Kibir benim en gözde günahımdır. John Milton - The Devil’s Advocate

Kanlı Dergi!..

Korku Genel

Korku Kitap

YasinKarakaya

22 Ağustos 2008

17 Adet Yorum

17

FANGORIA nedir? Yirmibeş yıldır çıkmaya devam eden ve bunca süredir dünyanın dört bir yanındaki korku filmi meraklılarını peşinden sürükleyen bir dergi. Elbette daha fazlası da var.. Orada burada adı­nı duymuş olabileceğiniz bu Fangoria nedir? Öncelikle tek cümlelik ve özet bir açıklama getirelim; Fangoria Amerika’da çıkan bir korku dergisi. El­bette bunun gerisini de getirmek gere­kiyor, zira ’80’li yıllardan beri bir popü­ler kültür fenomenine dönüşmüş Fango­ria’nın hakkını bu kadarcık enformasyon­la teslim etmek mümkün değil. 1979 Ağustos’unda çıkan ilk sayısından buyana korku, fantastik, bilimkurgu, dö­vüş filmleri, vs. gibi türlerin meraklılarını peşinden koşturmuş bir dergi söz konusu olan. Çoğu kişiye göre Amerika’nın, hatta kimilerine göre dünyanın 1 numaralı korku dergisi. Söz konusu olan öyle bir dergi ki; ilk sayısının kapağını “Godzilla”nın 25. yıldönümüne ayırabiliyor; Brian Yuzna, Stuart Gordon, Lucio Fulci gibi yönetmenlerin filmlerini yine kapaktan duyurabiliyor. Derdi güzel kızlar, yakışıklı erkeklerle kendini sattırmak değil elbette. Estetik anlayışıysa son derece farklı. “Videodrome”un içinden bağırsaklar saçılmış televizyonu, “Kili Bill Vol. 1″in gözü yerinden çıkartılmış Crazy 88 savaşçısı, Chucky, Freddy, Jason, Michael Myers vs. Fangoria kapaklarında veya iç sayfalarında rastlayacağınız görüntülerden bazıları.

Her şeye rağmen Fangoria’ya bir altkültür örneği muamelesi de yapmamak gerek. Görüntüsü fanzine ben­zese bile, karşımızdaki bir ma­gazin. Ayrıca gördüğünüz üzere dergi, el attığı türlerin gayet popüler örneklerini ele almak­ta. Sadece yaklaşım biraz farklı. Filmler bir yana, özel efekt ve makyaj endüstrisindeki kimi gelişmeler de Fangoria yazarları ve okuyucuları için önemli. Ağırlık mevzubahis türlerin popüler örneklerinde (baş­ka bir deyişle ağır toplarda) olsa bile, yine aynı türlerin yakından ilişkide oldukları B sineması ve düşük bütçeli prodük­siyonlar da asla dışlanmıyorlar. Fangoria’nın bir popüler kültür fenomenine dönüştü­ğünü söylerkense asla abartıyor değiliz. “Cığlık”tan “13. Cuma” serisinin üçüncü halkasına kimi filmlerde bu dergiye yapılan göndermeler dikkatinizi çekebilir.

Diğer yandan internette herhangi bir arama motoruna Fangoria yazdığınızda çıkan sonuçların sayısı karsısın­da şaşkınlığa uğrayabilir, hatta böylece dergiyle aynı ismi taşıyan bir İspanyol grubun (kesinlikle isim ben­zerliği veya tesadüf değil, doğrudan dergiye bir saygı duruşu) varlığından da haberdar olabilirsiniz. Ayrıca derginin adıyla piyasaya sürülmüş, Adam Lukeman’ın yazdığı “Asla Görmediğiniz En iyi 101 Korku Fil­mi” isimli bir kitabın varlığından da sizleri ha­berdar etmeliyiz.

Elbette bu kadar anlattıktan sonra Fangoria’ya nasıl ulaşacağınızı da eklemek gerekiyor. Ne yazık ki ülkemiz sınırlarında Fangoria sayıları­nı bulmak pek kolay değil (eğer bir yerlerde satılıyorlarsa da, ben bundan haber­dar değilim). Ancak internet üzerin­den dergiye abone olmanız söz konusu. Fangoria’nın resmi sitesi olan www.fangoria.com ABD dışında yaşa­yan korku sineması meraklılarına da derginin tadına bakma imkanı sunuyor. Elbette açlığınızı aynı internet sitesinde­ki makaleleri okuyarak veya ara sıra yurt dışına yaptığınız seyahatlerde arkadaşlarınızın koleksiyonlarına kolay kolay çıkmamacasına dalarak da gi­derebilirsiniz. Ayrıca, tam olarak aynı kulvarda gittik­lerini söyleyemeyiz ama bizim buraların Fangoria’sı Geceyarısı Sineması da ihtiyaçlarınızı büyük oranda karşılayabilir, hatta çok daha fazlasını sunabilir.

Önceki Sonraki

27

Paylaşım

Yazar: Yasin Karakaya

Tüm Yazıları
9 Eylül 1977’de İstanbul’da doğdu. İlkokuldan Üniversiteye kadar ki eğitimini burada tamamladı. Korku filmlerine olan ilgisini ilk defa memleketi Aydın’da ki bir kahvehanede videodan izlediği Elm Sokağında Kabus filmi ile keşfetti. O sıralar 8 yaşındaydı. 80’lerin kanlı video kültürü ile yoğrulan beyni ilerde yapacağı bu site için ilk kıvılcımı çakmıştı bile. Bundan sonraki dönemde korku sineması ile ilgili herşeyle ilgilenmeye başladı. Geniş bir film arşivi ve korku figürleri koleksiyonu yapmaya başladı. 2003 yılında tamamen kendi çabasıyla korkucu.com sitesini kurdu. 5 yıl boyunca kendi yağı ile kavrulmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve bu konuda tıpkı kendisi gibi rahatsız ve inatçı olan Murat Özkan ile tanıştı. İkili 2008 yılında Murat Özkan’a ait olan Gerilimhatti.com sitesi ile korkucu.com’u birleştirme kararı aldı…

Yorumlar (17 Yorum)

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.