spesifik estetiğini modern dünyaya taşımak bile yeterince ilginç olacaktır ki yeni cezalandırma yöntemleri ve Phibes’ın oynayacağı yeni kurbanlar ilgi çekecektir. Sıklıkla PHIBES filmleri bilim kurgu kategorisine alınmaktadır belki EX MACHINA veya BLACK MIRROR tarafından bir Phibes hikayesi yazılırsa yeterince ürkütücü olabilir.

5- Candyman

list-geri6

Candyman en son ekranlarda gözüktüğünden bu yana 15 yıl geçti yine de bu karakter bu gün bile ilk doğduğu gün kadar saygıdeğer ve günceldir. Deri rengi farklı çok az korku ikonu ve bu gün haberlerde ırk çatışmasıyla ilgili konuların geçmişte olduğundan daha yaygın olduğu düşünülürse CANDYMAN çağdaş bir dönüş için en uygun karakterdir. CANDYMAN’in önceden belirlenen mitolojisi ele alındığında CANDYMAN evreninde yeni nesil korku hayranlarının kanını donduracak bir çok keşfedilmemiş yer bulunduğu söylenebilir.

4- Dr. Moreau (THE ISLAND OF DR. MOREAU)

list-geri7

Bilimin yoldan çıktığı hikayeler büyük şekillerde geri döndüğüne ve Steve Jobs, Alan Turing gibi elemanların hayatları izleyicinin dikkatini çektiğine göre belki de 90’lı yıllardaki başarısız girişim bir yana bırakılarak Dr.Moreau daha ürkütücü bir şekilde izleyicilerle buluşturulabilir. Medya ve korku filmi alanına sızan sürekli dünyanın sonuyla ilgili korkular ile kombine edildiğinde Moreau’nun genetik deneyleri gerçek hayattan çok da uzak kalmayacaktır. Ve DAWN OF THE PLANET OF THE APES filmine tanınan teknik avantajlar ve yüksek seviyede oyunculukla birlikte Dr. Moreau’nun hikayesi yeni bir korku platfomu oluşturabilir.

3- The Phantom Of The Opera

list-geri8

Üzgünüm, Andrew Lloyd Webber; ben yeni milenyumdaki seksi ve romantik hayaletten bahsetmiyorum. Ben bu güne kadar en ürkütücü karakterler arasında kalmayı başarmış korkunç ve trajik katilden bahsediyorum. Bu karakter her zaman bir çeşit anti-kahraman olarak kalsa da hayvani iç güdüleri sonraki adaptasyonlarda törpülenmiştir. Umarız zavallı canavarlarla ilgili daha iyi algıları olan birileri (Guillermo del Toro? Clive Barker?) çıkar da bu maskeli canavarı yakın gelecekte filme çeker.

2- Gunther (THE FUNHOUSE)

list-geri9

Zavallı canavarlardan bahsetmişken korku dünyasında Gunther (diğer adıyla Funhouse Freak) hak ettiği özeni görememiştir. Belki şehirli korku hayranlarına göre karnavallar ve eğlence evleri artık kaybolmuştur ama bu dünya orta amerikanın kırsalında varolmaya devam etmektedir ve her zamankinden çok şehir efsanesi barındırmaktadır. AMERICAN HORROR STORY: FREAK SHOW’un hayranlar tarafından ne kadar beğenildiği göz önünde bulundurulursa yeni nesli Gunther ve onun ürkütücü ailesiyle tanıştırmak avantajlı olabilir.

1- The Djinn (WISHMASTER)

list-geri10

Burada %100 dürüst olacağım WISHMASTER’ı seviyorum, ve Freddy, Jason veya Michael Myers kadar hızlı çekilen filmlerinin olmaması bana acı veriyor. Salahiyet ve önemsiz internet tartışmalarının etrafında dönen bir kültürle birlikte WISHMASTER’ın yeniden dönmesi çok iyi olacaktır. Djinn rolünü oynayabilecek büyük aktörlerin sayısı düşünüldüğünde aslında kendisinin beyaz perdeye dönüşünü sağlayacak her türlü fikir bana göre iyidir. Bence tüm korku hayranları bir WISHMASTER kampanyası başlatmalıdır.

Diğer filmlere de bakacak olursak… Yeniden yapılması gerekenler:

John Ryder (THE HITCHER) / Jerry Dandrige (FRIGHT NIGHT)

list-geri11

John Ryder ve Jerry Dandrige gibi çok sevilen karakterlerin yeni milenyumda yapılan berbat yeniden çekimlerinden sonra korku hayranları bu karakterlerle çekilen daha iyi filmleri hak ediyorlar. THE HITCHER bu gün de en az çıktığı dönem kadar korkutucu olabilir ve Ryder’ın eski tarz işkenceleri yeni nesil izleyiciyi hazırlıksız yakalayabilir. Bu arada yeni bir FRIGHT NIGHT için bu ikiliyi bir araya getirmek korku severler için bir rüyanın gerçekleşmesi demek olabilir. Artık zavallı Peter Vincent da aramızda olmadığına göre anti kahraman kapasitesindeki Dandridge’i geri getirebilecek bir kötülükle yüzleşen yetişkin Charley’i görmek çok iyi olabilir.

BİRAZ DA MİTOLOJİ: Blair Cadısı / PUMPKINHEAD

list-geri12

Belki de en korkutucu iki modern Amerikan mitini bir araya getirmek sarsıcı olabilir. Bir yanda Blair cadısı efsanesi genişlemeye ve keşfe açık, özellikle de bu günlerde bu mitlerin sosyal medyada yer aldığı düşünülürse. Öte yanda ise modern çağda hak ettiği saygıyı görememiş bir lokal efsane PUMPKINHEAD. Bu yüzden doğa ötesi bir intikam hikayesi yeniden sinemalarda yerini alabilir.

UZUN ZAMANDIR GÖRMÜYORUZ: GÖRÜNMEZ ADAM/ DR. JEKYLL & BAY HYDE

list-geri13

Modern korku izleyicisi bu ürkütücü karakterleri PENNY DREADFUL dizisinde görse de hem Görünmeyen Adam hem de Dr. Jekyll/Mr. Hyde uzun süredir beyaz perdeden uzakta. (her ikisinin de bulunduğu THE LEAGUE OF EXTRAORDINARY GENTLEMEN hariç?). Toplum içinde ve özelde sergilediğimiz iki karakterlilik düşünüldüğünde aslında bu hikayeler her zamankinden daha güncel değil mi? Eğer PARANORMAL ACTIVITY filmlerinde şeytani varlıklarla Görünmez Adam numaraları yapılıyorsa o zaman R kategorisinde, görünmeyen bir psikopatla neler yapılmaz.

İNSANDAN CANAVARA: Freddy Krueger / Captain Spaulding

list-geri14

İnsan korku ikonları hakkındaki “başlangıç” filmleri sıklıkla karışık tepkilere yol açarken bu iki karakter psikotik başlangıçlarını irdelemek bakımından en verimli olan karakterler olsa gerek. Freddy Krueger Elm sokağı’nın çocuk katili haline nasıl geldi? Captain Spaulding Firefly klanını nasıl cinayet ve kargaşaya yönlendirdi? Tekrarlanan yeniden yapımlara kıyasla bu sorulara yanıt arayan filmler yapılması çok daha ürkütücü hikayelerin ortaya çıkmasını ve korku hayranlarının ilgisinin daha çok çekilmesini sağlayabilir.

OLASILIKLAR: Pinhead / Pennywise

list-geri15

Kaynak materyallerin yeni adaptasyonları sınırsız gibi gözükse de Pinhead veya Pennywise’ın izleyicilerini korkutmasının üzerinden çok uzun zaman geçmiştir. HELLSEEKER’dan bu yana (ki o da tartışmalıdır) kayda değer bir HELLRAISER devam filmi çekilmemiştir ve Pennywise’ın üzerinden ise 20 yıldan uzun bir zaman geçmiştir. Ve her iki karakter de kendilerini canlandıran aktörlerin muazzam performansı sayesinde birer ikona dönüşmüştür korku filmi hayranları bu şeytani ikiliye beyaz perdede her zaman ikinci bir şans verecektir.

Kaynak: http://www.fangoria.com/

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.