Gerçeklerin sizi çıkaracağı yolculuğa hazırlık yapamazsınız. 8 MM (1999)

Karanlık Senfoniler

Müzik & Soundtrack

YasinKarakaya

06 Haziran 2011

0 Adet Yorum

0

Amerika’da 3 kere en iyi film müziği ödülü kazanmış ve 5 ödüle aday gösterilmiş bir besteci olan Semih Tareen’in ilk müzik albümü ‘Karanlık Senfoniler‘ Kalan müzik tarafından bu ay içerisinde D&R ve Mephisto müzik marketlerinde satışa sunuluyor. Tan Tolga Demirci’nin ‘Gomeda‘ filminin müziklerini gerçekleştiren Semih Tareen, Can Evrenol’un kısa filmlerinde de birlikte çalıştığı bir isim. Besteci kimliğinin yanında yönettiği bir de kısa filmi olan Semih Tareen’in hem bu filmini yayınlıyoruz hem de kendisini biraz daha tanımak adına özgeçmişine bakıyoruz.

Biyografi
1976 İzmir doğumlu olan Semih Tareen, müzik eğitimine ufak yaşta piyano ve teori dersleri ile başladı. Besteciliğe de erken yaşta başlayarak lise yıllarında İzmir Özel Türk Kolejinde bestelediği şarkı ile Milliyet gazetesinin düzenlediği liselerarası müzik yarışmasında Ege bölge birinciliğini kazandı. 1995 senesinde Seattle’a taşındı ve orada ikamet etmektedir.

Eğitim
Dünyanın iyi film müziği okullarından biri olan “Pacific Northwest Film Scoring Progam”da film müziği öğrenimi gördü. Burada iki Emmy ödüllü Hollywood bestecisi Hummie Mann’dan film müziği ve orkestrasyon eğitimi aldı. 40 kişilik canlı senfoni orkestrası ile “Hello Gorgeous” isimli filmin müziklerini, orkestrasyonunu ve kaydını yaparak 2001 senesinde mezun oldu.

“Seattle Film Institute”‘da yapım ve yönetmenlik bölümünü bitirdi. YELLOW isimli 16mm filme çekilmiş kısa filmini tez sunarak 2005 senesinde mezun oldu. YELLOW çeşitli festivallere davet edildi ve ödüllere aday gösterildi. Üniversite eğitimine Ege üniversitesinde başladı, 1998’de University of Washington’da bitirdi.

2010’da University of Washington’dan moleküler biyoloji üzerine doktorasını bitirdi. Film müziği ve sinema dışında bilim insanı olarak da çalışmalarını yürütmektedir.

semih-tareen

Film müzikleri
Bugüne dek Amerikan, İngiliz ve Türk yapımları olmak üzere 25 filmin müziklerine imza atmıştır. Müzikleri canlı senfoni orkestraları tarafından kayıt edilmistir. Stüdyosunda film müziğinde en son kullanılan teknolojiye sahiptir. Amerika’da üç kere en iyi film müziği ödülü kazanmıştır. Toplam dört film müziği ödülüne ve iki sinema ödülüne aday gösterilmiştir.

Diğer müzik çalışmaları
Enstrümanlar: Piyano, gitar, ud.

Altın Portakal’da en iyi film müziği kazanmış besteci ve ud virtüözü Münir Nurettin Beken’den Türk sanat müziği ve ud eğitimi aldı.

Amerika’lı ünlü caz kornetçisi Fred Radke’den jazz müziği dersi aldı.

semih-tareen2

Ödüller ve Adaylıklar

Kazandığı
En iyi film müziği.
Gümüş madalya 2009 Park City film müziği festivali, Park City, ABD.
Morella’nın müzikleri için.

En iyi film müziği ezgisi.
Claw (Pençe) ödülü 2008 Terror (Dehşet) Film Festivali, Filadelphia, ABD.
GOMEDA’nın müzikleri için.

En iyi film müziği.
Accolade ödülü 2008 Accolade yarışması, ABD.
GOMEDA’nın müzikleri için.

Adaylıklar
En iyi film müziği.
Claw (Pençe) ödülü 2009 Terror (Dehşet) Film Festivali, Filadelphia, ABD.
MY GRANDMOTHER’ın müzikleri için.

En iyi film müziği.
Claw (Pençe) ödülü 2008 Terror (Dehşet) Film Festivali, Filadelphia, ABD.
GOMEDA’nın müzikleri için.

En iyi film müziği.
Claw (Pençe) ödülü 2007 Terror (Dehşet) Film Festivali, Filadelphia, ABD.
YELLOW’un muzikleri için.

En iyi kısa film.
Claw (Pençe) ödülü 2007 Terror (Dehşet) Film Festivali, Filadelphia, ABD.
YELLOW için, yapımcı ve yönetmen olarak.

En iyi sinematografi.
Claw (Pençe) ödülü 2007 Terror (Dehşet) Film Festivali, Filadelphia, ABD.
YELLOW için, görüntü yönetmeni olarak.

http://www.semihtareen.com/


Semih Tareen’in Mario Bava anısına çektiği kısa filmi ‘Yellow’..

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.