İnsanlar hayaletlere neden inanır? Eğlence için mi? Hayır! Ölümden sonra bir şeyler olduğu ihtimali için.1408 (2007)

Korku bahanedir, korku şahanedir!

Korku Sinema

Neşe Binark

Sine-Makale

Yazarlarımız

YasinKarakaya

12 Temmuz 2011

6 Adet Yorum

6

“Beyninin labirentlerine takılıp kalan insan; kafatasına yapışmış bir sülük beynini emiyormuşçasına, milyonlarca kurtçuk aklını kemiriyormuşçasına ve beyin lopları arasında gelişen bir tenya, ıslak, cıvık hareketlerle kayıp burun boşluğundan sarkıyormuşçasına, delirir!”

Ergin vücutlu bir embriyodur artık, ana rahmini taklit eden bir zarla çevirip kendini, bir yumurtaya hapseder deliren insan! Çatlatıp, kanırta kanırta kabuğunu zorlar, kendini kanatır. Hem çıkası gelir yumurtasından, hem kalası vardır ininde, sürekli debelenir durur beyninde!

Gövdesi dev bir piramit gibi gelir ona, kafası yanardağ büyüklüğünde gökyüzünü yalarken bedeni çekilip uzatılmış, sündürülüp gerilmişçesine kolları başka kıtalara uzanır, bacakları dünyadan uzaya sarkar delinin!

Saatler gözlerinden genzine bir bir eriyerek akar, zaman zamansızlaşır, mekan kudümsüzleşir. Vakitsiz ve tekinsiz bir boşluk içinde, gerçekliğini ölü bir sümüklüböceğin sırtına yükler deliren insan, her şey kararır ya da sararır kör gözlerinde, bütün renkler intiharı seçer!

Boynu, binlerce zürafa boynu kadar uzar. Kafatası, sırığa oturtulmuş kesik bir kelle gibi bir o yana bir bu yana sallanır durur. Dili kilometrelerce dışarı sarkar, teni yılan derisine döner pul pul dökülür delinin, her kriz sonrasında aklı deri değiştirir.

Göğsünde, sadece bir tiktaklı saatmişçesine istemsiz çalışan yüreğini bir çekmece içinde saklar deli, isterse çeker çekmeceyi sunar kalbini boşluğa, isterse kilitler üzerinden bir sonraki kurma vakti gelene kadar! Her kriz yürek saatinin mengenesini bir daha sıkar, bir daha, bir daha, bir daha! Zembereklerini patlatacağı güne kadar itinayla yürek delirtilir!

Patlatılmış nar gövdesinden dağılan taneler gibi öğürür hayata tiksintisini deli, etrafa nefretini saçar. Aklından piranhalar fırlar öteye beriye, dişler, ısırır, tükürüğü asit saçar, yarasa gözlü kelebekler uçuşur boşluğu yutan gözlerinden, ezer geçer bir bir doğrularını evrensel aklın!

Aklı, beyni, ruhu, bedeni silinir!
Şeffaflaşır; içinden gökyüzü, dağlar, ormanlar, deniz geçer, delirir!
Boşluğu adımlar, bilinmeyene yürür, üzerinden koskaca bir evren geçer, kendi silikliğinde ezilir!

Boşlukta gözler uçuşur! Korkutan, ürküten, azarlayan, ağlayan, sevinen, üzen, kızan ama hep deliyi gözetleyen gözler! Tüm kainatın gözleri onun üzerindeyken, deli saklanacak delik arar! Kendi mezarını kendi kazar, tabutuna saklanır. Ama gözler hep yanında, hep kafasının içinde kalır. Karanlıkta bile gözetlenir, ölürken bile gözetlenir, ölür, gözlerin en büyüğü üzerinde kalır.

Alevde açan çiçekler gibi görünür gözüne yaşam delinin, bir bir alev alır insanlar! Yanar dururlar, birbirlerini yakar, beraberce harlanır alev alırlar. Cehennemlerinin ateşi irin kusturur insanlara, yanmamak için onlardan uzakta kalır deli, ateşten korkar!

İçinden hepsini kavurmak gelse de, ellerinden, gözlerinden, ağzından alevler saçsa da, dokunduğunu ateşe atası, kömür olana kadar döne döne kavurası gelse de kendi ateşinden korkar. Kendi ateş olduğu halde ateşin kendini yakmasından korkar!

Ellerinden memnun değildir rendeleyle parçalayası vardır. Kollarından memnun değildir, çatır çatır kırası vardır. Bacaklarından memnun değildir, silindir altında ezesi vardır. Kendinden memnun değildir, kanından göl yaratıp içinde boğulası vardır. İlk fırsatta, arkadan bağlı gömlekte etkisizleştirilmiş ellerini özgür bulası, önce kendine sonra dünyaya zarar veresi vardır.

Sesler, havada uçuşan irili ufaklı köpük baloncuğu gibidir. Deli duyar işitmez, deli kulakları deniz kabukları gibidir, içinde kendi seslerini barındırır.

Övülesi bir estetiği vardır delirmenin, korku dolu bir aurası vardır aklını yitirmenin! Delirmekten korkar akıl ama korkularının şemsiyesinde ıslanarak delirir.

Yavaş yavaş büyür korkular akılda, sindire sindire delirir insan!

Korkunun kirli nefesi siner aurasına, korkuyu koklar, korku kokar!

Korku bahanedir, korku şahanedir!

Delilikten korka korka delirir insan!

Korkusitesi için yazan Neşe (Nessa) Binark

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Etiketler: , ,

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (6 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.